Mes treti respublikoje!

           Kovo 16 dieną mūsų mokyklos 5- 6 kl. mokiniai dalyvavo Trakuose vykusioje respublikinėje viktorinoje, skirtoje Lietuvos šimtmečiui ir Lietuvių kalbos dienoms pažymėti. Viktoriną organizavo Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės kartu su Valstybine lietuvių kalbos komisija. Į varžytuves atvyko ne tik Trakų rajono mūsų, Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos, ir Trakų gimnazijos﴿, bet ir Vilniaus, Šalčininkų, Klaipėdos, Visagino mokyklų mokiniai. Iš Klaipėdos buvo atvykusios net 3 mokinių komandos. Mūsų mokyklai atstovavo 5 kl. mok. Dominykas Kieras, Ronaldas Eidukonis, Agnieška Sinkevič, Amelija Naumovič, 6 kl. mok. Karolina Kašėtaitė, Karolina Prokopjeva, Norvydas Lavrukaitis, Ernestas Bedulskis, Ernestas Petrovskis. Į Trakus mokinius lydėjo lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Renata Matickienė ir Daiva Daukševičienė. Vakarop mūsų mokinių priežiūros estafetę maloniai perėmė direktoriaus pavaduotoja ugdymui Elvyra Lavrukaitienė, pradinio ugdymo mokytoja Violeta Naumovič bei muzikos mokytoja Lilija Kieras.

         Atvykę į Trakus pirmiausia visi buvome pakviesti papietauti „Trasalio” kavinėje. Puikiai pasistiprinę įžengėme į konferencijų salę, kurioje netrukus turėjo prasidėti viktorina. Sveikinimo žodį susirinkusiems tarė Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktorė dr. Vida Montvydaitė bei Trakų švietimo centro direktorė Nijolė Lisevičienė, kurios palinkėjo visoms komandoms didelės sėkmės. Po sveikinimo kalbų buvo paskelbta viktorinos pradžia. Visi mokiniai turėjo būti pasiruošę savotiškam  lietuvių kalbos, literatūros bei istorinių žinių patikrinimui. Tiek mums, mokytojoms, tiek mūsų mokiniams sunku buvo iš anksto nuspėti, kokių klausimų galėtume tikėtis. Kiekvienoje komandoje buvo po 9 narius. Net plika akimi galima buvo pastebėti, kad jaudinosi visi konferencijų salėje esantys mokiniai. Čia tvyrojo įtampa. 27 viktorinos klausimus parengė Rūdiškių gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Zita Bartkevičienė bei 12 klasės mokiniai Marius ir Kristina Jankauskai, kurie ir atliko viktorinos vedėjų vaidmenį. Visos 5-6 klasių mokinių komandos aktyviai varžėsi, pateikdamos tikslius atsakymus į klausimus apie Lietuvos praeitį, kultūrą, literatūrą, iškiliausias asmenybes, jų nuveiktus darbus. Malonu buvo matyti mūsų mokinių linksmus veidus po beveik kiekvieno paskelbto klausimo, o juo labiau, išgirdus teisingą jo atsakymą. Pasibaigus viktorinai virpančiomis iš jaudulio širdimis laukėme rezultatų. I vietos laimėtojais tapo Šalčininkų Jano Sniadeckio gimnazijos mokiniai. II vietą iškovojo Vilniaus rajono Sudervės M. Zdziechovskio pagrindinės mokyklos komanda. Mūsų mokyklos mokiniai tapo III-iosios vietos laimėtojais. Visi buvo apdovanoti Padėkos raštais bei ypatingomis dovanomis - odinėmis apyrankėmis su jose įrašytais Vinco Kudirkos tautiškos giesmės žodžiais. Taigi ši nepaprastai svarbi iniciatyva paskatino mokinius domėtis Lietuvos bei lietuvių tautos praeitimi, gilinti istorines žinias, ugdyti lietuviškumo bei pilietiškumo jausmą.

            Pasibaigus viktorinai, užsakytais autobusais visi pajudėjome Trakų pilies link. Dabar pilis atstatyta ir yra vienas populiariausių Lietuvoje turistų lankomų objektų; pilyje vyksta įvairios šventės, veikia archeologinė ir istorinė ekspozicijos, medžioklės muziejus. Čia buvome suskirstyti į 3 grupes. Lydimi gidų, perėję į pilį vedančiu 300 m mediniu tiltu patekome į legendomis ir ežerų vandenimis apipintą istorinį objektą. Nors pilyje esame buvę ne kartą, tačiau kaskart ji mums nušvinta vis kitomis spalvomis. Tą popietę ji ir ją supanti aplinka negalėjo palikti nė vieno abejingo. Dangus buvo ypatingas, šviečiant saulei abipus tilto spindėjo ledas, kuris taip ir masino išbandyti jo patvarumą bei slidumą. Pasivaikščioję neapsakomo grožio menėmis, apžiūrėję galerijas, vitražus ir freskas tuo pačiu mediniu tiltu grožėdamiesi gamta grįžome atgal. Taigi mokiniai ir mokytojos apžiūrėjo Trakų pilį, kuri XIV a. pastatyta kunigaikščių Kęstučio ir Vytauto iniciatyva. Visi turėjome puikią progą susipažinti su totorių bei karaimų kultūros parodomis, archeologiniais radiniais, įspūdingais monetų lobiais.

          Na, ir galiausiai, atlėgus įtampai, mokiniai patraukė mėgautis sūkurinių vonių teikiamais malonumais, vandens kaskadomis, raitytu ir vingiuotu baseinu, kurį sudaro srauni tėkmė, jūros bangos. Skrydžio polėkį mokiniai itin akivaizdžiai pajuto čiuoždami 13, 30 metrų ilgio vandens nusileidimo kalneliais. Pirčių mėgėjai galėjo pasilepinti sauna, garine, turkiška ir rusiška pirtimis. Po įvairių pramogų laimingi, kupini įspūdžių mūsų mokiniai grįžo į namus - į Senuosius Trakus. Manau, kad tą vakarą vaikai dar ilgai dalijosi įspūdžiais su savo artimaisiais apie jaudulį, įtampą, džiaugsmą, pramogas ir kitus širdžiai malonius dalykus, patirtus šią neįprastą dieną, apie tai, kad mokyklai atstovauta garbingai. Žinau, kad ant laurų mokiniai neužmigs, nes laukia dar daug darbų - rajoninis lenkų kalbos diktantas, respublikinė konferencija, meninio skaitymo konkursas. Ir tai dar ne viskas. Tad linkiu, kad sėkmės fortūna taip pat šypsotųsi ir kitose veiklose!

Daiva Daukševičienė,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja