Netradicinė pilietiškumo pamoka

Jaunas žmogus apie tautos praeitį vis rečiau susimąsto. O jei ir susimąsto, neretai nemano, kad ji svarbi dabarčiai. Juk visa tai, kas vertinama iki šių dienų - rašytiniai šaltiniai, kovos dėl laisvės, istorija - praeities reliktai, glaudžiai susiję su tuo, ko siekiame ir ką vertiname šiandien.

       Kovo 9 dieną mūsų mokykloje lankėsi Vilniaus istorijos atgaivinimo klubo įgulos (garnizon) nariai. Šio klubo veikla atspindi Lenkijos kariuomenės pulkų istoriją, o tiksliau – Vilniaus 13–ojo ulonų pulko, 85–ojo pėstininkų pulko, o taip pat 19–ojo lengvosios artilerijos pulko, kurie prieš karą buvo apsistoję Naujojoje Vilnioje, veiklą. Valdemar Ščełkovski, Tomaš Božerocki supažindino mokinius su tuometinės Lenkijos kariuomenės istorija, klubo tikslais, papasakojo apie rengiamas išvykas po visą Vilniaus kraštą, lenkų karių kapinių tvarkymą bei priežiūrą, netolimos ateities planus -  dalyvavimą akcijose, skirtose rekonstruoti įvairius istorinius įvykius.

         Svečiai demonstravo mokiniams aprangą, ginkluotę. Vilniškių ,,Įgulos“ klubas yra projekto ,,Ulonų patrulis“ ,,Patrol Ułański“﴿, remiamo Lenkijos ambasados, nariai. Visus atsivežtus ginklus ugdytiniai galėjo patys palaikyti rankose, pajusti jų svorį. Keletas mokinių ryžosi pasimatuoti karinę aprangą. Drąsiausias buvo pradinukas Donatas. Jis pirmasis pasimatavo aprangą ir apsiginklavo karine amunicija bei mielai pozavo nuotraukoms. Kaip ir minėjo Valdemar Ščełkovski, apranga, pasiūta iš natūralaus audinio, yra labai šilta. Žiniomis apie Lenkijos kariuomenės istoriją nustebino 5 klasės mokinys Dominykas Kieras, kuris yra apsiskaitęs vaikinukas, besidomintis ne tik karine-istorine, bet ir įvairiomis kitomis sritimis. Mokiniai uždavė svečiams klausimų apie galimybę tapti klubo įgulos nariais, apie ginklus, klubo narių nuveiktus darbus bei ateities planus.

         Susitikimas su įgulos nariais - tai netradicinė pilietiškumo pamoka, kuri pagilino mokinių žinias apie Lenkijos kariuomenės istoriją, praeities įvykių rekonstrukcijos svarbą. Bendravimas su įgulos nariais neprailgo, kadangi mokiniai turėjo galimybę ne tik išgirsti, bet ir paliesti, palaikyti rankose karinę amuniciją, pasimatuoti kareiviškus drabužius. Tokie susitikimai yra labai svarbūs, nes dabartyje semiamės stiprybės iš didelių žygių, padarytų lenkų tautiečių ir esame įkvėpti stengtis dėl savo valstybės. Juk tik turėdami įkvepiančių pavyzdžių galime būti stiprūs ne tik savo šalyje, bet ir pasaulyje - kovoti už savo kalbą, kultūrą, tautinį identitetą.

 

 

Daiva Daukševičienė,

lietuvių kalbos mokytoja