Baigiamasis Comenius partnerystės vizitas Senuosiuose Trakuose

comeniusllplogojpg.jpg
 

 

Mokslo metų pabaiga Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinėje mokykloje buvo itin turininga ir aktyvi - birželio 26-liepos 1 d. čia vyko baigiamasis Comenius programos daugiašalės partnerystės projekto vizitas. Nedidelei kaimo mokyklai atiteko garbė ir atsakomybė organizuoti paskutinį, apibendrinamąjį, projektinį susitikimą, kuriame dalyvavo 45 mokytojai ir mokiniai iš Ispanijos, Kipro, Rumunijos, Graikijos, Italijos ir Turkijos.

 

Projektas truko dvejus metus

Projektas „Prisijunk prie mūsų ekoeuropos, džiaukis mūsų šalimi“ startavo 2011 m. Pagrindinė tema, dvejų metų veiklos ašis – verslumo ugdymas ekoturizmo srityje. Šiame kontekste ypač svarbus ekonominis švietimas ir supratimo apie verslą ugdymas, nes šiuolaikinėje rinkoje reikalingi jauni žmonės, gebantys ne tik gerai dirbti ir išmanyti savo profesiją, bet aktyvūs, novatoriški, atsakingi, iniciatyvūs, t.y. verslūs. Per dvejus metus Senųjų Trakų A. Stelmachovskio pagrindinės mokyklos mokiniai ir mokytojai aplankė 5 Europos šalis. Šios kelionės suteikė galimybę pažinti kitas kultūras, tobulinti anglų kalbos žinias, pasidalinti patirtimi, naujoviškomis mokymo praktikomis. Tačiau dalyvavimas projekte – tai ne vien kelionės. Kiekvienam projektiniam susitikimui daug ruošiamasi, atliekamos numatytos užduotys. Drauge su partnerystėje dalyvaujančių mokyklų jaunimu mokiniai kūrė turizmo agentūras, reklamines kampanijas, reprezentuojančias savo regioną, šalį, plakatus, videomedžiagą, nuotraukų galerijas, lankstinukus. Žinoma, tai nelengvas darbas, bet sėkmė ir pažinimo džiaugsmas įkvepia.

 

Svarbu parodyti išskirtinumą

 

Kaip tarpusavyje juokavo mokytojai, pastarieji keli mėnesiai Senųjų Trakų A. Stelmachovskio pagrindinėje mokykloje priminė pasirengimą pirmininkavimui Europos sąjungos tarybai. Visi projekto dalyviai Lietuvoje lankėsi pirmą kartą, todėl mokyklos kolektyvui labai rūpėjo palikti neišdildomą įspūdį, parodyti tai, kas gražiausia ir reikšmingiausia.

Projekte dalyvaujančios šalys yra šiek tiek panašios, artimos - jas jungia pietietiškas temperamentas, kultūra, istorinė praeitis. Lietuva jų fone atrodo išties egzotiška, kitokia, tad norėjosi parodyti pasauliui, kuo savita, išskirtinė mūsų kultūra. Mokykloje svečius pasitiko ansamblis „Tęcza“ („Vaivorykštė“) su spalvinga lietuvių ir lenkų dainų bei šokių pyne – nuo iškilmingojo „Polonezo“ iki smagiosios „Linksmapolkės“. Trakų krašto kultūra neatsiejama nuo karaimų tautos. Trakai pačių karaimų suvokiami ne tik kaip gimtinė, bet ir kaip Tėvynė. Apie šią etnografiškai įdomią tautą svečiams parodytas spektaklis „Gyva tauta“. Nieko keista, kad labiausiai šio pasirodymo metu degė turkų akys, juk karaimai priklauso seniausioms tiurkų gentims. Svečiai teigiamai įvertino ir kulinarinį karaimų paveldą – kibinus. Sakoma, jei neragavai kibinų, vadinasi, nebuvai Trakuose.

Visos partnerystėje dalyvaujančios mokyklos įsitaisiusios gražiuose ir istoriškai reikšminguose  pasaulio kampeliuose. Keli iš jų – Cuenca Ispanijoje ir Pafos Kipre – įtraukti į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą, o ir kituose miestuose apstu kultūrinių paminklų. Senųjų Trakų A. Stelmachovskio pagrindinė mokykla taip pat gali pasigirti esanti ne mažiau istoriškai reikšmingoje vietoje. Tiek Senieji Trakai, tiek Trakai asocijuojasi su didinga Lietuvos istorija. Čia pat, už pusvalandžio kelio, sostinė Vilnius. Svečiai liko sužavėti garsiąja Trakų pilimi, jaukiu Vilniaus senamiesčiu, įspūdingu Pavilnių regioniniu parku, garsėjančiu unikaliu geologiniu paminklu – Pūčkorių atodanga.  Visi kaip vienas tvirtino, kad Lietuvoje labiausiai akį traukia nepaliestos gamtos tyrumas, natūralus kraštovaizdis.

Per savaitę viešnagės Lietuvoje norėta bent kiek artimiau supažindinti svečius su mūsų kraštu, nes taip lėmė istorinės aplinkybės, kad Lietuva ilgą laiką nefigūravo nei geografiniame, nei politiniame žemėlapyje ir daugeliui tai iki šiol neatrasta žemė. Lietuvoje begalė nepakartojamų vietų, tačiau svečiai, išvydę Trakus ir Vilnių, neabejojo pamatę tai, kas gražiausia.

 

Apibendrinamasis vizitas

 

Comenius partnerystė - tai mokyklų bendradarbiavimo projektas, kuris jungia bendrai veiklai mokymo institucijas iš Mokymosi visą gyvenimą programoje dalyvaujančių šalių. Šiam bendradarbiavimui pasirinktos labiausiai motyvuojančios ir aktualios sritys - turizmas ir verslumas. Kiekvieno miesto plėtra priklauso nuo šeimininko, tad projekto dalyviai apsilankė Trakų rajono savivaldybėje. Didžiojoje salėje septynių Europos šalių delegaciją maloniai pasitiko ir apie  savivaldybės struktūrą, veikimo principus, pasiekimus, problemas pasakojo Švietimo skyriaus vedėja Dalia Dzigienė, Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Karolina Narkevič ir jaunimo reikalų koordinatorė Evelina Kislych. Nors miesto meras negalėjo dalyvauti susitikime, tačiau projekto dalyvius pradžiugino maloniomis dovanomis bei nepamirštamais įspūdžiais Trakų salos pilyje.

Šis projektinis vizitas buvo paskutinis, apibendrinantis dvejus metus trukusią veiklą. Mokykloje šurmuliavo „turizmo agentūrų“ mugė: kiekviena šalis turėjo savo stendą, kur lankytojai galėjo stabtelti ir pasidomėti krašto istorija, kultūra, pasigrožėti tradiciniais drabužiais, paskanauti tradicinių skanėstų. Tai buvo puiki proga mokiniams pademonstruoti bendravimo ir verslumo sugebėjimus, nes kiekvienas kaip išmanė reklamavo savo šalį.

Šio vizito potemė – senieji amatai, tad projekto dalyviai pristatė, kaip gaminami tradiciniai jų šalių patiekalai, kaip žiedžiamos puodynės. Senųjų Trakų A. Stelmachovskio pagrindinės mokyklos mokiniai sukūrė filmuką apie kalvystės amatą. Pažintį su amatininkystės paveldu pratęsė apsilankymas pas tautodailininkus Dalią ir Joną Ališauskus Senuosiuose Trakuose. Tautodailininkai pasakojo, kaip rankų darbas išsaugo geriausias medžio savybes, medžio jaukumą ir šilumą.  Šis projektinis vizitas atspindėjo pavadinime užkoduotą šūkį – pažinti Europą ir džiaugtis savo šalimis.

 

Projektas baigėsi, liko įspūdžiai

 

Projekto koordinatorė lietuvių kalbos mokytoja Irena Stefanovič tikina, jog dveji projekto įgyvendinimo metai pralėkė akimirksniu. Tai yra antras mokytojos inicijuotas tarptautinis projektas, tačiau su šiais partneriais užsimezgė išties graži ir šilta draugystė.

Įdomiausia, didžiausią išliekamąją vertę turinti projekto dalis – pažinimas. Projekto metu patyrėme, kas yra pietietiškas temperamentas, svetingumas, vaišingumas, partneriai atrado, kad lietuviai nėra šalti ir niūrūs, tiesiog santūresni ir reikalaujantys daugiau laiko, kad įsilietų į draugiją. Kai kurie prisipažino, kad ne iškart šią lietuvių tautinę savybę perprato. Nepaisant akivaizdžių kultūrinių skirtumų, smagu atrasti, kad yra daugybė dalykų, kurie vienija, yra bendražmogiški. Pasibaigus paskutiniam susitikimui galima drąsiai teigti, kad pažinome šiek tiek tikrosios Ispanijos, Kipro, Graikijos, Rumunijos, Italijos ir Turkijos, o partneriai išsivežė dalį tikrosios Lietuvos.

 

 

1.jpg 1.jpg 1.jpg 1.jpg 1.jpg 1.jpg 1.jpg 1.jpg 1.jpg 1.jpg

1.jpg

1.jpg

 

 

 

Irena Stefanovič