Globėjo diena Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinėje mokykloje

Sausio 27 d. Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinėje mokykloje paminėta mokyklos Globėjo diena. Mokyklos globėjas Stelmachovski Andžej (Andrzej Stelmachowski) (1925-01-28–2009-04-06) – lenkų teisininkas, politikas, visuomenės veikėjas. Dėstė Lenkijos universitetuose. Antrojo pasaulinio karo metais tarnavo Krašto armijoje (Armia Krajowa). 1989-1991 m. ėjo Lenkijos Senato maršalkos pareigas. 1991-1992 m. buvo Lenkijos švietimo ministras. Nuo 2007 m. vasario – Lenkijos Respublikos prezidento Lecho Kačynskio patarėjas.

1990-2008 m. prof. A. Stelmachovskis vadovavo jo iniciatyva Lenkijoje įsteigtai draugijai ,,Wspólnota Polska“. Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, jo vadovaujama draugija teikė didelę pedagoginę ir finansinę paramą švietimo įstaigoms, taip pat ir mūsų mokyklai,  organizavo pažintines stovyklas, ekskursijas, sporto varžybas ir kitus renginius Lietuvos lenkų mokyklų mokiniams. Nemažai paramos taip pat buvo skirta Vilnijos kultūros, žemės ūkio, socialinių paslaugų vystymui ir kt.

Prof. A. Stelmachovskis nominuotas Polonia Restituta Didžiuoju kryžiaus ordinu už išskirtinius pasiekimus švietimo, mokslo, sporto, kultūros, meno, ekonomikos, krašto apsaugos ir socialinės veiklos, valstybės tarnybos srityje (1992), taip pat Grigaliaus Didžiojo Riterio ordinu (2006) ir Baltojo erelio ordinu (2009) - seniausiu ir garbingiausiu Abiejų Tautų Respublikos ir Lenkijos Respublikos valstybinių apdovanojimu už ypatingus nuopelnus civiliams ir kariškiams taikos ir karo metu, nepriklausomai nuo jų tautybės ar kilmės. 

Šiais metais Globėjo dienai pažymėti buvo surengtas kaligrafijos konkursas pradinių klasių mokiniams ir geriausios Andžejaus Stelmachovskio pasisakymų citatos konkursas. Be to buvo suorganizuotas sportinis renginys. Mokiniai, mokytojai ir net mokinių tėvų atstovai varžėsi tinklinio varžybose.

 

Informacijos autorė Edita Rumbutė

Nuotraukų autorė Elvyra Lavrukaitienė