Pradinukai susipažįsta su kultūriniu paveldu ir tradiciniais amatais

Trakų krašto tradicinių amatų centras vykdo neformaliojo vaikų švietimo programą „Gyva pažintis su tradiciniu amatu“, kurioje dalyvauja ir mūsų mokyklos pradinių klasių mokiniai.

Įvairių užsiėmimų metu vaikai yra supažindinami su etnokultūros tradicijomis ir papročiais, kurie yra labai reikšmingi vaikų ugdyme. Šiais mokslo metais pradinių klasių mokiniai dalyvavo penkiuose kultūrinį paveldą ir tradicinius amatus puoselėjančiuose užsiėmimuose.

Edukacinėje programoje „Avilio pasaulis" vaikai susipažino su bitininko amatu, sužinojo, kokių priemonių imdavosi senovėje žmonės, kad išsaugotų bites, koks avilių tipas buvo vienas populiariausių mūsų krašte, kokiu būdu medų atskirdavo nuo korių, kaip suranda bitės kelią į namus, ar ilgai jos gyvena. Edukacinės programos metu kiekvienas vaikas pasigamino po žvakelę, kurią pasiėmė namo, ir gavo pradedančiojo bitininko pasą.

Mokiniai lankėsi medinaičių kūrybinėse dirbtuvėse Senuosiuose Trakuose pas tautodailininkus Ališauskus. Vaikai pamatė, kaip gaminami mediniai žaisliukai, kaip drožiami šaukštai ir geldos, kaip tekinami mediniai indai. Pradinukai pasigamino medinius angelus, sužinojo kiekvieno angelo vardo reikšmę, o pasigamintus angelus pasiėmė kaip suvenyrą atminimui.

Istorinių žinių vaikai pasisėmė ekskursijoje po Užutrakio parką ir rūmus. Vaikai susipažino su dvaro sodybos ir ją įkūrusios grafų Tiškevičių šeimos istorija. Gidė įdomiai ir vaikams prieinama kalba papasakojo apie kiekvieno kambario paskirtį, tų laikų tradicijas.

Trakų krašto tradicinių amatų centre vaikai gamino ir ragavo kalėdinius sausainius. Mokiniai sužinojo kalėdinių sausainių kepimo tradicijas, išmoko paprastą receptą, kurį žadėjo perduoti tėvams ir namie mėgautis skaniais sausainiais.

Edukacinėje programoje "Muilo gamyba" mokiniai susipažino su muilo gamybos istorija ir gamybos ypatumais. Muilo gamyba - tai nesudėtingas ir labai įdomus procesas. Muilą naudojame kasdien, tačiau nesusimąstome, kaip jis pagaminamas. Praktinio užsiėmimo metu mokiniai išmoko kūrybiškai maišyti ir derinti spalvas, kūrė muilo formą ir ornamentus, sužinojo, kaip maišant vietines žoleles galima išgauti vis kitokius aromatus. Vaikai pagamino ekologiškus, švelnius, patinkančių formų muiliukus, kuriuos galėjo išbandyti namuose arba padovanoti Šv. Kalėdų proga artimam žmogui.

Balandžio pradžioje mokiniai dalyvavo edukacinėje programoje "Vilnos vėlimas". Užsiėmimus vedusi specialistė mokinius supažindino su vilnos vėlimo technika, papasakojo, kad velti galima šlapiuoju būdu su karštu vandeniu ir muilu arba sausuoju -  su specialiomis adatomis. Šis būdas skirtas aksesuarų, rankinių, drabužių  gamyboje. Mokiniai patys gamino nuotaikingą Velykinį paveikslėlį su kiškučiais ir margučiais. Specialistė pamokė vaikus vėlimo šlapiuoju būdu, spalvų maišymo.

Džiaugiamės, kad mūsų mokiniai turi galimybę dalyvauti Trakų krašto tradicinių amatų centro organizuojamuose užsiėmimuose, po kurių vaikai grįžta kupini emocijų, pasisėmę naujų žinių ir įgūdžių. Labiausiai vaikus džiugina tai, kad edukacinių veiklų metu jie patys gamina, liečia, uosto, mato, stebi... Kiekviena praktinė veikla suteikia daugiau informacijos ir žinių nei tik klausymas ir stebėjimas.

 

 

                                                Informacijos autorės Elvyra Lavrukaitienė,

                                                Violeta Naumovič ir Lucija Kašėtienė