DVASINGAS SUSITIKIMAS SU MENININKE ALDONA VAITKEVIČIŪTE

DVASINGAS SUSITIKIMAS SU MENININKE ALDONA VAITKEVIČIŪTE

Besibaigiančio rudens taku atkeliauja gruodis, o kartu su juo ir visiems mums svarbus susikaupimo ir rimties laikotarpis – Adventas.

Auštantis antradienio rytas, rudeniška gamta, nedrąsus saulės spindulys atlydėjo mūsų mokyklos vyresniųjų klasių mokinius į rytmetinį susitikimą su poete ir menininke Aldona Vaitkevičiūte. Dar iki susitikimo besilankydami bibliotekoje pastebėjome besipuikuojančius paveikslus, puošiančius sienas. Tai – mūsų viešnios darbai. Apgalvoti, išjausti, išmylėti, išleisti į platųjį pasaulį žmonėms akis paganyti.

Susitikimą pradėjome prasmingu įžanginiu pokalbiu apie artėjančias gražiausias metų šventes. Kalbėjome apie savo pomėgius. Neįtikėtina, kad jie susiję su net keliomis meno atšakomis: daile, muzika, šokiu! O sportas mums tarsi antroji religija. Menininkė stebėjosi mūsų šviesiu jaunimu, turinčiu tiek pomėgių. Po šilto pokalbio viešnia mums paskaitė savo kūrybos eilėraščių, turinčių gilią potekstę, sietiną su dvasinėmis vertybėmis. Juk jos labai svarbios šiuolaikiniame pasaulyje!  Klausantis poetinio žodžio širdis užplūdo tokia ramuma, toks lengvumas, kad buvome pasirengę klausytis ir klausytis, akimis tyrinėdami bibliotekos erdvę puošiančius įvairia technika atliktus darbus. Iš tiesų, žodžiai ragino pamąstyti apie tai, ką nešame žmonėms, branginame ir vertiname, kas mums svarbiausia. Žodžiai sujaudino, nuramino ir paguodė. Matyt, tokia ir yra poezijos prasmė. O jos atėjimas – mįslingas ir paslaptingas. Kaip sakė poetė, galima rašyti protu arba siela. Jai tereikia užrašyti tai, kas ateina.

Iš menininkės sužinojome, kad ji – buvusi pedagogė, dirbusi ikimokyklinio ugdymo įstaigose auklėtoja, direktoriaus pavaduotoja ugdymui, direktore. Tai štai kodėl mes jai buvome tokie nuoširdžiai įdomūs! Antrojoje susitikimo dalyje karpėme artėjančios žiemos simbolius. Neskubėjome. Kaip tikri menininkai stengėmės, kad kiekvieno iškirptos snaigės būtų dailios – jos drauge su kitomis ilgą laiką puoš Senųjų Trakų bibliotekos erdvę.

Mūsų nuoširdžių pastangų dėka šalia didelio, šviesą ir šilumą skleidžiančio žibinto atsirado simbolinis snaigučių takas, kuriuo mažais žingsneliais keliausime link Jėzaus gimimo. Taigi pradėkime savo kelionę, kurios pabaigą vainikuos neįprastas dvasinis susitikimas su Visagaliu!

 

DAIVA DAUKŠEVIČIENĖ,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja

SUSITIKIMAS SU GAMTININKU, RAŠYTOJU SELEMONU PALTANAVIČIUMI

SUSITIKIMAS SU GAMTININKU, RAŠYTOJU SELEMONU PALTANAVIČIUMI

Lapkričio 12 d. įvyko jaukus ir šiltas susitikimas su žymiu gamtininku, rašytoju, fotografu, keliautoju Selemonu Paltanavičiumi. Susitikime dalyvavo 9-10 klasių mokiniai. Gausybę knygų išleidęs autorius labai jautriai pasakojo mokiniams apie gyvąją gamtą. Selemonas Paltanavičius yra labiausiai gamtą mylintis rašytojas.

Mokiniams susitikimas su rašytoju buvo tikra šventė. Jie susidomėję klausėsi pasakojimo apie tai, kaip gimsta kūrinio idėja, kaip ji plėtojama ir palaipsniui tampa knyga. Selemonas Paltanavičius  – puikus pasakotojas, tad netrūko nei jo rimtų atsiminimų, nei pastebėjimų su humoru. Gamtininkas sugriovė liaudies pasakų stereotipą, jog lapė yra gudruolė, o vilkas –kvailelis. Gamtoje yra atvirkščiai: lapė, palyginti su kitais gyvūnais, nėra tokia išmintinga, ją labai paprasta apgauti, o vilkas daug atsargesnis.

Greitai prabėgo susitikimo laikas, todėl galima teigti, kad ir kompiuterių laikais yra malonu ir gera pabendrauti su žmogumi kūrėju. Selemono Paltanavičiaus knygos ne kartą sugrąžino į gamtos stebuklų pasaulį ir privertė susimąstyti, kas dar neatrasta, bet taip sava. Pasirodo, jis ne tik tiria gamtą, ją aprašo savo knygose, bet ir iliustruoja savo nuotraukomis.

Susitikimas su S. Paltanavičiumi buvo įdomus ir naudingas, sužavėjo mokinius. Tikimės, kad ir toliau bendrausime su žymiu gamtininku, nes jis renginio dalyviams padėjo ne tik pažinti gamtą, bet ir ją pamilti. Smagiausia buvo tai, jog galėjome įsigyti rašytojo knygų su autografu, pamatyti jo pirmąją kygelę, kurią parašė būdamas septintokas. Mums pasisekė dar ir dėl to, jog galėjome pirmieji išvysti ir įsigyti gamtininko ką tik išleistą 100-ąją knygą ,, Su gamta kišenėje“.

 

DAIVA DAUKŠEVIČIENĖ,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja

 

KŪRYBINGAS RYTMETYS

KŪRYBINGAS RYTMETYS

Lapkričio 7-ąją mūsų laukė susitikimas su vaikų rašytoju, dailininku ir edukatoriumi Pauliumi Juodišiumi. Autorius yra išleidęs ne vieną knygą vaikams: „Man nereikia tūkstančio varpelių“, „Penktadieniais apelsinus sapnuoti draudžiama“, „Amarėlio pyragas“ ir kt. P. Juodišius yra sukūręs ir interneto svetainę vaikams „Pasakų kūrimo virtuvėlė“, kuria galima naudotis nemokamai – joje gausu kūrybos idėjų ir vaizdinės medžiagos.

Mūsų mokykos 7-8 kl. mokiniai kartu su Rūdiškių gimnazijos mokiniais dalyvavo išradingose vaizduotės lavinimo kūrybinėse dirbtuvėse – kūrėme įvairias išgalvotas būtybes, kurias rašytojas atvaizdavo piešdamas lentoje. Kūrybingasis svečias paragino mus sukurti nebūtą istoriją su pačių išgalvotu stebuklingu veikėju. Savo būtybei suteikėme Džiugo vardą, veiksmo, pagyvindami skambiais ir išradingais muzikiniais garsais. Taip atsirado personažas, krečiantis įvairias išdaigas gyvenantis nepaprastai linksmai ir per gyvenimą keliaujantis su daina.

Kūrybinių dirbtuvių metu teko „minkyti“ savo mintis, galvoti, fantazuoti, kurti, linksmai dainuoti. Paaiškėjo, kad kurti istoriją yra visai nesunku, ypač drauge su smagiu kolektyvu, o kūrimo procesas labai malonus ir įtraukiantis užsiėmimas. Smagu, kad viskas baigėsi gerai. Ir istorijai, ir mokiniams, kurie sužinojo atsakymus į juos dominančius klausimus ir labai nenoriai išleido rašytoją pas kitus mokinius.

Šio susitikimo kūrybinės dirbtuvės atskleidė mokiniams jų pačių kūrybiškumo galimybes. Paulius Juodišius parodė susirinkusiesiems, kad kurti gali kiekvienas – tereikia pasitikėti savimi ir būti smalsiam, kaip vaikui.

 DAIVA DAUKŠEVIČIENĖ,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja