Nauja patirtis: Bendraamžių švietėjų mokymai Zarasų rajone

Lapkričio 4-8 dienomis dalyvavau Bendraamžių švietėjų programoje Zarasų rajone Antalieptėje. Kartu su dar 26 jaunuoliais iš visos Lietuvos dalyvavome įtraukiančiuose mokymuose, daug diskutavome apie toleranciją, domėjomės, kas yra propaganda, susipažinome su žmogaus tapatybės sąvoka bei žmogaus teisėmis.

Keturių dienų mokymai vyko gražios gamtos apsuptyje Inovatorių slėnyje. Su mumis žiniomis dalijosi nuostabūs mentoriai: Giedrė, Beatričė, Džina ir Darius. Tai jauni specialiai apmokyti šviesti kitus, turintys panašią patirtį žmonės.  Mokymų metu turėjome ir svečių. jaunimo stovykloje lankėsi ekspertas Viktoras Denisenko, kuris papasakojo, kaip atskirti propagandą nuo patikimos informacijos ir kaip nepakliūti į manipuliacijos pinkles. Taip pat svečiavosi komikas Olegas Šurajevas, kuris mums papasakojo, kaip sudominti klausytoją, kalbėti įtaigiai, kurti įdomaus siužeto istorijas. Šie patarimai neabejotinai pravers rengiant viešąsias kalbas ir organizuojant mokymus mokykloje. Labiausiai įsiminė Gyvosios bibliotekos užsiėmimas. Gyvoji biblioteka yra neformalaus ugdymo metodas, skatinantis tarpusavio supratimą, toleranciją ir pagarbą žmogaus teisėms. Gyvosios knygos – tai žmonės iš pažeidžiamų socialinių grupių, visuomenėje patiriantys diskriminaciją ar išankstines nuostatas. Savo patirtimi pasidalinti atvažiavo abstinentė, savanoris, feministė bei lesbietė. Iš pirmų lūpų išgirdome asmeniškų ir jautrių istorijų. Man tai buvo neįkainojama patirtis, nes privertė susimąstyti, netgi sugriovė tam tikrus stereotipus.

Nors mokymų metu vyko pokalbiai rimtomis temomis, tačiau jie organizuoti patrauklia žaidimų forma, kuri užtikrino gerą nuotaiką visai dienai. Susipažinau su begale įdomių, kitokį požiūrį turinčių žmonių. Labai susibendravome su visais dalyviais, todėl išvykimo dieną buvo sunku atsisveikinti. Džiaugiuosi, kad dalyvavau šiuose mokymuose, nes sužinojau daug naudingų dalykų, kuriais dabar galėsiu pasidalinti su kitais. Į mokyklą grįžau kupina idėjų, kaip pagal bendraamžių švietėjų metodą apmokyti savo draugus ir prisidėti prie pozityvių pokyčių mokyklos bendruomenėje.

9 kl. mokinė Kamilia Edita Fominova