Muzika, poezija ir sportas - tai įmanoma!

Rodos, taip neseniai, kovo 19 d., Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinėje  mokykloje lankėsi poetas, interneto svetainės bernardinai.lt publicistas Antanas Šimkus. Smagu, kad tąsyk po pavykusios poezijos popietės ištartas pažadas grįžti iš tiesų ištesėtas. Ir su kaupu, nes šįkart drauge atvyko ir žinoma dainininkė Sigutė Trimakaitė. Šis menininkų duetas lapkričio 25 d. mūsų mokykloje pristatė bendrą programą "Rudens mozaika".

 

Trumpai apie Sigutę Trimakaitę

 

Sigutė Trimakaitė - M. Glinkos dainininkų konkurso laureatė, tarptautinio Maria Callas konkurso Atėnuose pirmosios premijos laimėtoja. Dainininkė koncertuoja su Lietuvos pianistais bei vargonininkais Justu Dvarionu ir Leonidu Melniku, dainavo su Lietuvos, Atėnų, Kijevo, Maskvos simfoniniais ir kameriniais orkestrais, Lietuvos ir užsienio instrumentiniais ansambliais.
Be gausios koncertinės veiklos, Sigutė Trimakaitė didelį dėmesį skiria įrašams Lietuvos radijo fondams. Solistės Sigutės Trimakaitės sukauptas repertuaras platus – nuo lietuvių liaudies dainų, vaikiškų dainelių iki solidžių arijų ir kamerinių kūrinių.
Sigutė Trimakaitė gastroliavo Vengrijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Vokietijoje, Italijoje, JAV, Kanadoje, Anglijoje, Šveicarijoje. 2001 metais Lietuvoje įvyko pirmasis Sigutės Trimakaitės muzikos festivalis, kuris įgavo „Šokoladinis Mocartas Lietuvoje ” pavadinimą ir tapo tradicinis. 2001-2002 m. surengtas pirmasis „Kalėdinės muzikos festivalis, kuris taip pat tapo tradicinis.

 

Muzikos ir poezijos sintezė

 

Neįtikėtiną progą pasiklausyti sidabrinio balso tarptautinių konkurso laureatės turėjome neišvykdami iš savo mokyklos. Meninę programą sudarė dvi dalys: pirmoji - mažesniesiems, antroji - vyresniesiems mokiniams. Menininkė pristatė programą pagal lietuvių ir užsienio kompozitorių kūrinius, skambėjo lietuvių, vokiečių, portugalų, prancūzų melodijos. Koncerto anonse nurodyti  J.S.Bacho, F.Schuberto, R.Schumanno, M.K.Čiurlionio, A.Gala vardai nuteikė rimtam muzikiniam potyriui. Tokių kompozitorių kūrinių žmonės paprastai eina pasiklausyti į filharmonijas, o mūsų mokyklos mokiniai turėjo galimybę juos išgirsti savo mokyklos salėje. Dainininkės S. Trimakaitės teigimu, jai svarbu savo veikla džiuginti paprastus žmones, tad ji nesididžiuoja atvykti ir į kaimo mokyklas.

Abejones, ar kamerinis dainavimas gali būti įdomus pradinukams ir jaunuoliams, dainininkė išsklaidė vos įžengusi į salę. Iš tiesų tai buvo ne tradicinis koncertas, o betarpiško bendravimo kupina muzikos ir poezijos pamoka. Mažieji klausėsi atlikėjos nuščiuvę, o kalbinami drąsiai dalyvavo pokalbyje. Aktorinių gebėjimų turinti S. Trimakaitė pavergė net priešmokyklinukus. Rodytųsi, sudėtingus kūrinius ji pateikė labai patrauklia ir įdomia forma, pritaikydama įvairaus mokyklinio amžiaus vaikams. Suprasdama, kad ne visi turi muzikinį išsilavinimą ir išpuoselėtą skonį, menininkė pavertė savo pasirodymą spalvingu spektakliu, leidusiu panirti į stebuklingą garsų pasaulį.

Antrąją pasirodymo dalį papildė poeto Antano Šimkaus skaitoma poezija. Jis skaitė ne tik savo, bet ir savo mėgstamų kūrėjų - V. Kukulo, G. Grajausko, R. Buroko - eilėraščius. Šis renginys - tai klasikinės muzikos ir šiuolaikinės poezijos sintezė. Ieškodami žodžio ir garso sąlyčių, poetas ir dainininkė sukūrė darnų, dvasią praturtinantį pasirodymą. Viename savo interviu S. Trimakaitė yra sakiusi: "Kamerinė muzika - tai intymus menas, panašus į poezijos skaitymus. Čia netinka minia, turi matyti žmonių veidus, tai sujungia, tampame bičiuliais, nors buvome tik kartą susitikę".

 

Menas ir sportas?

                            

Koncerto programoje buvo numatyta ir stalo teniso partija su soliste. Tenisą dainininkė pasakojo žaidžianti nuo 10 metų,  susižavėjusi juo stovykloje Giruliuose. Kadangi mūsų mokykloje stalo tenisas yra kultinė sporto šaka, visi nekantriai laukė šios renginio dalies. Pirmasis prie teniso stalo su soliste stojo mokyklos direktorius Romuald Gžybovski. Jis, kaip stalo teniso treneris, konstatavo, kad menininkė išties neblogai išmano žaidimo techniką. Su dainininke šiek tiek pažaidė ir keli mokiniai - stalo teniso aistruoliai. Daug kam gali atrodyti, kad dainavimas ir sportas - visiškai nesusiję dalykai, tačiau dainuojant labai svarbu taisyklingas kvėpavimas, fizinė ištvermė, gera fizinė forma.

 

Svarbu abipusis ryšys tarp menininko ir publikos

 

Šis netradicinis renginys tikrai pasiteisino. Mokiniai turėjo galimybę iš arti pasigėrėti profesionaliai atliekama muzika, pasiklausyti poeto skaitomos poezijos. Tokie renginiai ne tik ugdo mokinių meninį skonį, bet ir moko bendravimo su artistais kultūros. Dovana publikai - gautas tikro meno potyris, o dovana menininkams - supratinga tyla ir dėmesingumas koncerto metu bei ovacijos ir įteiktos gėlės po koncerto.

 

 

Irena Stefanovič