Mokytojo diena

Nuo seno ruduo asocijuojasi su derliumi. Senovėje trumpėjant vakarams vaikai sėsdavosi aplink ugnį semtis žinių iš paties didžiausio išminčiaus – mokytojo, dar vadinamo Kriviu: jie krisdavo į rankas vyriausiajam it medžių lapai – skirtingų dydžių, formų įvairumo, spalvų margumo...

           Spalio 5-ąją mūsų mokykloje nuaidėjo, nušurmuliavo graži šventė – Mokytojo diena. Taip jau įprasta, kad mokytojai tą dieną buvo šventiškai pasipuošę, daugiau šypsojosi, stengėsi nepaskęsti sveikinimo žodžių jūroje. Atėjusius į darbą mokytojus ugdytiniai pasitiko su gėlėmis, gražiais linkėjimais. Tai vienintelė diena metuose, kai mokytojai galėjo šiek tiek atsipūsti nuo kasdieninės rutinos, kasdieninių pamokų. Kaip jau įprasta, visas pamokas tą dieną vedė vyresniųjų klasių mokiniai. Ugdytiniai stengėsi sugalvoti įdomių užsiėmimų, žaidimų, užduočių. Ši diena mokytojams buvo nuostabiai šventiška, pilna gražių netikėtumą ir gerų emocijų. O kaip galėjo būti kitaip, jei nuo pat ryto prasidėjo… Tad apie viską iš eilės.

              Nuo ryto mokyklos vairą į savo rankas perėmė aštuntokai ir dešimtokai, kurie prmiausia visus mokytojus ir mokinius pakvietė į rytinį susirinkimą. Jo metu perskaitė Švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės įsakymą, kuriame informuojama, jog spalio 5 dieną mokyklos direktoriumi tampa 10 kl. mok. Tomašas Urbanovič, o jo pavaduotoja - 10 kl. mok. Emilija Baranovska. Susirinkimo metu buvo pristatyti nauji pradinio ugdymo pedagogai: Eivinas Pileckis, Valdemaras Jankauskas, Justyna Baranovska, Klaudija Laurukaitytė, Romualdas Milevskis, lietuvių kalbos mokytoja Emilija Baranovska, geografijos mokytojas Kamilis Milevskis, matematikos mokytojas Maksimyljanas Stankevič, lenkų kalbos mokytojas Tomas Dapkevičius, kūno kultūros mokytoja Danielius Sinkevič, fizikos mokytojas Tomašas Urbanovič. Tądien šiems mokiniams teko susipažinti su mokytojo ,,duona”: jie  susivienijo į „jaunųjų mokytojų“ kolektyvą  ir  vedė įvairių mokomųjų dalykų pamokas. Tiek mokiniai, tiek naujieji mokytojai - šį iššūkį pasitiko labai linksmai. Vis dėlto diena nebuvo iš lengviausių. Gavę visas mokytojų „privilegijas“, mokiniai privalėjo prisiimti ir atsakomybę - išmokyti vaikus naujų dalykų, išaiškinti naujas temas. Visa tai apsunkino viena: dauguma mokinių į naujuosius mokytojus žiūrėjo kaip į sau lygius, todėl tvarką klasėje buvo nelengva palaikyti. O sudominti savo dėstomu dalyku buvo dar sudėtingiau. Tik mažieji mokinukai iš karto pripažino naujuosius mokytojus ir džiaugėsi linksma diena.

            Mokiniai atlikę šią „prievolę“ suprato, kaip sunkiai yra uždirbama mokytojo duona, ir užjautė savuosius tikruosius mokytojus. Šis iššūkis, tenka pripažinti, tikrai nebuvo lengvas mokiniams. Pasiruošti padėjo mokytojai, o atsakomybę teko prisiimti patiems mokiniams. Mokytojai linkėjo ugdytiniams sėkmės ir tikino: „Dirbant mokytojais, teks išbandyti kantrybę ir apsišarvoti humoro jausmu. To galite tikėtis visi ir būti pasiruošę. Labai sveika pasitikrinti, turite tą pedagogo gyslelę ar ne.“ Kai kurie šventinę dieną kalbinti mokytojai prisiminė savo tokią pačią praktiką: „Mums šios dienos tradicija labai patinka. Patys kažkada pavadavome mokytojus. Jautėmės gerai, gal tai ir padėjo apsispręsti renkantis profesiją. Daugelis mokinių tik vieną kartą gyvenime turi tokią galimybę, todėl norėtųsi, kad ta patirtis būtų naudinga ir kaip mokiniui, ir kaip žmogui.“

            Mokytojo dieną tikrieji mokytojai atsidūrė kitoje barikadų pusėje - persėdo į mokinių suolus. Per pertraukas jie galėjo pailsėti, pasivaišinti kava ir šventiniu tortu. Po pamokų mokytojai ir mokiniai susirinko į renginį, kurį organizavo 8 ir 10 klasės mokiniai, ir koncertą, kuri parengė muzikos mokytoja Lilija Kieras. Patys mažiausieji mokyklos mokinukai - pirmokai - pagerbė mokytojus prasmingais posmais, padėkojo jiems už triūsą ir meilę. Renginį vedė 8 kl. mok. Klaudija Laurukaitytė, 10 kl. mok. Emilija Baranovska, Kamilis Milevskis, Maksymiljanas Stankevič. Dešimtokai, tęsdami tradiciją, pademonstravo 10 kl. mok. Danieliaus Sinkevič sumontuotą linksmą filmuką, kuriame užfiksuoti pedagogų ir mokinių atsakymai į pateiktus klausimus. Džiugu buvo matyti, kad  naujas žurnalisto amplua visai tiko 10 kl. mok. Tomui Dapkevičiui ir Tomašui Urbanovič. Tas Tomo nepakartojamas „Charrrraktera!!!” ir jo neįprastas atsiskleidimas dešimtaisiais mokymosi metais dar ir dabar skamba ausyse ir kelia šypseną. Šaunuoliai vaikinai!!! Taip pat mokiniai surinko mokytojų vaikystės nuotraukas, jas suklijavo į stendą, kuris buvo eksponuojamas šventės metu. Stebėtina, kad mokiniai gana lengvai atpažino beveik visus būsimus mokytojus. Turbūt laiko tėkmė mūsų visų nė kiek nepakeitė.

       ​              Mokytojų diena mokiniams suteikė daug apmąstymų apie mokytojo profesiją ir pačius mokytojus. Ugdytiniai savo kailiu pajutę, koks iš tiesų tai darbas, gali paliudyti, kad ne taip jau paprasta būti mokytoju, kuris patiktų visiems mokiniams. Todėl po šventės bandžiau išsiaiškinti, kokios vis dėlto mokytojų savybės yra labiausiai vertinamos ir koks turėtų būti tobulas mokytojas. „Manau, kad svarbiausios mokytojo savybės turėtų būti šmaikštumas ir gerumas.      Mokytojas turėtų turėti gerą humoro jausmą, nepyktų, jei namų darbų nepadarai, su mokytoja galima būtų pakalbėti įvairiausiomis temomis, nerašytų dvejetų”, - tai keletas mokinių minčių apie tobulą mokytoją. Šventės dieną mokiniai pasistengė, kad paprasti užsiėmimai taptų įdomūs ir smagūs. Gera rytinė juoko dozė buvo garantuota, originalios pamokos leido ištrūkti iš kasdienės rutinos.  Nespėjus nė mirktelėti, pasibaigė ir ketvirtoji pamoka. Visi patraukėme sporto salės link. Buvo smagu jausti tą ypatingą visos mokyklos bendruomenės kuriamą atmosferą, kai penktadienio pamokos virto tikra švente ne tik mokytojams, bet ir mokiniams.

            Dėkoju 8 ir 10 klasės mokiniams, kurie sumanė ir padėjo organizuoti gražią šventę. Ačiū mažiesiems solistams ir muzikos mokytojai Lilijai už gražias daineles. Ačiū pradinio ugdymo mokytojai Elvyrai Lavrukaitienei už parengtą pirmokėlių pasirodymą. Ačiū 5 kl. mokinei Anai už kūrinuką, atliktą smuiku. Kaip gaila, kad negaliu pasakyti: „PAKARTOT! PAKARTOT!“ O taip norėtųsi..... Ačiū 8 klasės mokiniams Lukašui ir Valdemarui už buitinę pagalbą, kurios labai prireikė prieš pamokas. Ačiū mokiniams už pasakišką „gėlių jūrą” ir už didelę dozę saldumynų, kurių prisiragavome, ko gero, visiems mokslo metams. Tikimės daugiau tokių spalvingų dienų!!! Taigi, dar kartą nuoširdžiausi sveikinimai Jums, mano kolegos Mokytojai, nes Jūs mokote mokinius gyventi, ruošiate visiems gyvenimo iššūkiams ir esate didžiausias autoritetas jiems, mokiniams, dar besiformuojančioms asmenybėms!

Daiva Daukševičienė,
lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja