Šiaurės šalių bibliotekų savaitė mūsų mokykloje

           Lapkričio 13-17 dienomis vyko dvidešimt pirmoji Šiaurės šalių bibliotekų savaitė. Ji tradiciškai prasidėjo garsiniais skaitymais,  kasmet suburiančiais daugiau kaip 150 tūkstančius žmonių. Jau pirmadienį dideli ir maži knygų gerbėjai susėdo klausytis istorijų, skaitomų tuo pačiu metu visose Šiaurės ir Baltijos šalyse bei kitur Europoje. Pagrindinė Šiaurės šalių bibliotekų savaitės idėja yra populiarinti literatūrą ir knygų skaitymą, skatinti savišvietą, organizuojant kultūros renginius bibliotekose, mokyklose. Šiuo projektu siekiama skatinti Šiaurės ir Baltijos šalių kultūrinį bendradarbiavimą bei supažindinti Lietuvos skaitytojus su Šiaurės šalių literatūra, gamta ir kultūros paveldu.

            Šiemet ir mūsų mokykla užsiregistravo dalyvauti Šiaurės šalių bibliotekų savaitėje. Kasmet daugiau kaip 2000 mokyklų ir bibliotekų sutartą dieną tą pačią valandą vyksta Šiaurės šalių knygų skaitymai. Kai mus gaubia lapkričio sutemos, užsidegame žvakes ir skaitome – tokia yra du dešimtmečius gyvuojanti Šiaurės šalių bibliotekų savaitės idėja. Šių metų tema – Šiaurės salos. Skaitymams buvo pasiūlytos knygos – ikimokyklinio amžiaus ir pradinių klasių vaikams suomių rašytojo Mauri Kunnas knygą „Lobių sala”, paaugliams ir jaunimui - ištrauka iš suomių rašytojos Maria Turtschaninoff fantastinio romano „Maresė”, suaugusiems - ištrauka iš suomių rašytojos Ulla-Lena Lundberg romano „Ledas”.

           7 ir 10 klasės mokiniai ėmėsi iniciatyvos įdomiai organizuoti veiklą Šiaurės šalių bibliotekų savaitės metu. Mokiniai nutarė vesti netradicines pamokas pradinių klasių mokinukams. Klaudija, Justyna, Lukšas, Eivinas tapo žinomų ir populiarių pasakų personažais: nuolat išsiblaškiusia Pepe Ilgakojine, žavinga Raganaite Lile, Karlsonu, kuris gyvena ant stogo, piratu, kuris plaukioja jūromis ieškodamas lobio. Pirmadienį nuskambėjus skambučiui į trečią pamoką septintokai skubėjo pas 3 ir 4 klasės mokinius. Iš pradžių Pepė Ilgakojinė ir raganaitė Lilė pradinukams suteikė informacijos apie Šiaurės šalių savaitę, jos metu vyksiančius renginius, vėliau - demonstravo pateiktį apie labai įžymų vaikų rašytoją H. K. Anderseną. Pamokos metu buvo žiūrimas animacinis filmukas apie vilką ir gudruolę lapę. Vaikai atsakinėjo į linksmus viktorinos klausimus, statė bokštą iš knygų, su knyga ant galvos erdvėje piešė peteliškes. Pamokos pabaigoje visi drauge perskaitė priesaikos žodžius pasižadėdami būti uoliais skaitytojais ir bibliotekos lankytojais. Kiekvienas pamokos dalyvis gavo namų darbą - nuspalvinti žinomos pasakos personažą. Refleksijos metu buvo kalbama apie kiekvieno savijautą, skaitymo patirtį, apie būtinybę skaityti.

 Išaušus trečiadienio rytui dešimtokai vedė pamoką 2 klasės mokinukams. Kamilia, Evelina sugalvojo vaikams įdomios veiklos, todėl pamokos laikas neprailgo. Pasakos, žaidimai, klausimai apie pasakų veikėjus, jų panašumą į žmones, vaizdinės medžiagos demonstravimas - visa tai vaikams labai patiko. Ypač vaikams patiko mergaičių skaitomos pasakos. Dešimtokai savo asmeniniu pavyzdžiu įrodė vaikams, kad skaitymas ne tik naudingas, bet ir leidžia paįvairinti savo laisvalaikį, fantazuoti, kurti, draugauti. Penktadienį dešimtokai susitiko ir su 5 klasės mokiniais. Jie penktokų buvo labai laukiami. Kryžiažodžiai, viktorinos klausimai, diskusija apie skaitytų pasakų veikėjus, apie gėrį ir blogį, skaitymo naudą, šiaurės šalių įžymių atlikėjų dainų klausymas privertė mokinius būti aktyvius pamokoje. Mokiniams buvo išsamiai pristatytas H. K. Anderseno gyvenimas ir kūryba, taip pat viena šiaurės šalių - Švedija, kurią mokiniai pasirinko neatsitiktinai - čia gimusios Astridos Lindgren kūrinius skaito viso pasaulio vaikai. 2, 3, 4, 5 kl. mokiniams buvo įteiktos Padėkos už dalyvavimą Šiaurės šalių bibliotekų savaitėje. Taigi bibliotekos savaitės renginiai suteikė progos mokiniams susipažinti su Šiaurės šalimis, jų literatūros lobiais bei tradicijomis.

         Kitas dienas vyko garsiniai knygų ištraukų skaitymai, taip pat 6, 7, 9 klasės mokiniai demonstravo pateiktis apie Šiaurės šalis - Suomiją, Daniją, Norvegiją, Islandiją, Švediją. Mokiniai pasistengė surinkti įdomių faktų apie šias šalis. Jie pateikė informacijos apie tose šalyse gyvenusius ir kūrusius rašytojus, kurių kūriniai skaitomi visame pasaulyje, sužinojome, kokios yra šiaurės valstybių vėliavos, herbai, sostinės, taip pat į savo darbus integravo šiaurės šalių muzikos bei dainų, tradicinių patiekalų, tautinių drabužių pavyzdžių. Internete rasti ir pademonstruoti miestų, kalnų, geizerių vaizdai privertė mus aikčioti iš nuostabos. Taigi kelias dienas labai smagiai „keliavome“ į šiaurę.

         Lietuvių kalbos mokytoja Renata Matickienė taip pat įdomiai ir turiningai leido laiką su pačiais mažiausiais mūsų mokyklos mokinukais bei priešmokyklinės ugdymo grupės vaikais, kurie tapo pilnateisiais Šiaurės šalių bibliotekų savaitės dalyviais. Jiems ketvirtadienis prasidėjo rytmečio skaitymais. Lietuvių kalbos mokytoja pristatė lietuvių vaikų rašytojos Linos Žutautės knygą „Kakė Makė ir Netvarkos nykštukas“. Tai pirmoji autorės knyga, už kurią jai įteikta Vaikų literatūros premija. Įdomios istorijos apie neklaužadą mergaitę, smagūs ir spalvoti paveiksliukai kaipmat įtraukė vaikus ne tik įdėmiai klausytis istorijų, komentuoti, bet ir aptarti iliustracijas, tęsti pasakojimą bei piešti tai, ką girdėjo. Kadangi šiais laikais mus be atvangos blaško telefono skambučiai, internetas, televizija, tad, mokytojos teigimu, rytiniai knygų skaitymai buvo puiki proga turtinti lietuvių kalbos žodyną, atsikvėpti ir pasinerti į knygų pasaulį.   

       Šiaurės šalių bibliotekų savaitė baigėsi, bet liko įspūdžiai, patirti kartu su draugais dalyvaujant renginiuose, liko šiltas knygos prisilietimas prie mokinio širdies ir džiugios, smalsios akys, ieškančios bibliotekoje tarp daugybės knygų savo knygos, su kuria kartu galima patirti nuostabių nuotykių, aplankyti įdomias šalis. Tad skaitykime, pasakokime, dalykimės su draugais savo įspūdžiais, patirkime paslaptingą Šiaurės šalių literatūros skleidžiamą nuotaiką!

Iki kitų metų, Šiaurės šalių bibliotekų savaite!‼

Daiva Daukševičienė,
lietuvių kalbos mokytoja