Iškalbos ir debatų konkursas „Let's debate“

Vasario 27 d. Senųjų Trakų A.Stelmachovskio pagrindinėje mokykloje įvyko Trakų rajono dešimtų klasių mokinių iškalbos ir debatų konkursas anglų kalba „Let's debate“. Renginį organizavo mokyklos anglų kalbos mokytoja Edita Rumbutė. Renginyje dalyvavo 5 rajono mokyklos, atstovaujamos 9 jaunųjų oratorių. Mūsų mokyklai atstovavo dešimtokai Raimund Baranovski ir Evelina Savicka.

Mokyklinio iškalbos ir debatų konkurso idėja gimė prieš 4 metus, kai anglų kalbos mokytoja Edita Rumbutė lankėsi Didžiojoje Britanijoje pagal Europos Komisijos remiamą Pažintinių vizitų programą. Colchestrio mieste mokytoja turėjo progą stebėti stebėti Anglijos moksleivių debatų konkursą, skirtą opioms miesto socialinėms problemoms aptarti. E.Rumbutė buvo sužavėta mokinių iškalbos menu ir diplmatinės diskusijos etika. Tiesa, šis konkursas vyko dalyvių gimtąją – anglų kalba. Mokytojai grįžus iš kelionės A.Stelmachovskio mokykloje buvo surengtas pirmasis panašus konkursas mokyklos dešimtokams pirmąja užsienio kalba - anglų kalba. Nuo to meto renginys tapo tradiciniu, na o šiais metais prie konkurso idėjos prisijungė ir kitos Trakų rajono mokyklos.

Konkursas šiais metais buvo remiamas JAV ambasados Vilniuje ir debatų temos buvo orientuotos į Amerikos kultūrą. Konkursu buvo siekiama populiarinti anglų kalbą, moksleiviams ugdytis iškalbos meną ir debatų įgūdžius bei skatinti juos domėtis ir labiau pažinti Jungtinių Amerikos Valstijų kultūrą. Konkurse teisėjavo JAV diplomatai majoras Samuel Oliver,  ambasados viešųjų ryšių atstovas Claybourne Moor bei  Senųjų Trakų A.Stelmachovskio pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Irena Stefanovič, kuri puikiai moka anglų kalbą ir turi tokių konkursų vertinimo patirties. Konkurso metu buvo vertinamas dalyvių kalbos įtaigumas, nuoseklumas, kalbos ir tarimo taisyklingumas, debatų dalyvio gebėjimas atsakyti oponentams, kritiškai pažvelgti ir paremti arba oponuoti kitų oratorių pasisakymams.

Senųjų Trakų A.Stelmachovskio pagrindinės mokyklos direktorius Romuald Gžybovski pasveikinęs susirinkusiuosius pabrėžė oratorinio ir diskusijos meno svarbą visuomenėse bei palinkėjo konkurso dalyviams pasitikėjimo bei sėkmės.

Visi devyni kalbėtojai pasirodė garbingai, temos buvo informatyvios, kartais intriguojančios, bet visada įdomios ir originalios. Kompetetingai vertinimo komisijai teko nelengvas uždavinys išrinkti geriausius tarp geriausių. Žiuri paskelbė šiuos konkurso nugalėtojus - Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos Ugnę Bobiriūtę, Trakų vidurinės Daniel Balkevič ir Lentvario H.Sinkevičiaus vidurinės mokyklos Marek Tyševič

Konkurso teisėjai pastebėjo ne tik oratorius. Jų nuoširdaus susižavėjimo sulaukė įvadinėje dalyje pasirodžiusi mūsų mokyklos šeštokė Kamilia Fominova su Maya Ohama eilėraščiu „I am America“. Vėliau, amerikiečiai diplomatai kalbėjo, jog buvo giliai sujaudinti eilių patriotinio turinio ir deklamatorės įtaigumo. Ponai S.Oliver ir C.Moor stebėjosi ir džiaugėsi, kad mūsų rajono jaunimo atstovai laisvai kalba angliškai, yra talentingi oratoriai, sugeba sumaniai, logiškai ir drauge diplomatiškai ginti savo nuomonę.

Visiems konkurso dalyviams buvo įteikti diplomai, o laureatai buvo apdovanoti amerikiečių įsteigtais prizais – Amerikos autorių knygomis.

 

 

Straipsnio autorė Edita Rumbutė

Nuotraukų autorė Alina Sobolevska