NACIONALINĖ VIKTORINA

             Š. m. lapkričio 15 d. Trakuose vyko lietuvių kalbos, literatūros ir istorijos viktorina 5 - 6 klasių mokiniams, besimokantiems mokyklose tautinių mažumų kalbomis. Mūsų mokyklai atstovavo 5 klasės mokiniai Dominika Tomaševič, Dominyka Zachaževskaja, Daniel Jarmolovič, Sebatjan Balkevič, Beata Baranovska, Karina Stankevič ir šeštokai Ana Baranovska, Alicja Baranovska, Donatas Novickis.

            Susirinkusius viktorinos dalyvius pasveikino Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ryšių su tautinėmis bendrijomis skyriaus vedėja Rasa Paliukienė, Trakų r. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Agata Mankeliūnienė, VŠĮ Trakų švietimo centro direktorė Nijolė Lisevičienė, Rūdiškių gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė Zita Bartkevičienė.

Viktorinoje dalyvavo apie 200 tautinių mažumų mokinių iš Klaipėdos, Šalčininkų, Vilniaus rajono ir Vilniaus miesto, Visagino ir Trakų rajono. Viktorinos klausimai buvo sudaryti pagal 5-6 klasių lietuvių kalbos ir istorijos mokymosi programą. Pagrindinės temos – lietuvių kalba, literatūra ir Lietuvos istorija. Mokiniai atsakinėjo į klausimus apie svarbiausius Lietuvos istorinius įvykius, stengėsi atspėti senose nuotraukose pavaizduotus miestus. Nemažai klausimų teko atsakyti pasitelkiant lietuvių kalbos gramatikos ar literatūros žinias. Įdomūs bei linksmi klausimai ir užduotys skatino mokinių azartą, sukūrė gerą nuotaiką bei šiltą atmosferą renginio metu.

           Komandų atsakymus vertino ir nugalėtojus skyrė šiam atsakingam darbui sudaryta komisija: Trakų suaugusiųjų mokymo centro direktorės pavaduotoja Daiva Gribauskienė,  VŠĮ Trakų švietimo centro metodininkė Danutė Vizmanaitė, Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės vyriausioji specialistė Aušra Šokaitienė, Rūdiškių gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė Zita Bartkevičienė.

Taip greitai prabėgo dvi valandos, kad  dalyviai net nustebo ir viktoriną įvardijo kaip trumpą akimirkos blyksnį. Viktorinoje dalyvavę mokiniai linksmai ir naudingai praleido laiką: mokėsi dirbti komandoje, išklausyti vienas kito bei gerbti kitokią nuomonę, turėjo galimybę įvertinti savo gebėjimus greitai reaguoti į pateiktą klausimą ir, žinoma, ne tik įsivertinti savo lietuvių kalbos, literatūros ir istorijos žinias, bet ir palyginti jas su bendraamžių žiniomis. Visos komandos pademonstravo itin geras lietuvių kalbos ir literatūros bei istorijos žinias ir buvo apdovanotos Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktorės Vidos Montvydaitės ir Trakų suaugusiųjų mokymo centro direktorės Loretos Ruškevičiūtės padėkos raštais, asmeninėmis dovanomis.

          Pasibaigus viktorinai vieni jos dalyviai nuvyko į ekskursiją po Trakų pilį, o kiti nutarė aktyviai praleisti laiką vandens pramogų parke „Trasalis“. Kadangi mes Trakų pilies visus užkaborius esame išnaršę ne kartą ir ne du, todėl leidomės tekini į vandens pramogų parką. Čia mėgavomės sūkurinių vonių teikiamais malonumais, vandens kaskadomis, vingiuotu baseinu, sudarančiu sraunią vandens tėkmę ir malonias bangas. Kadangi esame ir šiokie tokie pirčių mėgėjai, tad pasilepinome ne tik sauna, garine ir turkiška, bet ir rusiška pirtimis. Skrydžio džiaugsmas užplūdo čiuožiant 13, 30 ir 70 metrų ilgio vandens nusileidimo kalneliais. Būnant vandens pramogų parke laikas tarsi sustojo. Norėjosi dar ir dar kartą nučiuožti nuo vieno ar nuo kito kalnelio, pasikaitinti vienoje ar kitoje pirtyje. Visi mokiniai vieningai pripažino, kad rusiška pirtis yra pati geriausia.

            Nuo 12 valandos viskas vyko tarsi sviestu patepta, tačiau vakare po smagių ir linksmų vandens pramogų penktokėms Karinai ir Dominikai nutiko kuriozas - užsikirto spintelės spyna. „O kaipgi čia dabar bus?” - tarsi klausė jų akys. Ilgokai bandydamos atidaryti spintelės dureles plušo net kelios Trasalio darbuotojos. Galų gale tik atsuktuvu išlaužus spyną durelės atsidarė. Tuo tarpu Donatas, prisikirtęs skanių kibinų ir nenustygdamas vietoje, vis ragino mergaites imtis kokių nors priemonių, kad pagreitintų mūsų išvykimą į namus. Dominika su Karina per rekordiškai trumpą laiką labai operatyviai susiruošė. Po patirto kuriozo mergaičių laukė dar viena „užduotis” - kuo greičiau suvalgyti kibiną, kol jis neatšalęs, ir išgerti sultis. Kadangi mergaitės buvo gerokai praalkusios, tad ir šią užduotį įveikė be jokių kliūčių. Po netikėtų išbandymų, kai jau atgauti drabužiai ir kiti asmeniniai daiktai, visi, belaukdami mokyklinio autobuso, smagiai juokėmės.

           Už galimybę dalyvauti šiame renginyje esame dėkingi Tautinių mažumų departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, jo direktorei Vidai Montvydaitei ir VŠĮ Trakų švietimo centro direktorei Nijolei Lisevičienei už puikų renginio organizavimą. Mokytojai, atlydėję mokinius į viktoriną, vieningai pripažino, kad nauji draugai, pažinimo džiaugsmas ir draugiškas komandinis darbas augančios kartos atstovus padeda ugdyti pagarbos lietuvių kalbai, literatūrai bei istorijai dvasia.

        Pavargę, bet sotūs ir turtingi įsimintinų akimirkų sugrįžome į vakaro sutemų apgaubtus Senuosius Trakus. Vieni kitus išlydėjome į namus žadėdami ateinančiais mokslo metais dar labiau sustiprėti ir vėl varžytis viktorinoje.

 

DAIVA DAUKŠEVIČIENĖ,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja