Comenius partnerystės vizitas Italijoje

Spalio 18-23 d. Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos 5 asmenų delegacija, vykdydama tarptautinį projektą „Prisijunk prie mūsų ekoeuropos, džiaukis savo teritorija“, lankėsi Italijoje, Acquasanta Terme mieste. Tai jau penktasis projektinis vizitas, kuriame susitiko partneriai išItalijos, Ispanijos, Graikijos, Rumunijos, Kipro, Turkijos ir Lietuvos. Projektą finansuoja Europos Komisija.

 

Projekto pradžia – Italijoje

 

Šis projektas užsimezgė prieš dvejus metus Italijoje, Fano mieste vykusiame kontaktiniame seminare „Verslumas: iššūkis ateičiai“. Būtent ten ir susitiko būsimieji partneriai, kuriuos sujungė bendra projekto vizija – verslumo ugdymas ekoturizmo srityje.

Nejučia prisimeni posakį „Visi keliai veda į Romą“... Acquasanta terme miestas, kuriame įsikūrusi partnerystėje dalyvaujanti mokykla, nutolęs nuo Romos apie 160 km. Nedidukas miestelis su trim tūkstančiais gyventojų priklauso Gran Sasso - Monti della Laga nacionaliniam parkui, tad pamatyti ten tikrai yra ką. Parko teritorija užima net 2,014 kvadratinių kilometrų! Kur bepažvelgsi – visur kalnai, kalnai, kalnai. Kartais net susimąstydavome, kaip žmonės sugebėjo įsikurti tokiose kalnuotose vietovėse...

 

Įspūdingas sutikimas

 

Pirmąjį vakarą visų projekto dalyvių laukė įspūdingas sutikimas Acquasanta Terme mokykloje: įeinančius svečius pasitiko iškilmingas mokinių orkestras, diriguojamas charizmatiško muzikos mokytojo, kieme spietėsi būrys mokinių, tėvų, mokytojų, sveikinančių atvykusiuosius. Buvo matyti, kad Comenius projektas šioje mokykloje – didžiulis įvykis. Projekto dalyvius pasveikino ne tik mokyklos direktorė Patrizia Palanca, bet ir vietos bendruomenės valdžios atstovai. Tradiciškai vakarėlis mokykloje prasidėjo tarptautine vakariene, kurioje visi vaišinosi įvairių tautų patiekalais.Stalai buvo nukrauti turkiškais ir rumuniškais saldumynais, Tortilla Español – ispanišku omletu, graikų ir kipriečių sūriais,itališka duona su įvariais pagardais. Džiugu, kad ypatingo populiarumo ir dėmesio susilaukė lietuviška juoda duona ir skilandukai.

 Pirmąjį susitikimą vainikavo iškilminga visų partnerystėje dalyvaujančių valstybių vėliavų iškėlimo ir medelių sodinimo ceremonija. Ši svarbi misija patikėta šalių koordinatoriams.

 

Daugiakultūris projektas

 

Svarbiausias projekto motyvas – džiaugtis pažinimu -užkoduotas projekto pavadinime „Prisijunk prie mūsų ekoeuropos, džiaukis savo teritorija“. Kiekvieno vizito metu ne tik sužinome kažką naujo apie Europą, tačiau turime progą pristatyti ir savo šalį. Šįkart visi projekto dalyviai atvyko su tradicinių šokių programa. Mūsų mokyklos muzikos mokytoja Lilija Kieras specialiai šiam vizitui parengė lietuvių liaudies šokį „Kepurinė“. Šokis pristatytas tradicinėje Rudens šventėje Acquasanta Terme mieste ir miesto Teatro salėje, dalyvaujant garbingiems miesto svečiams bei italų mokinių tėveliams. Spalvingi tautiniai drabužiai traukė miestelėnų dėmesį, jie vis prašė nusifotografuoti su šokėjais.

Technologijų ir dailės mokytoja Daiva Ustilaitė padėjo parengti dirbinių iš natūralių medžiagų (popieriaus, medienos, odos ir kt.) parodą, prieš kelionę su mokiniais gaminti lietuviškieji cepelinai, kurių receptas su gaminusių mokinių nuotraukomis pristatytas Teatro salėje.

Lankydamiesi projekto partnerių šalyse susipažįstame su pagrindinėmis verslo plėtojimo galimybėmis, tradiciniais amatais. Įsiminė ekskursija į gamyklą, kurioje fasuojami grybai, tarp jų ir vieni brangiausių pasaulyje – triufeliai. Jie randami tik keliuose regionuose, nes be galo lepūs ir labai reaguojantys į klimatinius pokyčius, jų vaisiakūniai formuojasi po žeme, taigi šis deficitinis produktas yra labai brangus - kainuoja nuo 50 eurų už kilogramą. Italų partneriai pristatė ir kitų tradicinių amatų: ragavome ką tik iškeptų kaštonų, stebėjome, kaip gaminami nėriniai specialia tombolo technika.

 

Pažinti – smagu!

 

Bene smagiausia projektinių vizitų dalis – ekskursijos, krašto pažinimas. Vingiuotais kalnų keliukais apvažiavome aplinkinius miestelius: Arcquata, Ascoli Piceno, Norcia, Spelonga. Jei paklaustume bet kurio turisto, kurį Italijos miestą pasirinktų aplankyti, galima atspėti, jog tai būtų Roma, Venecija ar kitas populiarus turistinis miestas. Comenius projektai suteikia galimybę pamatyti tai, ką statistinis turistas paprastai praleidžia sudarinėdamas savo maršrutą. Pabuvoję šiuose viduramžių dvasia persmelktuose miesteliuose, drąsiai galime teigti, kad sužinojome, kokie yra italai. Po šios kelionės žemėlapyje atsirado dar vienas pliusiukas ties Italija, ir jau nekantraujame vykti į paskutinę projektinę kelionę Turkijoje.

 

1.JPG   1.JPG   1.JPG  

 

1.JPG   1.JPG   1.JPG  

 

1.JPG      1.JPG  

 

1.JPG   1.JPG   1.JPG  

 

1.JPG   1.JPG   1.JPG  

 

1.JPG   1.JPG  

 

Irena Stefanovič