Tradicinių juostų reikšmė lietuvių etninėje kultūroje – praktinė veikla su audėja Vilija Ratautiene

Šventiniu laikotarpiu mūsų mokyklos mokinius aplankė senovinių juostų audėja Vilija Ratautienė iš Kauno. Jos apsilankymo tikslas - per kūrybinę veiklą, bendravimą tenkinti vaikų pažinimo, lavinimosi ir saviraiškos poreikius, ugdant bendravimo, meninius, darbinius gebėjimus bei kompetencijas. Tradicinių amatų meistrė susitikimo metu dėvėjo VI a. kostiumą, demonstravo vytinį audimą (su kaladėlėmis) ir pasakojo apie šio audimo būdo paplitimą pasaulyje ir Lietuvos teritorijoje, rodė juostų pavyzdžius, apžvelgė tradicinių juostų klasifikaciją. Pasakojo apie archeologinio kostiumo rekonstrukcijos ypatumus – aptarė senovinius žalvarinius papuošalus, skiltuvus, peilius ir kt.

Vėliau sekė įdomus pasakojimas apie juostų reikšmę tautos etninėje kultūroje, papročiuose. Ji papasakojo apie juostų simboliką ir apie tai, kur jos buvo panaudojamos. Anot tautodailininkės,  juostų funkcija ne tik buitinė, bet ir maginė  –  jos teikia žmogui apsaugą.  Kaip pasigaminti apsauginę juostelę, kuri gali puikiai tarnauti ir kaip lietuviškas suvenyras, vytinių juostų meistrė mokė ir mūsų mokyklos mokinius.

Atliekant praktines užduotis, audėja leido mokiniams  patirti kūrybos, grožio pajautimo džiaugsmą, pagarbą savo ir kitų tautų kultūrai.


Renata Matickienė