DAR KARTĄ Į TĄ PAČIĄ UPĘ…

DAR KARTĄ Į TĄ PAČIĄ UPĘ…

Paskutinę šių metų lietuvių kalbos ir literatūros pamoką įkandin devintokų ir su 10 klasės mokiniais taip pat nutarėme įšokti į kūrybiškumo pamoką „WIBELIFT”. Juo labiau, kad Vilniaus socialinių mokslų kolegijos projektų vadovė Simona prieš artėjančias šventes mus kartu su kitais Lietuvos vyresniųjų klasių mokiniais pakvietė turiningai praleisti paskutinę 7 pamoką.

Tiek aš pati, tiek dešimtokai iš devintokų girdėjo labai gerus atsiliepimus apie kūrybiškumo pamoką, vedamą Viliaus ir Dovydo. Tiesa, dar ir studijos svečio Vėjo motyvacinis pranešimas nepaliko nei vieno abejingo. Labai įdomūs, pozityvūs žmonės. Dovydas Laukys ir Vilius Popendikis – gerai žinomi scenos veidai. Atlikėjai daugelį kartų prasilenkia ne tik pasirodymų metu, bet ir Vilniaus socialinių mokslų kolegijoje, kurioje Dovydas dėsto kūrybos ir pramogų industrijų studentams, o Vilius darbuojasi kolegijoje įrengtoje įrašų studijoje. Būtent čia ir įvyko lemtingas vaikinų susidūrimas. Beje, devintokė Karolina svečiuodamasi Vilniaus socialinių mokslų kolegijoje buvo susidūrusi su šių vaikinu duetu. Karolina gerai pažįsta Gabrielę, šios kolegijos studentę, kuri su Viliumi ir Dovydu dalyvauja bendruose kultūros projektuose.

Tad gruodžio 21 d. sutartu laiku prisijungėme prie kūrybiškumo pamokos, kurią vedė aktorius, grupės „120” narys, socialinių mokslų kolegijos dėstytojas bei jaunimo judėjimo ,,VIBELIFT” ambasadorius Dovydas Laukys ir „VIBELIFT” ambasadorius Vilius Popendikis. Šio projekto vadovas Dovydas teigė, kad, dirbdamas ir visą laiką būdamas apsuptas jaunų žmonių, suprato, kad visi žmonės yra talentingi. Kiekvienas sutiktas individas yra gabus kokioje nors srityje – vieni pažengę labiau, kiti mažiau. Lietuvoje yra daugybė įdomių jaunų žmonių, tik kartais mes to nepastebime. Lektorių teigimu, yra didelis noras padėti jauniems žmonėms surasti gyvenimo prasmę, įkvėpti juos didesniems dalykams. Ypatingą dėmesį vaikinai skyrė kūrybiškumo ugdymui, rėmėsi garsių žmonių ir savo asmenine patirtimi, pateikė patarimų, kaip ugdyti kūrybiškumą.

Apibendrindami pamoką Dovydas ir Vilius pabrėžė, kad kūrybinga asmenybė pasižymi išlavintu intelektu bei tokiais charakterio bruožais ir sugebėjimais, kurie jai padeda tikslingai sisteminti gautą informaciją, priimti nestandartinius sprendimus net ir kasdieninėje aplinkoje ar, priešingai, krizinėse ir labai įtemptose situacijose.

Taigi prieš šventes vaikinai mus užkrėtė nepaprastai pozityvia energija. Mes išgirdome apie neįtikėtinus patyrimus, keičiančius suvokimą apie save ir pasaulį. SUŽINOJOME, KAIP:

  • atrasti savo tikrąjį pašaukimą ir geriau suprasti save;
  • atskleisti ir panaudoti savo galias;
  • pažadinti savyje kūrėją;
  • išnaudoti aplinką ir jos teikiamas galimybes;
  • kurti ir skleisti pozityvią energiją;
  • pasiekti geresnių rezultatų veikloje ir mokymesi.

 

DAIVA DAUKŠEVIČIENĖ,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja

SPOTKANIA PRZEDŚWIĄTECZNE W KLASACH POCZĄTKOWYCH

SPOTKANIA PRZEDŚWIĄTECZNE W KLASACH POCZĄTKOWYCH

Grudzień kojarzy się z magią świąt, opłatkiem, ciepłem i bliskością. Taka atmosfera zapanowała w klasach początkowych Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach w piątek, 11 grudnia.

Uczniowie klas 1-4 od 14 grudnia rozpoczynają ferie zimowe, które potrwają do 3 stycznia. Ponieważ spotkamy się dopiero w nowym 2021 roku, wychowawczynie Wioletta Naumowicz, Łucja Kašėtienė i Elwira Lavrukaitienė zorganizowały przedświąteczne spotkania z wychowankami w miłej i ciepłej atmosferze. W blasku świec i rozświetlonej choinki w każdej klasie zapanował świąteczny nastrój, brzmiały kolędy i pastorałki. Z uczniami odbyła się pogadanka na temat tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Przy słodkim poczęstunku rozmawialiśmy o symbolice pierwszej gwiazdki, wieczerzy wigilijnej, opłatku, potrawach, choince i kolędach.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie 3 klasy złożyli szczere i serdeczne życzenia dyrektorowi szkoły Romualdowi Grzybowskiemu.  Pan Romuald podziękował dzieciom i życzył wszystkim zdrowych, spokojnych i radosnych świąt, a przede wszystkim worka pełnego wymarzonych prezentów.

Święta Bożego Narodzenia – to czas zrozumienia, współczucia i wspierania siebie nawzajem. Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice, Przyjaciele szkoły, z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy, aby ten czas upłynął w miłości, dobroci i życzliwości, aby zgasły wszelkie spory, a atmosfera, która towarzyszy Świętom trwała przez cały Nowy Rok 2021.

 

Elwira Lavrukaitienė,

wychowawczyni 3 klasy

I VIETA RESPUBLIKOJE

I VIETA RESPUBLIKOJE

Gruodžio 9 dieną mus pasiekė labai džiugi žinia, kad 5 klasės mokiniai respublikiniame 5-8 klasių mokinių kūrybinių darbų konkurse „Sąžiningumo pamokos” užėmė I-ąją vietą. Konkursą organizavo Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos. Konkursas skirtas gruodžio 9-ąją visame pasaulyje minimai Tarptautinei Antikorupcijos dienai.

Iš visos Lietuvos buvo pateikta beveik 300 literatūrinių kūrinių antikorupcine, sąžiningumo, pilietiškumo tema, tad konkurentų turėjome tikrai be galo daug, bet šį kartą mūsų mokiniams pavyko pagauti sėkmės paukštę už uodegos. Konkursinius darbus buvo galima kurti ir siųsti beveik visą lapkričio mėnesį. Tenka pripažinti, kad kūrybinio proceso pradžia nebuvo labai lengva. Vykdėme kelis būsimo darbo kūrimo etapus. Pirmiausia rinkome idėjų banką, vėliau – turimas idėjas gryninome ieškodami tos vienos vienintelės, po kurio laiko gimė rišlūs žodiniai pasakojimai, netgi – linksmos vaidybinės inscenizacijos su piešinukais. Nepaisant įvairių sunkumų konstatuojame, kad mūsų nuoširdus darbas atsipirko su kaupu – šiandien džiaugiamės saldžiais savo darbo vaisiais. Be penktokų šiame konkurse dalyvavo ir 6 klasės mokinė Beata Baranovska, kuri taip pat sukūrė dėmesio vertą originalų darbą.

Net pats policijos generalinis komisaras Renatas Požėla pasirašė mums skirtą padėkos raštą, kurio dar, deja, negalime pailiustruoti, nes jis keliauja iš Vilniaus į Trakus, o jau kitą savaitę su didžiuoju prizu pasieks ir mūsų mokyklą. Nuo ankstyvo ketvirtadienio ryto sulaukėme sveikinimų. Pirmoji su pergale mus pasveikino Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Imuniteto valdybos Korupcijos prevencijos ir analizės skyriaus vyriausioji tyrėja Dalia Lombardero Chartuni, kuri džiaugėsi, kad auga nauja sąžininga karta, kuri neleis mūsų valstybėje vešėti korupcijai.

Penktadienį sulaukėme skambučio ir iš Trakų. Kartu su mumis laimėjimu džiaugėsi Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Trakų rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus bendruomenės pareigūnė Vlada Černienė, kuri, išduosiu paslaptį, puse lūpų prasitarė apie tai, koks prizas atkeliauja į mokyklą. Tai bus džiaugsmo mokiniams!!! Bet tebūnie tai prieškalėdinė paslaptis.

 

DAIVA DAUKŠEVIČIENĖ,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja

„Sveikesnis aš”

„Sveikesnis aš”

2020 metais Trakų rajono savivaldybė skelbė jaunimo projektą, kuriame dalyvavo ir Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos mokytojai bei mokiniai. Mokyklos fizinio ugdymo mokytojas Marek Pavlovski parašė projektą „Sveikesnis aš”. Projekto tikslas – didinti mokyklos mokinių bei kaimo bendruomenės fizinį ugdymą panaudojant lauko treniruoklius. Skelbiant projekto nugalėtojus bei finansavimą, mokykla sužinojo, jog gavo 1200 eurų paramą lauko treniruokliams įsigyti. Už gautą finansavimą buvo įsigyti du lauko treniruokliai – preso suolas ir dvipusės lygiagretės. Gruodžio 1d. Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos 8, 9 bei 10 klasių mokinių ir kaimo bendruomenės žmonių pagalba treniruokliai buvo pastatyti bei įrengti mokyklos teritorijoje. Kaimo ir mokyklos bendruomenė laukia kada bus galima naudotis gautais treniruokliais! Mokyklos fizinio ugdymo mokytojas – Marek Pavlovski.

VIBELIFT KŪRYBIŠKUMO PAMOKA ONLINE

VIBELIFT KŪRYBIŠKUMO PAMOKA ONLINE

Kūrybingumas yra tarsi burtažodis, kuris skamba įvairiose konferencijose, ieškant inovacijų ar steigiant startuolius. Jo pasigendama, kai paaiškėja, kad vis dėlto stokojame įdomių idėjų ir būdų jas įgyvendinti. Todėl verta atsigręžti į pradžią – švietimo sistemoje tam vis dar stinga reikiamo dėmesio. Šia tema retai dirbama sistemingai, nors įvairūs tyrimai teigia, kad tik kūrybingos asmenybės gali būti pasiruošusios ateities specialybėms.

Gruodžio 4 d. net 145 mokiniai iš visos Lietuvos dalyvavo dinamiškoje 45 minučių trukmės kūrybiškumo nuotolinėje pamokoje „Vibelift”. Šios pamokos tikslas – atrasti  ir ugdyti asmenines mokinių kūrybiškumo galias. Kadangi mūsų mokyklos devintokų jau ateinančiais metais laukia pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas, todėl stengiuosi jiems pasiūlyti netradicinių pamokų, kurios pasitarnautų ugdytinių akiračio plėtimui. Kurdami būsimus rašinius mokiniai turės remtis literatūrine ir kultūrine patirtimi. Dabar visiems nelengvas metas, todėl susitikimas su Dovydu Laukiu ir Viliumi Popendikiu praskaidrino visų mūsų nuotaiką ir patrauklia forma suteikė  naudingų žinių.

Su mokiniais bendravo tikrai labai netikėtas duetas: „X Faktorių“ laimėjusios grupės „120“ narys Dovydas Laukys ir balsingasis atlikėjas Vilius Popendikis. Šie du jauni vaikinai dirba Vilniaus socialinių mokslų kolegijoje projektų vadovais ir yra be galo kūrybingi žmonės. Beje, Dovydas dar atlieka balso aktoriaus vaidmenį reklamose. Jaunuoliai įsitikinę, jog daugeliui kurti trukdančios nuostatos yra iš piršto laužtos. Pamokoje jie paneigė mitą apie kūrybingumą, kartu atskleisdami, kad pajėgūs kurti yra ne tik menininkai, bet visi turintys tam noro, kad didelėms idėjoms nereikia daugybės pinigų ar nepakartojamo talento, o kūrybingumo galima išmokti. Dovydas ir Vilius pasidalijo 5 svarbiais kūrybiškumo lavinimo būdais. „Kūrybiškumą kasdien reikia treniruoti kaip raumenį”, – tokiu patarimu Dovydas pradėjo pokalbį su mokiniais. Atsižvelgiant į galimybes reikia nuolat keisti aplinką. Nuolatinis buvimas toje pačioje namų aplinkoje nestimuliuoja kūrybiškumo. Abu vaikinai tvirtino, kad reikia domėtis viskuo, jokiu būdu nereikia užsidaryti savo ankštame pasaulėlyje. Naujų idėjų generacija – labai svarbus kūrybiškumo ugdymo šaltinis. Dovydas ir Vilius siūlė užsirašinėti visas savo idėjas. Jauni žmonės privalo nuolat sau mesti iššūkius.

