Mokykloje neįprasti svečiai - nariuotakojai

Ar žinote kiek kojų turi šimtakojis? Kur gyvena krabas atsiskyrėlis? O kaip kaunasi skorpionai? Visus atsakymus mokiniai sužinojo dalyvaudami edukacinėje pamokoje „Nariuotakojai mokykloje”.

           Kas yra nariuotakojai? Nariuotakojais vadiname dvišalės simetrijos gyvūnus, kurių kūnas sudarytas iš segmentų ir aptrauktas chitininiu skeletu. Nariuotakojus dalijame į vėžiagyvius, voragyvius, daugiakojus ir vabzdžius. Nariuotakojai – kosmopolitai, paplitę visame pasaulyje, išskyrus Antarktidos ledynus. Spalio 10 dieną mūsų mokykloje lankėsi Palangos insektariumo, vienintelio Lietuvoje specializuoto nariuotakojų zoologijos sodo, atstovas, kuris pristatė edukacinę programą „Nariuotakojai mokykloje“.  Mokiniai turėjo galimybę apžiūrėti gyvus egzotiškus eksponatus: vorus, vabalus, gyvalazdes, tarakonus, šimtakojus. Klausėsi įdomių lektoriaus pasakojimų apie nariuotakojų gyvenimą. Šio projekto tikslas - populiarinti egzotinius augintinius ir tuo pačiu suteikti mokiniams informacijos apie nariuotakojus, kadangi šios srities žinios yra labai menkos Lietuvoje.

           Su ekspozicija susipažino pradinių ir vyresniųjų klasių mokiniai, kurie pamatė gyvus egzotinius eksponatus. Gyvūnai apgyvendinti stikliniuose „nameliuose“. Į kai kuriuos baugu žiūrėti, o paimti į rankas tikrai ne bet kas išdrįstų! Kai kurių negalima liesti. Mokiniai sužinojo, jog pats nuodingiausias voras yra paukštėda; jog skorpionai visi nuodingi, tik vienas daugiau, kitas mažiau; jog didžiulio pūkuoto voro plaukeliai yra lipnūs, todėl jie vaikščioja sienomis.         Apie visa tai ugdytiniams papasakojo, į klausimus atsakė ekspoziciją pristatęs gamtininkas. Mokiniai labai aktyviai dalyvavo tiriamojoje veikloje ir suprato, kad nariuotakojai nėra tokie baisūs, o jų gyvenimas ne tik įdomus, bet ir paslaptingas.

             Iš gamtininko vaikai sužinojo apie nariuotakojų gyvenseną, kokie vabzdžiai nuodingi, kaip apsisaugoti nuo tarakonų, kiek šimtakojai turi kojų. Mokiniai buvo supažindinti su nariuotakojų kilme bei jų gyvenamosiomis vietomis, papasakota apie jų sugebėjimą prisitaikyti prie aplinkos, kūno sandarą bei klasifikaciją, priminta apie vabzdžių vystymosi ciklus, Lietuvoje gyvenančius nariuotakojus. Be to, buvo galimybė rankose palaikyti nepavojingus didžiuosius tarakonus. Mokiniai klausėsi įdėmiai, vis uždavinėjo klausimus, į kuriuos buvo atsakyta. Pamokos pabaigoje visi drąsesni vaikai turėjo progą nufotografuoti patikusį vabalą ar vorą. Be to, buvo galimybė rankose palaikyti nepavojingus didžiuosius tarakonus.

            Ši paroda mūsų mokyklos mokiniams labai patiko. Nors kai kas nariuotakojų bijojo, dauguma vabzdžiais ir vorais labai susidomėjo ir išsakė norą, kad kitais mokslo metais paroda į mokyklą atkeliautų su naujais, dar neregėtais eksponatais. Džiaugiamės ir dėkojame atvykusiam projekto organizatoriui bei tikimės ateityje sulaukti daugiau svečių.

 Daiva Daukševičienė
lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja