„Vabaliukai 2022“

„Vabaliukai 2022“

2022 m. birželio 13-17 dienomis Trakų r. Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinėje mokykloje buvo vykdoma vaikų vasaros poilsio programa – 5 dienų stovykla 1-3 klasių mokiniams.

Pagrindinis projekto tikslas – organizuoti vaikų edukacinį ir sportinių įgūdžių ugdymą, suteikiant saviraiškos ir laisvalaikio užimtumo galimybes, formuojant socializacijos, komandinės veiklos supratimą, gerinant savijautą fizinio aktyvumo pagalba, gamtinės, kultūrinės aplinkos darnoje.

 Siekiant sudominti vaikus, kiekvienais metais keičiamos užsiėmimų temos.  Įvairių užsiėmimų dėka sujungiamas aktyvus poilsis ir kūrybinių įgūdžių lavinimas: edukacinės ekskursijos, meniniai užsiėmimai ir kita veikla.

Stovyklos veiklose dalyvavo 19 ugdytinių, iš jų – 1 iš socialiai remtinos šeimos. Vasaros stovyklos dalyviai ne tik dalyvavo įdomioje stovyklos programoje mokyklos aplinkoje, bet ir vyko  į edukacines ekskursijas. Stovyklautojai kiekvieną dieną buvo supažindinami su stovyklos tvarka bei veiklos planu.

Pirmąją dieną vaikai stovykloje susipažino su įvairiomis vabalų rūšimis. Informacijos ieškojo mokyklinėse enciklopedijose ir atlasuose, kūrė bendrą plakatą „Vabaliukai“. Vėliau vyko muzikinė veikla: judėjimas ir integracija naudojant animacinę skarelę, šokiai ir dainavimas bei STEAM – edukacinis metodas, pagrįstas mokymusi, naudojant gamtos mokslus, technologijas, inžineriją, meną ir matematiką, naudojant LEGO kaladėles. Mokiniai turėjo patys iš LEGO kaladėlių sukonstruoti savo muzikos instrumentą ir jį pristatyti. Tvyrojo džiaugsmo ir kūrybinių idėjų atmosfera. Dalyviai patyrė daug įspūdžių ir gerų emocijų.

Antrą dieną stovyklautojai vyko į edukacinę kelionę. Edukacija vyko Trakuose, gruzinų restorane „ARGO“. Mokiniai susipažino su Gruzijos virtuve, sužinojo apie gruziniškos duonos su sūriu „Chačapuri“ gaminimo ir kepimo būdą. Be praktinių užsiėmimų, taip pat turėjo laiko susipažinti su gruzinų kultūra, kalba ir įdomiais faktais apie gyvenimą. Po edukacijos, nepabūgę lietingo oro, leidosi į kelionę laivu  Galvės ežeru. Laive, be įdomių vaizdų, išgirdo ir įdomių pasakojimų apie Trakų ežeruose slypinčius lobius bei su jais susijusias legendas. Net lietingas oras nesugadino geros nuotaikos.

Trečią stovyklos dieną pedagogės surengė mokiniams įdomią edukacinę veiklą „Augalai pievoje“. Išskubėję į mokyklos stadioną, vaikai prisirinko įvairiausių augalų, juos džiovino, klijavo į savo iliustruotas knygeles. Stovyklautojai turėjo galimybę ne tik sužinoti daugybę naujų augalų pavadinimų, bet ir ugdant kūrybinius įgūdžius, pasijusti tikrais redaktoriais. Po trumpos atokvėpio valandėlės visi išskubėjo į lauką, kur prasidėjo aktyvus sportas gryname ore. Fizinis aktyvumas itin svarbus žmogaus gyvenime, todėl sudarant stovyklos veiklų planą tradiciškai jame „gimė” sporto renginys „Sportuoti visada sveika“. Mokiniai noriai dalyvavo įvairiose linksmose estafetėse bei sporto rungtyse. Pralaimėjusieji nenuliūdo, nes žinojo, jog svarbiausia ne laimėti, o dalyvauti! Ši diena vaikams buvo linksma, judri, sportiška, informatyvi, įkvepianti gyventi sveikiau, judėti, dažniau būti lauke. Taigi drąsiai galima teigti, kad stovyklautojai įrodė, kad sportas iš tiesų yra naudingas mūsų sveikatai.

Ketvirtą dieną mokiniai apsilankė netoli Kernavės įsikūrusiame „Elnių SPA“. Stovyklautojai turėjo galimybę ne tik stebėti elnius, bet ir šerti juos iš rankų, klausytis šeimininkės pasakojimo apie tauriuosius elnius. Vėliau visi žygiavo į prie pat Elnių SPA esančią nepaprastos energetikos turinčią ąžuolų sengirę. Visa diena praleista įdomiai, aktyviai bei gamtos apsuptyje.

Penktoji stovyklos diena. Vaikai, prisimindami ir aptardami kiekvieną dieną, praleistą stovykloje, kūrė prisiminimų knygeles, iliustruodami ar trumpai aprašydami kas labiausiai įsiminė ar patiko stovykloje. Vėliau laukė paskutinė išvyka. Išvyka į alpakų fermą.

Dienos pabaigoje kiekvienas stovyklos dalyvis gavo diplomą už aktyvų dalyvavimą stovyklos organizuojamoje veikloje. Visi dalyviai smagiai praleido laiką, o svarbiausia – gavo gerų emocijų bagažą, naujų patirčių bei neišdildomų įspūdžių.

 

Božena Lavrukevič,

technologijų mokytoja

MEDŽIO KELIAS

MEDŽIO KELIAS

            Pernai tinklalapis www.miškininkas.eu kvietė įvairaus amžiaus mokinius dalyvauti respublikiniame rašinių ir piešinių konkurse „Kodėl aš noriu būti miškininku“, o šiemet paskelbė naują konkursą – „Medžio kelias“. Šįkart organizatoriai kvietė tapti ne tik rašytojais ar dailininkais, bet ir architektais, baldžiais, liaudies menininkais ir savo piešiniuose bei rašiniuose pasvarstyti apie medžio gyvenimą. Konkursą „Medžio kelias“ globojo europarlamentaras prof. Liudas Mažylis, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

         Gavę kvietimą nė minutės nedelsdami organizavome kūrybines dirbtuves. Susitarėme, kad visi 5-8 klasių mokiniai pabandys sukurti nors po trumpą miniatiūrą. Pirmiausia išsigryninome idėjas, išsiaiškinome, kieno vardu bus rašoma: medžio, iš jo pagaminto įdomaus medinio daikto ar žmogaus. Išsikėlėme svarbiausią tikslą – kažkuo neįprastu sudominti vertinimo komisijos narius. Mūsų ginklu tapo meninės raiškos priemonės, lietuvių liaudies patarlės, priežodžiai, frazeologizmai, suteikiantys gimstantiems tekstams nuoširdumo, gyvumo.

           Sukurtas miniatiūras, noveles persijojome ir nusprendėme, kad konkurso organizatoriams siųsime 6 kūrybinius darbus: 5 kl. mok. Arnetos Gudalevič, 7 kl. mok. Dominikos Tomaševič, Beatos Baranovskos, Karinos Stankevič, 8 kl. mok. Anos  Baranovskos ir Alicijos Baranovskos. Daug laiko, širdies ir fantazijos mergaitės įdėjo į savo darbus. Visų darbai nepaprastai įdomūs, bet originaliausias – aštuntokių Anos ir Alicijos. Ana įsikūnijo į skriaudžiamo medelio vaidmenį, o Alicija – į mergaitės-skriaudikės, gana greitai supratusios akivaizdžią gyvenimišką tiesą.

           Labai džiaugiuosi mokinių kūrybiškumu, noru sukurti neįprastas istorijas, kupinas įvairiausių jausmų: skausmo, džiaugsmo, susitaikymo, liūdesio. Stebėtina, kad jau tuoj pasibaigs mokslo metai, o gimsta puikūs norai, užsidegimas sukurti pridėtinę vertę savo mokyklai. Turbūt tuo atžvilgiu yra ypatingi metai. Gal tam įtakos turėjo nežinomybė dėl ateities, persekiojusi mus visus. Gražu, kad visi esame vedini vieno tikslo, kad nenuleidžiame rankų – įgyjame pagreitį, įjungiame aukščiausią pavarą ir judame tik į priekį. Apskritai pavasaris ir vasaros pradžia – nepaprastai gražūs mokinių laimėjimais rajoniniuose ir respublikiniuose konkursuose. Kiekvienas laimėjimas yra sudėtinė tėvų, mokinių ir mokytojų darbo dalis.

         Šiandien džiaugiamės rezultatu. Turbūt pernykštė sėkmė pastūmėjo šiemet dar įdomiau kurti turint tikslą aplenkti kitus Lietuvos mokinius. O juk Lietuva didelė! Ir visų noras laimėti – ne ką mažesnis nei mūsų. Esame nedideli, bet savo pasiekimais aplenkiame ne vieną rajono gimnaziją. Mūsų akys dega noru, o širdys – kūrybiškumu. Mes žinome, ko norime ir ko siekiame. Labai lauksime rudens, kuomet konkurso organizatorių dėka vyksime pasižmonėti. O gal ir paties konkurso iniciatoriaus Dainiaus Šerono sulauksime savo mokykloje? Juk pernai turėjome garbės su juo susipažinti.

DAIVA DAUKŠEVIČIENĖ,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja

3 VIETA RESPUBLIKINIAME KONKURSE

3 VIETA RESPUBLIKINIAME KONKURSE

Gyvenimas mokykloje nėra nuobodus – jis mums visiems dovanoja daug smagių potyrių – visa bendruomenė drauge rūpinamės įvairių mokomųjų kalbų populiarinimu. Vieni rašo diktantus, kiti kuria tekstus, deklamuoja savo kūrybos eilėraščius ar dailina rašyseną. Bendruomenės narių širdys plaka vienu ritmu, visi gyvename bendru tikslu – visapusišku mokinių ugdymu.

Su mokiniais noriai dalyvaujame įvairiuose konkursuose. Šį kartą buvome pakviesti išbandyti savo jėgas respublikiniame kūrybinių darbų konkurse „Lietuviškos istorijos: pasakojimai apie kalbą‟, kuris buvo skirtas svarbiai Lietuvai datai – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai, švenčiamai gegužės 7 dieną. Jau antrus metus šiame konkurse mes išbandėme savo laimę. Pirmieji metai buvo sėkmingi dabar jau 10 klasę bebaigiančiai Karolinai Prokopjevai, todėl ir šiemet nutarėme vėl stoti į kovą su konkurentais.

Birželio 13 d. Lietuvių literatūros ir tautosakos institute buvo surengta konkurso laimėtojų pagerbimo šventė. Respublikinio konkurso rengėjams išsiuntėme penktokės Arnetos Gudalevič darbą, kuris buvo pavadintas „Pirmasis susitikimas su kalba‟. Mokinė parašė labai nuoširdų pamąstymą. Savo ilgalaikę draugystę su lietuvių kalba Arneta labai brangina. Apskritai, ji yra susigyvenusi su visomis kalbomis, kurios yra dėstomos mūsų mokykloje. Arneta turi gebėjimų ir noriai kuria. Nespėju tik pasiūlyti kokios temos rašinėliui, o ji jau, žiūrėk, ir pripildo juodraštį sakiniais. Ir ne bet kokiais, o turinčiais meninės raiškos priemonių! Mergaitė greitai mokosi, t.y. perima įvairias tekstų kūrimo subtilybes. Jau dabar suvokia, kad būtina kažkuo sudominti būsimus skaitytojus. Arneta žino, kad darbas neturi būti nuobodus, tuomet ir sėkmė aplankys. Na, taip ir nutiko šį kartą – pelnyta 3 vieta. Aišku, sėkmingais nori būti daugybė mokinių iš visos Lietuvos.

Respublikinio kiūrybinių darbų konkurso laimėtojus pasveikino Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorė, „Lituanistų sambūrio“ valdybos pirmininkė dr. Aušra Martišiūtė-Linartienė, Lietuvių kalbos draugijos valdybos pirmininkė prof. dr. Genovaitė Kačiuškienė, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis, konkurso vertinimo komisijos narė Irena Baltakienė. Renginį vedė Daina Balčienė ir Rita Urnėžiūtė. Konkursą rėmė ir pagrindinius prizus nugalėtojams įsteigė Valstybinė lietuvių kalbos komisija. Arnetos darbas buvo pripažintas įdomiu ir nuoširdžiu, todėl jai teko skaityti jo ištrauką.

Taigi visiems, kurie nedrįsta pradėti kūrybinio proceso, linkiu imtis plunksnos ir kurti miniatiūras, rašinius, piešti piešinius, muzikuoti, sportuoti. Kuriantis žmogus yra nepaprastai gražus.

DAIVA DAUKŠEVIČIENĖ,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja