Sausio 13-oji suvienijo Lietuvą ir mus

Pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“ įgauna ypatingą prasmę ir reikšmę dabartinėje geopolitinėje situacijoje. Prieš 29 metus Lietuva nebuvo NATO ir ES nare, mūsų teritorijoje vis dar šeimininkavo okupacinė kariuomenė, tačiau vieninga ir laisvės trokštanti tauta tomis dienomis apgynė Lietuvos nepriklausomybę ir pasipriešino agresoriui. Ir šiandien pilietiškumas ir visuotinis pasiryžimas ginti savo šalį yra kertinis potencialius agresorius atgrasantis veiksnys. Laisvės gynėjų dienos minėjimas yra puiki proga parodyti ne tik sau, bet ir visam pasauliui, kad ir šiandien esame vieningi ir pasiruošę apginti iškovotą laisvę.

2019 m. sausio 13 dieną, pirmadienį, kaip ir kasmet prie pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“ prisijungėme ir mes, Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos bendruomenė. Mokiniai kartu su mokytojais 8.00 val. mokyklos languose uždegė žvakutes - vienybės ir atminimo simbolius. Degančios liepsnelės priminė šios istorinės dienos svarbą. Pirmos pamokos pradžioje mokytojai su mokiniais prisiminė tragiškus Sausio 13–osios įvykius, kalbėjo apie jų svarbą Lietuvai ir kiekvienam žmogui, tylos minute buvo pagerbti žuvusieji. Tądien mokytojai vedė netradicines žmogiškumo pamokas, kurių metų kalbėjo, kokia Sausio 13-osios, Laisvės gynėjų dienos, reikšmė, kodėl mums tokios brangios žuvusiųjų aukos.

Minėdami Laisvės gynėjų dieną turėjome progą pamąstyti, kam ir už ką esame dėkingi, ar vertiname galimybę gyventi laisvoje šalyje. Mokiniai bandė atsakyti į klausimus: Kas man yra laisvė? Ar aš jaučiuosi laisvas? Kam reikalinga istorinių įvykių atmintis? Ką tai reiškia man? Kokias šiandien regime grėsmes laisvei ir kaip turėtume su jomis kovoti? Ar aš nesu abejingas istorinei praeičiai? Ar aš nesu abejingas mūsų valstybės ateičiai? Ar jaučiuosi vertas krauju iškovotos laisvės?

Visai mokyklos bendruomenei nepaprastai džiugu, kad ir patys mažiausi mokinukai, kuriuos ugdo priešmokyklinės ugdymo grupės auklėtoja metodininkė Galina Grinevič, labai noriai prisijungė prie akcijos „Atmintis gyva, nes liudija”. Pedagogė vaikams suprantama kalba pasakojo apie tos atmintinos dienos įvykius, prisiminimus ir išgyvenimus. Mažiausieji prisiminė ir tylos minute pagerbė Laisvės gynėjus, sudėjusius pačią brangiausią savo gyvenimo auką už mūsų laisvę. Pasakojimo vaikai klausėsi nuoširdžiai susikaupę ir surimtėję. Lyg ir simboliška, kad sausio 11 diena – pasaulinė dėkingumo, tarptautinė ,,Ačiū” diena.  Susiejant tai su Sausio 13-osios įvykiais visi pagaminti vaikų darbeliai ir nupiešti piešinukai – reikšminga paroda vaikučių galerijoje. Tai nuoširdžiausias „Ačiū” Laisvės gynėjams, meilė ir pagarba Tėvynei Lietuvai.

Tokiu būdu siekiama, kad vaikai žinotų ir gerbtų savo šalies istoriją, puoselėtų tradicijas ir  vertybes, augtų dorais Lietuvos piliečiais. Pilietiškumo, istorinės atminties pažadinimo pamokos vertingos. Tik pažindami ir gerbdami praeitį, kuriame Lietuvos ateitį, mokomės atsakomybės. Gyva istorija turi išlikti, todėl labai svarbu nepamiršti Lietuvai svarbių datų ir su pagarba jas minėti.  

Daiva Daukševičienė,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja