Ekologiškų Kalėdų kūrimas

Savo gyvenime kasdien naudojame daug įvairių daiktų. Greitai kai kurie iš jų pasidaro nebereikalingi, nebemadingi, sulūžta, sugenda. Norėdami ugdyti mokinių ekologinį sąmoningumą nuolat skatiname vaikus priimti gamtai draugiškus sprendimus.

Prieš gerą savaitę mokyklos pašte radome laišką, kuriuo buvome kviečiami dalyvauti aplinkosauginio švietimo projekto „Kita forma” kūrybinėse dirbtuvėse. Iš pokalbio telefonu sužinojome, kad projekto vykdytojai kartu su Trakų miesto savivaldybe jau šeštus metus kviečia rajone esančias mokyklas prisijungti prie ekologiškų Kalėdų ir susipažinti su atliekų tvarkymu bei ruoštis Kalėdoms kitaip. „O kodėl gi mums kartu su kitais Trakų rajono mokiniais neprisijungus prie šių Kalėdų senelių skaičiaus didinimo ir rekordo siekimo?”- pamanėme. Taip viskas ir prasidėjo. Negalėjome praleisti tokios puikios progos, kadangi organizatoriai atvyksta į vietą ir atsiveža visas reikiamas darbui priemones: nedėvimus senus megztinius, liemenes, įvairias gaminių dekoravimo priemones, karštus klijus. 

Buvome maloniai nustebinti, kad projektas „Kita forma” startavo tik vizito į mūsų mokyklą išvakarėse. Mes buvome pirmieji, kuriuos ankstų lapkričio 28-osios rytą aplankė Raminta Časonė ir Rūta Iliuk. Vėliau jų kelias nusidriekė į vaikų darželį, esantį šalia mūsų mokyklos, o iš jo - į Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinę mokyklą. Pirmiausia merginos mokiniams papasakojo, kad galima suteikti daiktams progą atgimti ir būti panaudotiems naujiems gaminiams sukurti. Iš nebereikalingų rūbų, buities daiktų, pakuočių galima pagaminti žaislus, rėmelius nuotraukoms, pieštukines, vazas ir kt. Karpant senus drabužius juostelėmis ir jas supynus galima pasiūti kilimėlius, padėkliukus, indus, dėžutes, lėles. Viešnios suteikė informacijos apie tinkamą atliekų tvarkymą, pakartotinį daiktų panaudojimą, atliekų prevenciją, rūšiavimą – šiuos sudėtingus terminus mokiniai, užsiimdami kūrybine veikla, įsisavino daug paprasčiau.

Kūrybinis procesas truko 2 pamokas. Tokia veikla suteikė mokiniams daug malonių akimirkų. Buvo gražu stebėti vaikų bendradarbiavimą, pagalbą. Kiekvienas mokinys stengėsi pagaminti Kalėdų senelį kuo gražesnį. O gražinti gaminius tikrai buvo kuo! Įvairių blizgių sagučių, įvairiaspalvių juostelių sankaupos tiesiog tirpte tirpo. Šių grožybių vaikai netaupė, bet taip galima buvo elgtis - niekas jų nestabdė, leido išlaisvinti vaizduotę, aišku, paisant estetikos. Atidžiai stebėjau vaikų nuotaikas viso kūrybinio proceso metu. Kiek džiaugsmo buvo antroko Tautvydo akyse, tikiu, kad ir mažoje širdelėje taip pat. Pastebėjau, kad savo mažomis rankutėmis pagamintas senelis jam buvo daug mielesnis už pirktinius žaislus. Jo Kalėdų senelis man buvo pats gražiausias! Žiūrėdama į puikius mūsų mokinių rankomis pagamintus darbus pagalvojau: „Ar reiktų pirkti brangius naujus žaislus?” Visai nesunkiai galime pasidaryti patys. Juo labiau, kad mažindami vartojimą būsime draugiškesni savo aplinkai.

Visų projekte dalyvaujančių mokinių pagaminti Kalėdų seneliai gruodžio 15 dieną bus pristatyti į kalėdinę miesto šventę „Kalėdos Trakuose“. Visų kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavusių mokinių vardu dar kartą tariu AČIŪ Ramintai ir Rūtai už tokias naudingas iniciatyvas, praktinius patarimus ir Kalėdų senelių gaminimo procesu smagiai praleistą laiką.

Labai lauksime Jūsų, Raminta ir Rūta, dar kartą šį penktadienį atvykstančių į mūsų mokyklą!!!

Daiva Daukševičienė

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja