Laisvės gynėjų dienos 20-mečio minėjimas

Šiemet Lietuva mini kruvinųjų 1991 metų sausio 13-osios įvykių 20-metį. Lietuvos Respublikos Seimas 2011-uosius Laisvės gynimo ir didžiųjų netekčių atminimo bei Holokausto aukomis tapusių Lietuvos gyventojų atminimo metais.

Laisvės gynėjų dienos paminėjimas mokykloje pradėtas pilietine akcija „Atmintis gyva, nes liudija", apjungiančia daugiau nei 500 šalies mokyklų. Šios tradicine tapusios akcijos metu užgesinama šviesa ir visuose languose dešimčiai minučių uždegamos atminties žvakutės žuvusiems už Lietuvos Laisvę 1991 m. sausio 13-ąją.

8.05-8.25 val. mokiniai stebėjo pilietiškumo pamoką per Lietuvos nacionalinę televiziją. Pamoką vedė Vilniaus Sausio 13-osios vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ir istorijos vyresnioji mokytoja Janina Surgailienė, mokiusi istorijos 1991 m. sausio 13-ąją žuvusius už Lietuvos Laisvę - Vidą Maciulevičių, Rolandą Jankauską ir Igną Šimulionį. Improvizuotoje pilietiškumo pamokoje buvo skaitomi eilėraščiai, dvyliktokų rašiniai apie 1991 m. sausio 13-ąją, istorijos mokytoja pateikė istorinių faktų analizę, buvo rodoma to meto vaizdo medžiaga. Vėliau mokiniai žiūrėjo dokumentinį filmą „Laisvės kaina“. Mokyklos jaunajai kartai, atėjusiai į pasaulį po tragiškų istorinių įvykių, dokumentiniai televizijos kadrai, liudininkų, mokytojų, tėvų pasakojimai yra svarbi priemonė, formuojanti jų istorinę atmintį.

Minėjimas pradinėse klasėse prasidėjo mokytojų Renatos Zarembaitės ir Elvyros Lavrukaitienės pasakojimais apie Laisvės gynėjus bei vaizdais iš 1991 m. sausio 13-osios dienos. Mokytojos sudomino mokinius ne tik pasakojimais ir vaizdine medžiaga, bet ir praktine veikla. Mokiniai papuošė pradinių klasių koridorių pačių pagaminta vėliava bei baltais balandžiais, kurie simbolizuoja laivę. Laisvę, dėl kurios prieš 20 metų Lietuvos sostinėje Vilniuje žuvo žmonės. Muzikos mokytoja Lilija Kieras akompanavo mokiniams, kurie minėjimo pabaigoje sudainavo K.Vasiliausko dainą „Vėliava”.

Po pamokų lietuvių kalbos mokytoja Irena Stefanovič su keletu vyresniųjų klasių mokinių dalyvavo Laisvės gynėjų dienos 20-mečio minėjime Trakų kultūros rūmuose, kur klausėsi pasakojimų apie sausio 13-ąją bei patriotinių dainų.

Laisvės gynėjų dienos minėjimą sausio 14 d. pratęsė susitikimas su Senųjų Trakų gyventoju Gintautu Valainiu, nukentėjusiu per 1991 m. sausio 13-ąją. Jis vaikams papasakojo apie savo išgyvenimus tą naktį, istorinę sausio 13-osios reikšmę. G. Valainis yra apdovanotas Sausio 13-osios medaliu bei padėka, tačiau pats apdovanojimų nesureikšmina. Pasak jo, žmonės tą naktį neraginami rinkosi prie Televizjos bokšto, Parlamento ne apie didvyriškumą galvodami. Kiekvienas jautė pareigą tokiu sunkiu Lietuvai metu būti petys petin įvykių sūkuryje. G. Valainis įsitikinęs, kad  1991-ųjų sausio 13-oji svarbi ne tik Lietuvos, bet ir Europos mastu. Lietuvos laimėjimas tą lemties naktį paskatino SSRS virsmą, atvėrė kelius vieningai ir laisvai Europai, jos tautų solidarumui.

 

Irena Stefanovič 

Renata Zarembaitė

 

   

mokiniu taryba    071.jpg

mokiniu taryba     091.jpg


seneliu    popiete 2011 116.jpg

mokiniu taryba    096.jpg

 
 
 P1130608.JPG P1130578.JPG

 P1130604.JPG