Molis mokinių delnuose

Etnokultūros tradicijų ir papročių laikymasis labai reikšmingas šeimos gyvenime ir ypatingai vaikų ugdyme. Pasitelkus tradicijas ir papročius šeimoje nuo seno buvo formuojamas vaikų požiūris į dorovę, elgesio normas, bendražmogiškas vertybes.

           Trakų krašto kultūros ir amatų asociacija, siekdama išsaugoti kultūrinį paveldą ir puoselėti tradicinius amatus, jų technologijas, drąsinti ir motyvuoti vaikus imtis atsakomybės, dirbti komandoje ir siekti bendrų tikslų, jau nuo 2015 m. vykdo akredituotas neformaliojo vaikų švietimo programas: „Gyva pažintis su kultūrine edukacija“. Programas veda kvalifikuoti vadovai, meistrai. Labai džiugu, jog jau du kartus šiais mokslo metais ir mūsų mokyklos 4-10 mokinius aplankė Trakų krašto tradicinių amatų centro darbuotojos: projektų vadovė Raimonda Kelbauskienė ir keramikė Jurgita Radžiūnaitė. Pirmasis susitikimas buvo teorinio pobūdžio, antrasis - praktinio. Keramikė Jurgita ugdytinius mokė molio lipdymo paslapčių, supažindino su molio savybėmis, lipdymo galimybėmis. Mokiniai lipdė klevo lapo formos žvakides. Keramikė mielai dalino patarimus, nepatingėjo prie kiekvieno prieiti, padėjo pagražinti ar pataisyti darbelį. Visi vaikai su užsidegimu kūrė, lipdė, dekoravo. Šiltose vaikų rankose molis nepastebimai virto gražiais dirbinukais. Darbeliai gavosi skirtingi ir saviti, nes kiekvienas į juos įliejo savo kūrybinę vaizduotę, nuotaiką ir emocijas.  Po formavimo gaminiai bus džiovinami amatų centre tolygiai ir ne per greitai, kad nesideformuotų. Kuo ilgiau džiūsta – tuo geriau, bet paprastai džiovinama kelias savaites. Išdžiūvę gaminiai vėliau keliaus į keramikos degimo krosnį, o ji yra didelė ir joje molinių dirbinių telpa daug. Krosnis naudoja elektros energiją ir reikiamą temperatūrą. Taigi, paskutinis darbo etapas - pasidžiaugti naujai užgimusiu kūrinėliu. O čia nusivylusių dažniausiai nebūna.

          Ko gi siekiama šiuo projektu? Etnokultūros vertybių perdavimas ir jų puoselėjimas - pagrindinis šio projekto tikslas. Amatų centras kartu su amatininkais siekia skleisti savo požiūrį į kultūrines tradicijas ir supažindinti kuo daugiau jaunimo su tradiciniais amatais. Trakų mieste bei kitose rajono vietovėse gyvenantys jaunuoliai neturi tiek daug lėšų, kurias galėtų skirti turiningo laisvalaikio užtikrinimui, o kuomet nėra tinkamų programų vaikų ir jaunuolių užimtumui, tuomet jie įsitraukia į netinkamas nusikalstamas veiklas. Siūlomos tradicinės amatų pamokos padės vaikams ir jaunuoliams ne tik turiningai bei prasmingai praleisti laisvalaikį, taip pat kartu supažindins su amatų profesijomis, skatins dalyvaujančius projekte atkreipti dėmesį į kultūrinį paveldą. Projekto programa mokiniams naudinga, nes lavina smulkiąją motoriką, skatina vaizduotę, kūrybiškumą, spalvinį jautrumą ir kantrybę. Molio lipdymas – tai ne tik menas, bet ir puiki terapija, padedanti sumažinti stresą ir atsikratyti nuovargio, atitrūkti nuo kasdieninių rūpesčių. Vaikų darbeliai taps puikiomis originaliomis dovanėlėmis atimiesiems ar namų puošmenomis.

               Užsiėmimai tik prasidėjo. Projekto koordinatorės, pamačiusios mokinių begalinį entuziazmą bei kūrybiškumą, dar su jais susitiks ne kartą iki kalendorinių metų pabaigos. Praktinis užsiėmimas, vykęs spalio 15 dieną, buvo smagus, kupinas atradimų, kūrybos džiaugsmo. Edukacijos metu ne tik teoriškai, bet ir praktiškai mokiniai prisilietė prie senas tradicijas menančio keramikos amato, realizavo idėjas, sužinojo, kaip gimsta keramikos dirbiniai nuo molio gabaliuko iki išbaigto dirbinio. Ugdytiniai labai aktyviai ir smalsiai dalyvavo programoje ir vadovus džiugino savo išradingumu. Pajutę molio minkymo malonumą, iš jo sklindančią šilumą, kūrybiškumo ugnelę, vaikai ilgai negalėjo atsisveikinti su viešnia. Iš edukacinio užsiėmimo jie išėjo praturtinę žinias apie tradicinius lietuvių amatus.

 

 

Daiva Daukševičienė,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja