Comenius partnerystės vizitas Graikijoje

 

LLP_LT.jpg

Paskutinę birželio savaitę Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos 5 asmenų delegacija, vykdydama tarptautinį projektą „Prisijunk prie mūsų ekoeuropos, džiaukis savo teritorija“, lankėsi Graikijoje. Tai jau trečiasis projektinis susitikimas per šiuos mokslo metus. Projekte, be Lietuvos, dalyvauja Italija, Ispanija, Graikija, Rumunija, Kipras ir Turkija. Projektą finansuoja Europos Komisija.

 

Pažintis su Graikija

 

Projekto dalyvių susitikimas vyko Ksantės (Xanthi) mieste, Šiaurės rytų Graikijoje. Miestas minimas nuo IX amžiaus, tad nenuostabu, kad jame tiek daug istorinių paminklų ir praeities ženklų. 20 km nuo Ksantės, Abderoje, gimė žymūs graikų filosofai Demokritas ir Protagoras. Išties simboliška - net viešbutis, kuriame apsistojome, vadinosi „Demokritas“.

Šiuolaikinio gyvenimo atributai – kavinės, restoranai, parduotuvės, modernūs pastatai – neužgožia didingos praeities. Jau pirmąjį vakarą visos spalvingos projekto dalyvių kompanijos laukė pasivaikščiojimas siauromis Ksantės senamiesčio gatvelėmis. Ksantės senamiestyje yra 12000 pastatų, įtrauktų į istorinio paveldo sąrašą, 140 iš jų laikomi labai vertingais. Kadaise miestas buvo sugriautas stiprių žemės drebėjimų, bet  XIX a. vėl atsatytas. Dėl puikios geografinės prekybinių kelių padėties čia ypač suklestėjo tabako gamyba ir prekyba.

Vietinių graikų gyvenimo ritmą ir stilių pajutome ankstų rytą apsilankę miesto turguje. Klegesys, triukšmas, bandymai įsiūlyti prekes – visa tai taip įprasta turguje, tačiau graikai tai daro gerokai emocingiau. Ksantė - puiki vieta pažinti graikus iš arčiau, kadangi tai nėra turistinis miestas. Comenius programos vizitai ir yra vertingi tuo, kad suteikia galimybę pamatyti turistų neišmintas vietas, pažinti tikrąjį vietinių žmonių gyvenimo būdą.

Kadangi svarbiausias vizito akcentas – pažinimas, per savaitę aplankėme daugybę įdomių ir įžymių vietų. Unikali gamta, tradiciniai aplinkiniai kaimai, archeologinės vietos suteikia kraštui ypatingą spaudą. Didingos praeities alsavimą pajutome apsilankę Kalivos pilyje, gyvuojančioje nuo 340 metų prieš Kristų. Iš pilies atsiveria nuostabus panoraminis Nestos slėnio vaizdas. Daug įspūdžių paliko apsilankymas Makedonijos karalių kapavietėje Komninos vietovėje, archeologijos muziejuje Tasos (Thassos) saloje, senovinio Aliki kaimelio griuvėsiuose. Ksantė ir jos apylinkės siūlo daugybę alternatyvių turizmo galimybių ir suteikia lankytojams galimybę praturtinti pačius save naujais potyriais ir palieka troškimą kada nors čia sugrįžti.

 

Parodyti tai, kas geriausia

 

Kiekviena projektinė kelionė – tai ne tik šalies, bet ir partnerių institucijos pažinimas. Graikų partnerių mokykla įsikūrusi Sminti (Sminthi) kaimelyje, 13 km nuo Ksantės. Įdomus faktas, kad visi mokyklos vaikai priklauso musulmonų mažumai ir kalba pomakika tarme, tačiau mokykloje mokomi graikiškai.

Šiltas ir jaukus priėmimas partnerių mokykloje parodė, kokie svetingi ir geraširdžiai yra graikai. Mokyklos direktorius Konstantinos Deligeorgis visąlaik buvo su savo svečiais, dalyvavo visuose projektiniuose užsiėmimuose. Malonūs ir paslaugūs mokyklos mokytojai darė viską, kad svečiai jaustųsi kaip namie.

Programa mokykloje prasidėjo tradiciniu tarptautinio sodelio sodinimu, išreiškiančiu projekte dalyvaujančių valstybių draugystę. Mokykloje organizuota tarptautinė paroda, kurioje kiekvienos šalies atstovai eksponavo tradicinius mezginius,  krašto paveldo gaminius, dirbinius iš augalų. Šiame projektiniame vizite mokiniai parodė prisitatymus apie turizmo situaciją savo regione, taip pat buvo pademonstruoti trumpi mokinių kurti filmukai apie savo šalies kultūrinius renginius, papročius. Projektas „Prisijunk prie mūsų ekoeuropos, džiaukis savo teritorija“ yra skirtas tam, kad jaunimas atrastų, tirtų, gėrėtųsi ne tik savo, bet ir partnerių šalių teritorija, papročiais, tradicijomis. Tai yra tarsi septynių šalių kelionių agentūra, kur mokiniai ir mokytojai dalijasi patirtimi, parodo tai, kas geriausia ir vertingiausia jų šalyje.

 

Projekto nauda – neįkainojama

 

Projekto nauda - neįkainojama patirtis, naujovės, socialiniai įgūdžiai, bendravimas su įvairių kultūrų žmonėmis, susipažinimas su kita aplinka, bendradarbiavimo įgūdžiai, europinės dimensijos supratimas ir stiprinimas. Projektas akivaizdžiai sustiprina mokinių ir mokytojų anglų kalbos mokymosi motyvaciją. Smagu stebėti, kaip nedrąsūs vaikai susitikimo pabaigoje tampa vis aktyvesni, savarankiškesni, kalbesni. Projektas – tai galimybė atsiskleisti vaikų gebėjimams, kūrybiškumui. Atsakomybė už pačių atliekamą darbą ir sėkmingus rezultatus sustiprina jaunuolių pasitikėjimą savimi ir suteikia džiaugsmo – „tai padariau aš!”.

 

1.jpg   2.jpg

 

3.jpg   4.jpg

 

5.jpg   6.jpg

 

7.jpg   8.jpg

 

9.jpg   10.jpg  

 

 

 

                                                            Irena Stefanovič