Dovydas ir Viliaus siekia, kad jų vedamos pamokos būtų praturtintos kūrybingumo istorijų ir pavyzdžių. Taip mokyti ir mokytis įdomiau ir smagiau. Tuo tikslų į vaikinų laikinąją studiją buvo pakviestas svečias Gediminas Gabalis – Vėjas. Jaunuolis prisipažino, kad mokykloje buvo gana prastas mokinys, nes mėgino maištauti, tačiau mėgstamiausią pamoka jam buvo matematika. „Manau dėl to man patiko, kad mokytoja buvo labai griežta, bet teisinga ir rūpestinga. Šiaip mokyklą mėgau, bet nevengdavau ir iš pamokų pabėgti. Ką veikdavau? Vietoj pamokų eidavau pas draugus“, –  pasakojo Gediminas. Anot pašnekovo, jis jau gana anksti suprato, kokia studijų kryptis prie širdies. „Žinojau, kad noriu kažką daryti su kinu ir režisūra. Maždaug aštuntoje klasėje pradėjau vaikščioti į VGTU atvirų durų dienas. Laukiau, kada atsiras multimedijos ir kompiuterinio dizaino studijų programa“. Būtent šią studijų programą universitete ir studijavo svečias. G. Gabalis turinio kūrimu „Youtube“ užsiima ne vienerius metus – jau skaičiuoja aštuntus. Kartą su draugų kompanija pabandė kažką sukurti, o visa kita – jau istorija.

Gediminas – puikus pavyzdys, kuomet mėgstama veikla tampa profesiniu pasirinkimu. „Kiekvieną kartą jaunuoliams patariu: nelaukite, kol baigsite mokyklą. Ir nedarykite „gap year“ savęs ieškojimams. Savęs ieškoti tuomet bus per vėlu. Bandykite save įvairiose srityse jau dabar. Žiūrėkite, kaip sekasi. „Youtube“ yra apstu pamokų, kaip programuoti, montuoti video, lituoti, remontuoti automobilius, daryti makiažą, kalbėti viešai ir pan. Kiekvieną dieną stenkitės ko nors išmokti, gulkitės miegoti protingesni nei atsikėlėte. Ieškokite, kaip galėtumėte save realizuoti ir nugyvenkite tokį gyvenimą, kurį būtų verta pakartoti“, – jaunimą motyvavo Gediminas.

Tai buvo neįprasta pamoka, kurioje nuoboduliui nebuvo nė lašelio vietos, nes mokinių laukė tai, ko tikrai jie nesimokė mokykloje:

  • tikra istorija, kaip kurti savo ateitį;
  • sėkmės algoritmas;
  • geriausių emocijų formulė;
  • naujos pažinties cheminė reakcija;
  • trykštančios energijos bangos

Taigi jaunimo judėjimas „Vibelift“ yra skirtas pozityviems ateities pokyčiams. Pokyčiams, kurie gali prasidėti kiekviename iš mūsų. Ar žinojote, kad geriausias būdas kurti ateitį yra tiesiog išmokti kai kurių gyvenimiškos išminties triukų, kurie leis susiformuoti tokius įgūdžius, su kuriais lengviau ir paprasčiau pasieksite tai, ko norite? Šiuolaikinis kvantinis mokslas pagrindžia faktą, kad patys galime susikurti tokią ateitį, kokios norime.

DAIVA DAUKŠEVIČIENĖ,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja