Udział w XII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych Podkarpackich 2016

Od dnia 27 lutego do 5 marca odbyły się XII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne  2016 na Podkarpaciu. W Igrzyskach wzięli udział Polonusi z 19 krajów świata. Uczestnicy rywalizowali w różnych dyscyplinach: snowboard, short-track, nordic walking, wielobój łyżwiarski, biathlon, narciarstwo alpejskie, zawody retro (saneczkarstwo). Na zawody przybyła 120 osobowa ekipa miłośników sportu z Litwy, którzy godnie przedstawili swój kraj. To przedstawiciele z rejonu wileńskiego, solecznickiego, trockiego i miasta Wilna.

32 osobowa grupa reprezentująca ZPL rejon trocki, na czele z wicemarszałkiem Sejmu RL, prezesem Trockiego Rejonowego Oddziału ZPL Jarosławem Narkiewiczem dostojnie wystąpiła i wykazała się dobrymi wynikami sportowymi. Przez kilka dni igrzysk towarzyszyły im mer Samorządu  rejonu  trockiego Edita Rudelienė oraz radna Alina Kowalewskaja. Odpowiedzialność organizacyjna spadła na barki Karoliny Narkiewicz i Romualda Grzybowskiego. Z wielką gościnnością przywitano w hotelu Arłamów. Zawody odbywały się w pięknych i bogato wyposażonych zakątkach Podkarpacia: Sanoku, Przemyślu, Ustjanowie i Ustrzykach Dolnych.

Cieszy, że wśród osób reprezentujących rejon trocki byli też  przedstawiciele naszej szkoły.

W pierwszym dniu zawodów, które rozegrały się na ,,Arenie Sanok“ w dyscyplinie sportowej short-track, rywalizowało ze sobą 86 zawodników z 12 krajów świata. W klasyfikacji medalowej pierwsze miejsce przypadło reprezentacji Litwy. Ogółem 12 medali –  3 złote, 3 srebrne, 6 brązowych. Uczestnicy rejonu  trockiego zdobyli 7 medali. W kategorii wiekowej od lat 11-18 złoto zdobyła uczennica 8 klasy Ewelina Gryniewicz.

W dyscyplinie wieloboju łyżwiarskiego, w którym ogółem wzięło 86 uczestników, 14 medali zdobyli uczestnicy z Litwy: 5 złotych, 6 srebrnych, 3 brązowych. 9 z nich zdobyła drużyna z rejonu trockiego. W kategorii wiekowej mężczyzn od 50 do 60 lat, całe podium zajęło trzech uczestników reprezentujących rejon  trocki, wśród nich srebrny medalista – to dyrektor naszej szkoły Romuald Grzybowski. W kategorii wiekowej od lat 11-18 srebro wywalczyła Ewelina Gryniewicz.

W imieniu wszystkich uczestników  pragniemy serdecznie  podziękować dla głównego organizatora imprezy -  Stowarzyszeniu,,Wspólnota Polska“ za wspaniałą organizację XII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych Podkarpackich 2016. Wraz z podziękowaniami kierujemy słowa wdzięczności za dofinansowanie naszego wyjazdu Samorządowi rejonu trockiego.

W sobotę, w ostatnim dniu  zimowych igrzysk odbyła się uroczysta ceremonia zamknięcia Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych. W ogólnej klasyfikacji medalowej Litwa odebrała puchar pierwszego miejsca, druga została drużyna z Czech, trzecia – Białoruś.

Jesteśmy pod wrażeniem tego wszystkiego co przeżyliśmy podczas XII Zimowych Igrzysk Polonijnych. Doskonała organizacja, wspaniała i wzruszająca atmosfera sprawiła, że trudno będzie zapomnieć o niezwykłych chwilach naszego pobytu. Z całym przekonaniem możemy świadczyć, iż takie spotkania umożliwiają nie tylko poznanie nowych ciekawych miejsc, ale i nawiązanie nowych przyjaźni, możliwości obcowania z ludźmi z różnych zakątków świata w ojczystym, polskim języku.