Vaikystės laimėjimai - patys svarbiausi

Teigiama, kad žmogus pats yra savo likimo kalvis, o tai, ką nusikalame, lemia daugybė dalykų - noras, ryžtas ir valia, pasitikėjimas ir įgūdžiai, nusiteikimas. Iš tikrųjų kiekvienas galime rinktis, kaip, kur ir kokią savo laimę kalti. Kūno kultūros vyr. mokytojas ir jaunosios kartos treneris Rimantas Masalis neapsimetinėdamas sako, kad yra laimingas, jog jo gyvenime yra tiek daug sporto.

Daiva Daukševičienė. Kokią vietą Jūsų gyvenime užima sportas?

Rimantas Masalis. Sportas šiandien užima vieną pagrindinių vietų mano gyvenime. Be sporto aš negaliu. Nuolat sportuojantys žmonės yra sveikesni, o sportinis aktyvumas gali prisidėti prie visapusės brandos, socialinių gebėjimų ugdymo. Varžymasis, pripažinimas, noras tobulėti, iššūkiai yra man labai svarbūs, motyvuojantys veiksniai.

Daiva Daukševičienė. Kokioms sporto šakoms skiriate prioritetą?
Rimantas Masalis. Žinoma, kad prioritetą skiriu tinkliniui ir tenisui. Anksčiau dar buvo viena sporto šaka - krepšinis. Labai gaila, kad šiai sporto šakai jau pusantrų metų nelieka laiko.

Daiva Daukševičienė. Papasakokite apie savo mokyklinius metus. Ar Jūs jau tada sportavote?
Rimantas Masalis. Aš sportuoju nuo 5 klasės. Visada buvau judrus vaikas. Išbandžiau įvairias sporto šakas. Mokykloje kiek daugiau teko „ragauti” krepšinio ir lengvosios atletikos. Krepšinis - komandinis žaidimas. Būdamas vaikas, juo nusivyliau. Gal todėl, kad esu individualistas. Tą, aišku, supratau vėliau. Nepaisant nusivylimų, meilė sportui išliko iki šiol.

Daiva Daukševičienė. Kodėl pasirinkote studijuoti kūno kultūrą?  
Rimantas Masalis. Kaip minėjau, sportas man visada patiko. Kūno kultūros studijas pasirinkau ne iš karto baigęs mokyklą. Pirmiausia studijavau kinezeterapiją. Vėliau pats sportas tiesiog paskatino ryžtingai veikti.

Daiva Daukševičienė. Žinau, kad daug dirbate. Treniruojate jaunąją kartą. Ar lengva trenerio duona?
Rimantas Masalis. Trenerio darbas nėra lengvas. Po to kai pradėjau dirbti treneriu, supratau, kad pačiam sportuoti yra daug paprasčiau. Anksčiau net nepagalvodavau, kad kai mokinys dalyvauja varžybose, treneris kartais jaudinasi daugiau nei pats mokinys, o jei vienu metu varžosi keli jo mokiniai, tai jaudulys būna dvigubai didesnis. Ankščiau atrodė, kad jei treneris kažką šaukia per varžybas, tai tik todėl, kad toks jo darbas. O dabar suprantu, kad tai dažniausiai yra emocijos.

Daiva Daukševičienė. Ar sunku pasiekti gerų rezultatų sporte?
Rimantas Masalis. Žinoma, kad sunku. Reikia daug ir sunkiai dirbti. Turi būti didelė motyvacija. Reikia didelės kantrybės šlifuoti ir šlifuoti tuos pačius judesius daugybę kartų.

Daiva Daukševičienė. Koks įsimintiniausias Jūsų laimėjimas?
Rimantas Masalis. Kai mokiausi 4 klasėje, tai drauge su kitais bendraklasiais dalyvavau varžybose „Drąsūs, stiprūs, vikrūs”. Mes užėmėme I vietą. Šis laimėjimas - man pats svarbiausias. Gal todėl, kad pirmasis. Šiemet, pavasarį, dalyvavau Vilniaus miesto mokytojų stalo teniso varžybose, kuriose laimėjau II vietą. Varžybos prie žaliųjų stalų buvo labai permainingos, virė tikros emocijų kovos. Bet aš iš prigimties juk esu kovotojas, todėl man ir pasisekė. Aišku, tai ir nuolatinio darbo rezultatas.

Daiva Daukševičienė. Kokių turite pomėgių be sporto?
Rimantas Masalis. Žvejyba ir kelionės - patys didžiausi mano pomėgiai. Labai mėgstu keliauti nuosavu automobiliu. Mėgiama veikla, kelionės suteikia daug teigiamų emocijų.

Daiva Daukševičienė. Sakoma, kad sportas keičia charakterį. Kokias, jūsų manymu, žmogaus savybes sportas ugdo, sustiprina?
Rimantas Masalis. Manau, kad sportas padeda atrasti savyje tai, ko net negalvoji turįs. Kita vertus, jis ugdo tokias savybes kaip savarankiškumas ir komandiškumas. Pavyzdžiui, tinklinyje vienas negali nieko pasiekti. Turi taikytis prie komandos. Jei tau nepatinka kokios nors komandos draugo charakterio savybės, negali jo pakeisti, turi ieškoti kompromiso.

Daiva Daukševičienė. Ar stalo tenise pasitaiko traumų?  
Rimantas Masalis. Stalo tenise traumų pasitaiko gana retai. Nebent kokių mikrotraumų. Pavyzdžiui, čiurnos traumos, kai pastatai blogai koją. Pats esu turėjęs šiek tiek nugaros problemų.

Daiva Daukševičienė. Skaičiau, kad  stalo tenisas padeda akims. Ar jis tikrai lavina rašyseną?
Rimantas Masalis. Taip, jis padeda akims. Tai yra sportas, naudingas trumpariagiams ir toliaregiams žmonėms. Akys žaidimo metu nuolat atlieka pratimus, sutelkdamos dėmesį į kamuoliuko skraidymo trajektoriją. Stalo tenisas pagerina rašyseną. Tai yra puikus smulkiosios motorikos įgūdžių, rankos ir riešo raumenų treniravimas.

Daiva Daukševičienė. Ar nebaisu prisiimti atsakomybę už mokinius?
Rimantas Masalis. Didelės baimės tikrai nėra. Tai tikriausiai dėl to, kad pasitikiu jais. Mes be problemų randame bendrą kalbą. Turiu tokią taisyklę, kad kol mokiniai geri, tol ir treneris geras. Kol kas sugyvename ir nekrečiame išdaigų vieni kitiems. Dirbu su vaikais, kurie žino, ko ateina į treniruotes bei stengiasi pasiekti savo užsibrėžtų tikslų.

Daiva Daukševičienė. Ar tai, kad sportuojate ir laimite, daro įtaką Jūsų mokiniams?
Rimantas Masalis. Čia tikriausiai reikėtų klausti jų pačių. Bet kaip sportuojantis žmogus, galiu atsakyti, kad mokiniui dažnai yra net tikslas aplenkti savo trenerį, pagerinti jo rezultatus, tad aukšti trenerio rezultatai tikrai skatina sportuoti dar daugiau ir stengtis labiau. Trenerio rezultatai kelia motyvaciją, pasitikėjimą tuo, ką jis daro. Man taip pat yra labai džiugu, kai sėkmė mane lydi varžybose. Tai yra nuostabus jausmas.


Daiva Daukševičienė. Kokių savybių turi geras treneris? Gal tai griežtumas, reiklumas?
Rimantas Masalis. Tai, ką paminėjote, svarbu. Taip pat gera metodika, tikslumas. Negali būti tik vienas komponentas – viskas susiję. Svarbu ir reiklumas, kartais – griežtesnis žodis. Taip pat ir trenerio bendravimas su vaiku, gebėjimas rasti bendrą kalbą. Yra daug niuansų. Arba įskiepiji vaikui meilę sportui, arba ne. Jei sugebi sudominti, vaikas sportuos visada.

Daiva Daukševičienė. Ar turite svajonių?
Rimantas Masalis. Kiekvienam žmogui būtina turėti svajonę, tačiau vien to nepakanka – reikalingi tikslai ir tinkamas nusiteikimas. Jei norime pasiekti rezultatų, turite veikti. Svajonės padeda pažvelgti į ateitį. Aš einu rungtyniauti nusiteikęs nugalėti. Niekas juk nestoja prie teniso  stalo galvodamas: „Aš pralaimėsiu“. Labai noriu tapti geru tenisininku.

Ačiū už pokalbį.