Kalbos atveria duris ir padeda geriau pažinti pasaulį

Europos kalbų dieną visa Europa švenčia jau nuo 2001 metų. Šios gražios šventės tikslas – iškelti daugiakalbystę kaip vieną iš didžiausių Europos vertybių, įprasminti kalbų mokymosi įvairovę, pagarbą visoms Europos kalboms, regionų ir tautinių mažumų kalboms, skatinti įvairių kalbų mokymąsi bei kultūrų sklaidą Lietuvoje ir Europoje.

Mūsų mokykloje Europos kalbų diena švenčiama kasmet vis kitaip. Šiemet kalbų mokytojos, pasitarusios tarpusavyje, pasiūlė mokiniams pristatyti burtų tvarka ištrauktas Europos valstybes. Likus kelioms dienoms iki renginio gilios mintys, įrašytos lenkų, lietuvių, rusų, anglų kalbomis į spalvoto popieriaus lapus ir iš anksto pakabintos mokyklos koridoriuose, visiems priminė, kad kalbėdami ir savo, ir kitomis kalbomis augame ir turtėjame mes patys.

Renginio vedėjos Klaudija Laurukaitytė 6 kl.﴿, Emilija Baranovska 9 kl.﴿, Kamilia Fominova 10 kl.﴿ ir Evelina Grinevič 10 kl.﴿ pradėjo šventei skirtą renginį. Merginos pateikė nemažai įdomių ir negirdėtų faktų apie Vokietiją, Rusiją, Ispaniją, Graikiją ir Italiją. Tuo tarpu pradinių klasių ir 5-10 kl. mokiniai su klasių vadovais nekantraudami laukė savo pasirodymų. Pirmieji Lietuvą pristatė patys mažiausieji renginio dalyviai - 1 klasės mokinukai su mokytoja Lucija Kašėtiene. Pirmokai neleido laiko veltui! Jie drauge su mokytoja pagamino spalvingą Lietuvos žemėlapį ir paruošė klausimų renginio dalyviams. Teisingai į klausimą atsakęs mokinys žemėlapyje pažymėdavo tą vietą, su kuria susijęs atsakymas. 2 klasės mokinukai, vadovaujami mokytojos Elvyros Lavrukaitienės, taip pat atsakingai pasiruošė renginiui. Jie parengė viktoriną apie Lenkiją. Nelengva, bet įmanoma buvo atsakyti į pateiktus klausimus. Aišku, tam reikėjo pasitelkti geografijos žinias. Pradinių klasių mokinukai pagamino visų Europos sąjungos valstybių vėliavas, kuriomis papuošė sceną. Ačiū jiems už pagalbą!

Vokietiją burtai lėmė pristatyti 5 klasės mokiniams. Penktokų paruošta programa sužavėjo šventės dalyvius ir žiūrovus. 5 klasės mokiniai - tikri šaunuoliai! Turėjome puikią progą įsitinkinti, kad penktokai tikrai labai išradingi! Ypač puikūs jų vaidybiniai gebėjimai. Šeštokai parengė skaidres apie Rusiją. Jų vaidyba be žodžių skambant smagiai muzikai buvo nepakartojama! Renginio dalyviai atkartojo 6 klasės mokinių judesius. 7 klasės mokiniai kalbėjo apie saulėtąją Ispaniją. Jie pateikė skaidres, kuriose užfiksavo įdomesnius faktus apie šią turistų pamėgtą šalį. Visus išjudino iš vietų visiems žinomos dainos „Makarena” žodžiai. 9 klasės mokinių pasirodymą susidomėję stebėjo renginio dalyviai. Devintokai pasisiuvo chitonus, t.y., tokius apsiaustus, kurie buvo dėvimi senovės Graikijoje. Nuskambėjus pirmiesiems Graikijos vizitine kortele tapusio „Sirtakio” garsams, kojos pačios prašyte prašėsi šokti. 9 klasės mokiniams talkino 10 klasės mokiniai Kamilia, Evelina ir Patrikas. Dešimtokai, kaip visada, savo išradingumu nustebino žiūrovus. Dainos „Feličita” žodžiai nuskambėjo labai žavingai iš 10 klasės merginų lūpų. Al Bano ir Rominos Power duetas buvo labai įspūdingas! Atlikėjams pritariantys 9 klasės mokiniai visus nuteikė labai linksmai.

Renginį apibendrino lenkų kalbos mokytoja Irena Orlova, kuri padėkojo visiems mokiniams už įdomius šalių pristatymus, mokytojams už pagalbą savo auklėtiniams, taip pat pabrėžė, kad šiais laikais labai svarbu mokėti ne vieną kalbą, pripažino, jog kalbų mokėjimas yra vienas svarbiausių šiuolaikiško žmogaus bruožų. Džiugu, kad mokiniai geba dainuoti, vaidinti, šokti, dalyvauti dialoge ne tik gimtąja kalba, bet ir įvairiomis kitomis kalbomis. Dainuodami žmonės perduoda vieni kitiems ne tik dainų žodžius, bet ir savo jausmus, nuotaiką, išgyvenimus.

   „…Europos vidury/ Tarp žvaigždžių, gintarų / Yra tokia šalis. / Europos vidury / Tarp Rytų, Vakarų / Ir tu ten gyveni. / Europos vidury / Vakarais tu girdi/ Ošimą jūros / Ir nori būt, / Būti jos dalimi“, - renginio pabaigoje nuskambėję gerai žinomos dainos žodžiai nepaliko nei vieno abejingo savo šaliai. Kartu su mokiniais dainavo ir mokytojai. Mes labai džiaugiamės prasmingai praleistu laiku ir tikime, kad tokie netradiciniai renginiai dar labiau skatins mokinių mokymosi motyvaciją, norą pažinti kitų šalių tradicijas ir kultūras. Daugiakalbis renginys atskleidė pagrindinį  Europos kalbų dienos tikslą - kalbų mokymasis praturtina gyvenimą ir suteikia džiaugsmo bei naujų idėjų.

Daiva Daukševičienė,

lietuvių kalbos mokytoja