Spalvinga ir daugiakultūrė Senųjų Trakų ,,Tęcza“ (,,Vaivorykštė“)

Gegužės 17 dieną Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos dainų ir šokių ansamblis minėjo 10-ies metų jubiliejų. Šia proga pristatė spalvingą ir daugiakultūrę meninę programą.

10-metį mini tik ansamblis ,,Tęcza“, tačiau dainavimo tradicija, mokyklos ansamblių, chorų bei šokių grupių egzistavimas turi daugiau nei 100 metų, t.y., tiek pat, kiek lenkų mokykla Senuosiuose Trakuose, - šventės pradžioje sakė mokyklos direktorius Romuald Gžybovski.

Direktoriaus nuomone, mokyklos ansamblis yra geros, turinčios savo  tradicijas, mokyklos vizitinė kortelė.  

Mūsų ansamblis per savo gyvavimo metus sugebėjo atsispirti madingai, paviršutiniškai pop kultūrai. Mes – už lenkų papročius, autentiškumą, tradicijas. Ansamblis reprezentuoja Trakų žemės folklorą ir tradicijas ne tik Lietuvoje, bet ir keliose Europos šalyse, dalyvaudamas tarptautiniuose projektuose. Lietuvių, lenkų, karaimų šokiai ir dainos skambėjo Graikijoje, Kipre, Turkijoje, Italijoje, Prancūzijoje ir Bulgarijoje. Esame nedidelė mokykla, tačiau turime ambicijų prilygti didesnėms ugdymo įstaigoms. Mokykloje nerasime vaiko, kuris nebūtų ,,Tęcza“ dalyviu, nestovėtų šioje scenoje, nebūtų patyręs pozityvių emocijų ir įspūdžių. Esu įsitikinęs, kad patirtis, įgyta ansamblyje, turi įtakos jauno žmogaus vystymuisi, moko drausmės, atsakomybės, atima scenos baimę, - sakė mokyklos direktorius.

Ansamblio vadovė - Lilija Kieras, prieš keletą metų tapusi ir jo choeografe. Tai muzikos mokytoja metodininkė, geografijos mokytoja bei puiki choreografė viename asmenyje. Vadovauja dviem, vaikų ir vyresniųjų, chorams bei šokių grupėms. Tuo laikotarpiu, kai Lilija augino savo vaikučius, ansambliui vadovavo Vlodzimiež Sašenko, Ilona Šukielovič, Renata Joknienė, o šokio mokė Elžbieta Kliukovska, Diana Tomaševič, Ivona Grigienė. Būtina paminėti, jog dauguma ansamblio vadovų atvyko į ,,Tęcza“ jubiliejų, kad pasigrožėtų ir pasidžiaugtų ansamblio sėkme.

Jubiliejinis koncertas buvo trijų dalių. Pirmoji – reprezentuojanti įvairių Lenkijos regionų liaudies dainas ir šokius. Antroji dalis – tai Trakų žemės kultūros fragmentas, lenkų, lietuvių, karaimų istorija anglų kalba.

 Į jubiliejinį koncertą atvyko delegacija iš Turkijos technikos mokyklos, su kuria mūsų mokykla realizuoja tarptautinį projektą  ,,Kultūrinis tiltas tarp Trakų ir Nevsehir“.   

Trečioji koncerto dalis – tai mažiausiųjų, priešmokyklinės grupės, pradinių klasių auklėtinių, pasirodymai, kurių dainas moka ir dainuoja visi Vilniaus, Varšuvos ir ... Senųjų Trakų lenkų vaikai. Ansamblio vadovės sumanymai verti plojimų, nes iš kiekvieno pasirodymo geba sukurti mini spektakliuką.

Į jubiliejinį koncertą atvyko garbingi svečiai: Edita Tamošiūnaitė, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo viceministrė, Birutė Kazlauskienė, Kultūros ministerijos Tautinių mažumų skyriaus vyriausioji specialistė, Trakų rajono savivaldybės tarybos nariai Teresa Solovjova, Tadeuš Tučkovski,  Maria Puč, administracijos direktoriaus pavaduotojas Artūras Rimkus, Švietimo skyriaus vyr. specialistės Regina Žukienė ir Alina Jakonis, Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Karolina Narkevič, Senųjų Trakų seniūnė Anna Ingelevič, Trakų rajono mokyklų direktoriai, ansamblių vadovai, tėvai ir buvę ansamblio dalyviai.

Koncertą vainikavo ansamblio ,,Tęcza“ himnas, kurį atliko dalyviai ir svečiai, o solistė buvo Eva Baranovska. Šiandien ji – studentė, šalies lenkų dainos konkurso laureatė ir Trakų rajono jaunimo ansamblio ,,Cantemus“ solistė.

Koncertas sulaukė garsių plojimų ir pagyrimų. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo viceministrė Edita Tamošiūnaitė linkėjo ansambliui džiaugsmo ir optimizmo, kurį dalyviai sugeba parodyti scenoje, išlaikymo. Viešnia taip pat perskaitė Švietimo ir mokslo ministro Dainiaus Pavalkio linkėjimus. Kultūros ministerijos atstovė Birutė Kazlauskienė ansamblio vadovei įteikė viceministro Edvardo Trusevič sveikinimo ir padėkos raštą. Lietuvos Respublikos Seimo vicepirmininkas Jaroslav Narkevič, kuris dėl darbų gausos negalėjo dalyvauti šventėje, padovanojo vaikams pasiplaukiojimą laivu Trakų ežerais, o Trakų rajono LLS pirmininkė Maria Puč Europos parlamentaro Valdemaro Tomaševskio vardu pakvietė ansamblio vadovę viešnagei į Briuselį.

Sveikinimus atsiuntė ir ,,Macierz Szkolna“ pirmininkas Jozef Kviatkovski. Be to, vaikučiai gavo saldumynų ir gėlių, didžiulį tortą nuo tėvų, daugybę gražių sveikinimų, kitų jubiliejinių koncertų bei visų ambicingų planų realizavimo.

 

1.JPG 1.JPG 1.JPG 1.JPG 1.JPG 1.JPG 1.JPG 1.JPG 1.JPG 1.JPG 1.JPG 1.JPG

 

Edita Radulevič