Šiaurės šalių bibliotekų savaitė

Nors lapkričio mėnuo tamsus, niūrus bei darganotas, tačiau jis mūsų mokykloje ypatingai šviesus, nes turtingas gražių ir prasmingų įvykių. Lapkričio 12–16 dienomis mūsų ugdymo institucijoje vyko Šiaurės šalių bibliotekų savaitei skirti renginiai. Šiaurės šalių bibliotekų savaitė yra Šiaurės šalių asociacijų „Norden“ federacijos kuruojamas projektas, propaguojantis Šiaurės šalių literatūrą, knygų skaitymą, skatinantis savišvietą bei švietimo idealus Šiaurės ir Baltijos šalyse. Žvakių šviesa yra pagrindinis šios ypatingos savaitės akcentas.

              Pagrindinė Šiaurės šalių bibliotekų savaitės idėja - populiarinti literatūrą ir knygų skaitymą. Vienu metu visose projekte dalyvaujančiose mokyklose ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse vyksta Žodžio ir šviesos šventė, kurios metu uždegamos žvakės ir skaitomi organizatorių nurodyti tekstai. Plevenančių žvakių šviesoje lietuvių kalbos mokytojos pristatė savo mokiniams projektą, primindamos, jog  Šiaurės šalių bibliotekų savaitė Baltijos šalyse rengiama nuo 1998 metų ir kasmet būna vis kitokia. Mokiniams buvo pristatyta Šiaurės šalių literatūra bei 2018 metų Šiaurės šalių bibliotekų savaitės tema ,,Herojai šiaurėje“. Pirmadienį, didžiąją skaitymo balsu dieną, mūsų mokyklos dideli ir maži knygų mylėtojai susėdo klausytis istorijų, skaitomų tuo pačiu metu visose Šiaurės ir Baltijos šalyse bei kitur Europoje. 7-10 klasių mokiniai pirmadienio rytą pradėjo garsiniais skaitymais tokiu būdu įkvėpdami gyvybės Šiaurės šalių literatūrai ir tuo pačiu paskelbdami unikalų skaitymo balsu manifestą.

            Antradienis išaušo ne toks, kaip įprasta, kadangi 3 klasės mokinukus per 1 pamoką aplankė 8 klasės mokinės Klaudija Laurukaitytė ir Justyna Baranovska, atsinešdamos visą šūsnį įdomios informacijos apie Šiaurės šalis. Ir tai dar ne viskas - per 2 pamoką 2-3 klasių ugdytinius bibliotekininkė Božena Lavrukevič mokė pasigaminti skirtukus knygoms. Mokiniams taip pat talkino ir lietuvių kalbos mokytoja Renata Matickienė. Darbelius vaikai gamino naudodami tepamuosius klijus ir įvairiaspalvius siūlus. Patys mokiniai stebėjosi savo kūrybingumu, kai iš visai, regis, paprastų dalykų, gimė mieli širdžiai dirbinukai.

          Trečiadienį 7 klasės mokiniai Norvydas Lavrukaitis, Karolina Prokopjeva, Ernestas Petrovskis dalijosi su 4 klasės mokiniais surinkta informacija apie Šiaurės šalis. Septintokai pristatė Suomiją ir Grenlandiją. Į savo pateiktis Norvydas ir Ernestas įtraukė daug įdomios informacijos apie šias šalis: valstybines kalbas, valiutą, gyvūnus, paukščius, tradicinius patiekalus, tautinius darbužius ir kt. Žodžiu, faktų buvo daug ir įdomių. Karolina ketvirtokams parengė viktoriną. Geriausiai į viktorinos klausimus atsakinėjo 4 klasės mokinė Beata Baranovska. Džiugu, kad ketvirtokai mėgsta skaityti ir daug žino apie rašytoją A. Lindgren bei H. K. Anderseną. Dominyka Tomaševič puikiai atsakė į klausimus, susijusius su Islandija, kurioje jai ne kartą teko su tėveliais svečiuotis, kadangi ten jau ne vienerius metus gyvena jos seneliai bei teta su šeima. Pamokos pabaigoje ketvirtokai buvo pavaišinti saldainiais.

Ketvirtadienį neįprastai praleido mūsų mažiausieji - ikimokyklinės ir priešmokyklinės ugdymo grupės mokinukai. Jie taip pat tapo Šiaurės šalių bibliotekų savaitės dalyviais. Vaikai sulaukė netikėtų svečių – juos aplankė penktų-šeštų klasių mokiniai su Astridos Lindgren knyga „Pepė Ilgakojinė“. Mažieji noriai klausėsi vyresniųjų mokinių, dalyvavo pokalbyje, dalijosi savo žiniomis ir patirtimi apie knygas. 1 ir 2 klasės mokiniai kalbėjo apie superherojų, apibūdino jį ir pasigamino savo įsivaizduojamo superherojaus kaukę, o ją užsidėję – patys pasijuto tikrais superherojais. Ketvirtokai, penktokai ir šeštokai mėgavosi rytiniais garsiniais skaitymais. Nuskambėjus skambučiui į pirmą pamoką, visi rinkosi klasėje ir prietemoje jaukiai klausėsi savo bendraklasių skaitymo. Mokiniai skaitė ištraukas iš švedų rašytojų  Eliaso ir Agnes Våhlundų knygos vaikams ,,Superherojų vadovas”. Jų skaitymą paįvairino vaizdingos iliustracijos. Šie mokiniai įkvėpti garsinių skaitymų apie superherojų, patys kūrė jo portretą. Mokinių darbai yra eksponuojami 1 aukšto fojė.

        Penktadienį vyko 2 integruotos lietuvių kalbos-geografijos-muzikos pamokos. Sužinojusi apie integracines galimybes, geografijos mokytoja Lilija Kieras labai apsidžiaugė, kadangi, žvilgtelėjusi į 8 klasės ilgalaikius planus, pastebėjo, jog visai greitai aštuntokams prasidės pamokos apie Šiaurės šalis. Per pamokas bendradarbiaudami dirbo 7 ir 8 bei 8 ir 10 klasės mokiniai.Daug įdomios informacijos apie norvegų kompozitorių, romantiką ir pianistą Edvardą Grygą, taip pat apie jo parašytą muziką dramai „Peras Giuntas” papasakojo muzikos mokytoja Lilija Kieras. Per pamokas turėjome galimybę pasiklausyti Solveigos dainos iš miuziklo Henriko Ibseno dramai „Peras Giuntas”. Muzikos mokytoja pateikė įdomių statistinių duomenų, kuriuos pailiustravo muzikiniais intarpais, apie Eurovizijos konkursą. Turbūt ne visi žinojome, jog Švedija Eurovizijos konkursą yra laimėjusi net 6 kartus, o už Norvegiją atstovavusio Aleksandro Rybako dainą „Fairytale” balsavo rekordinis skaičius klausytojų. 


        Per 5 ir 6 pamoką sporto salėje 5-8 kl. mokinių laukė kūno kultūros mokytojas Andrius Kaveckas, kuris išsamiai papasakojo mokiniams apie Šiaurės šalių žiemos sporto šakas. Vėliau profesionaliai mokė šiaurietiško ėjimo subtilybių. Anot kūno kultūros mokytojo, ėjimas su specialiomis lazdomis vis populiarėja visame pasaulyje, kaip aktyvaus laisvalaikio leidimo, kūno ir sielos sveikatinimo būdas, tinkantis įvairaus amžiaus ir kompleksijos žmonėms. Labiausiai ši laisvalaikio forma yra išpopuliarėjusi Suomijoje, Norvegijoje ir Švedijoje. Mokiniai turėjo galimybę praktiškai išbandyti šiaurietiškąjį ėjimą, taip pat ratukinės slides, kurios ugdo pusiausvyrą, judesių spektrą ir apima visas raumenų grupes. Tokia fizinio aktyvumo forma yra alternatyva bėgimui, plaukimui, dviračių ir baidarių-kanojų bei irklavimo sportui. Didžiausią susidomėjimą sukėlė firsbis arba lėkščiasvydis. Tai - bekontaktis komandinis žaidimas, žaidžiamas su 175 gramų skraidančiuoju disku. Žaidimo tikslas - pelnyti taškus perdavinėjant diską savo komandos nariams. Taškai pelnomi pagavus diską taškų pelnymo zonoje, panašiai kaip amerikietiškajame futbole arba regbyje, tačiau čia priešingai, žaidėjas turintis diską bėgti negali. Lėkščiasvydžio sporte nėra fizinio kontakto ir jame nėra teisėjų. Mokiniai labai azartiškai žaidė lėkščiasvydį, kuris itin populiarus Šiaurės šalyse.

        Visą savaitę mokiniai skaitė, domėjosi ir daug sužinojo apie Šiaurės salas. 7-10 klasių mokiniai surinko ir pristatė daug įdomios informacijos apie Alandų, Farerų salas, Islandiją ir Grenlandiją, Daniją, Švediją, Norvegiją. Nuo lapkričio 12 iki 16 dienos per lietuvių kalbos pamokas vyko virtualios kelionės vis į kitą Šiaurės šalį. Mokiniai, peržiūrėdami skaidres ir atsakinėdami į klausimus, susipažino su Šiaurės šalių gamta, tradicijomis, ekonomika, kultūra. Itin įdomi pažintis buvo su Laplandija – Kalėdų senelio gyvenamąja vietove ir rezidencija. Pamokų pabaigoje ugdytiniai pasitikrino įgytas žinias  atsakinėdami į viktorinos klausimus. 

        Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginiai baigėsi. Stebint mokinių dalyvavimą renginiuose, buvo žavinga matyti jų smalsias akis, kūrybiškus piešinukus, išgirsti įvairiausių netikėtų klausimų. Tikiuosi, kad akimirkos, visą savaitę praleistos dalyvaujant įvairiose veiklose, mums visiems dar ilgai primins gražią tradiciją kasmet minėti Šiaurės šalių bibliotekų savaitę, padės stiprinti ryšį su knyga bei pažadins garsinio skaitymo poreikį. Būtent tokiose netradicinėse pamokose mokiniams išmetamas inkaras – sustok, paimk knygą, paskaityk, prieš tave atsivers nepažįstamas ir galbūt visai kitoks pasaulis.

 

 

Daiva Daukševičienė,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja