9 klasės išvyka į M.K.Čiurlionio namus

Spalio 8 d. devintos klasės mokiniai su savo auklėtoja E.Rumbute paminėjo tarptautinę turizmo dieną išvyka į Vilnių.

Svarbiausias kelionės tikslas buvo apsilankyti unikalaus Europos menininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio namuose Vilniuje. Čia vaikai dalyvavo edukacijoje, kurios metu daugiau sužinojo apie šį žymų  lietuvių kompozitorių, dailininką ir kultūros veikėją. Šiuo metu Čiurlionis (1875 – 9011) vertinamas kaip didžiausias, kada nors gyvenęs, Lietuvos dailininkas ir kompozitorius. Per vos dešimt metų trukusį kūrybos kelią jis sukūrė apie keturis šimtus muzikos kūrinių. Tuo pat metu, per vos šešerius metus trukusį tapytojo kelią, jis nutapė daugiau nei tris šimtus paveikslų, sukūrė nemažai grafikos darbų, be to, paliko literatūros ir poezijos kūrinių, reiškėsi publicistikoje, eksperimentavo meninėje fotografijoje. Tarp žymiausių jo muzikinių darbų – simfoninės poemos „Miške“ ir „Jūra“. Iš dailės darbų populiariausi: „Pasaka. Karaliai“, „Rex“, Piramidžių ir Žvaigždžių sonatos.

M.K. Čiurlionio  "Rex"

 

Įdomus faktas  - Pamyro kalnuose yra vietovė, kurią  Čiurlionio kalnais 1913 m. pavadino Georgijaus Sedovo arktinės ekspedicijos narys dailininkas N. Pineginas. Įlanka ir pakrantė jam priminė Čiurlionio paveikslą „Ramybė“. Vėliau - 1964 m. Pamyro kalnuose, Šachdaros kalnagūbryje lietuvių ekspedicija (vadovas K. Monstvilas) įkopė ir lietuviškai pavadino 3 kalnus. Vienas jų – Čiurlionio viršūnė (5794 metrai). Sėkmingai viršukalnę yra įveikę Čiurlionio anūkas Kastytis Zubovas ir proanūkis Rokas Zubovas. Tiesa, po kelerių metų K.Zubovas žuvo kopdamas į V Karūnos viršukalnę.

Šiais alpinistikos istorijos faktais mes ypač susidomėjome, nes tą pačią dieną kinoteatre „Forum Cinemas“ taip pat matėme tikrais faktais paremtą kino filmą anglų kalba „Everestas“ . Filmas inscenizavo 1996 m. įvykusią tragediją, kai kopdami į aukščiausią pasaulio viršukalnę žuvo 12 aplinistų. Juostoje atskleidžiamas ekspedicijos dalyvių didvyriškumas, kovojant su stichija ir ištiesiant pagalbos ranką vienas kitam, net labiausiai beviltiškose situacijose. Filmo kūrėjams pavyko atskleisti draugystės tikrumą bei nenugalimą kalnų žavesį ir trauką. Pakerėti viršukalnių, alpinistai pasirengę rizikuoti viskuo, kad jas įveiktų. Kalnuose jie jaučiasi laimingiausi.

Nors patys į kalnus neįkopėme, vis tiek jaučiamės prasmingai pažymėję tarptautinę turizmo dieną. Grįžome turtingesni žiniomis ir potyriais.

9 klasė

 

Ekspedicijos į Čiurlionio kalną Pamyre dalyviai

 

Čiurlionio kalnas

 

 

 

Straipsnio ir nutraukų autorė Edita Rumbutė.