2019 metais sukanka 9 metai, kai mūsų mokyklai suteiktas Andžejaus Stelmachovskio vardas. Šie metai nepaprastai greitai prabėgo – net nespėjome apsižiūrėti. Laiko upės vandenys į praeitį nuplukdė daug renginių, susijusių su profesoriaus A. Stelmachovskio vardu. Kiekvienais mokslo metais minėdami mūsų Globėjo gimimo dieną rinkdavomės vis kitokią renginio organizavimo formą. Šie metai taip pat ne išimtis.
Kelias geras savaites iki sausio 25 dienos visi – nuo mažiausio iki didžiausio mūsų bendruomenės nario – domėjosi A. Stelmachovskio biografija, gyvenimu, kuris nebuvo lengvas, nes profesoriaus paauglystė sutapo su Antruoju pasauliniu karu. Iš rankų į rankas keliavo knyga apie profesorių. Įdomi knyga. Nepaprasta knyga. Vertinga knyga. Iliustruota juodai baltomis vaikystės, paauglystės, jaunystės bei gyvenimo saulėlydžio nuotraukomis. Iš jos viršelio į mus žvelgia giedro veido, skvarbių akių žmogus, kurio net ir nepažindamas gali teigti, jog jis yra dosnumo, gerumo, ramybės įsikūnijimas. Vienose nuotraukose profesorius visai dar vaikas: šviesūs banguoti plaukai, veido bruožai labiau primenantys mergaitę, o ne berniuką; kitose – kiek ūgtelėjęs, pozuojantis Pirmosios Komunijos proga; trečiose – laimingas tėtis ir senelis, esantis vaikų ir anūkų apsuptyje, ir galiausiai senyvo amžiaus žmogus, vis dar dalyvaujantis renginiuose, susitinkantis su įvairiais žmonėmis: prezidentais, politikais, teisininkais.
Informacijos apie profesorių ieškojome ir internetiniuose šaltiniuose. Į darbą buvo įtraukti ne tik mokiniai, bet ir jų šeimos nariai: mamos, tėčiai, broliai, seserys. Žodžiu, į pagalbą galima buvo kviestis visus, kas tik turėjo noro ir ambicijų dalyvauti rašinių konkurse, kurį organizavo lenkų kalbos ir literatūros mokytoja Irena Orlova. Kertinis mokinių darbų akmuo – nelengvas A. Stemachovskio gyvenimas istorinių įvykių sūkuryje. Kadangi mūsų mokyklos Globėjui šeima buvo didžiausia vertybė, tad dėl rašinių temų nekilo jokių abejonių. Tądien įvairiose organizuotose veiklose noriai dalyvavo ne tik 5-10 klasių mokiniai, bet ir priešmokyklinės ugdymo grupės vaikučiai bei pradinukai. 1-4 klasių mokiniai dalyvavo dailyraščio konkurse. Tekstai darbui buvo parinkti iš profesoriaus biografijos. Gražu buvo žiūrėti į besidarbuojančius rašaluotomis rankutėmis mokinukus, į draugišką lenktyniavimą, konkurenciją. Juk kiekvienas norėjo tapti dailyraščio konkurso laimėtoju!!! Taigi I vietos laimėtoju tapo Oskaras Rynkevič, II vietos – Paulina Rimkaitė, III vietos – Gabrielia Vansovič. Visi prizinių vietų laimėtojai mokosi 1 klasėje. Antrokė Darija Beskaravajeva dailyraščio konkurse užėmė I vietą, Oskaras Novickis – II vietą. Prizinės vietos trečiokams buvo paskirstytos taip: I vieta – Gabrielai Klebeko, II vieta – Paulinai Naumovič, III vieta – Milanai Stankevič. Tarp ketvirtokų I vietos laimėtoju tapo Sebastjan Balkevič, II vietos – Dominika Tomaševič, III vietos – Karina Stankevič. Beje, prizinių vietų laimėtojų raštas tikrai dailus. Gaila, kad jau kelerius metus nerengiami Vinco Kudirkos dailyraščio konkursai. O be reikalo atsisakyta šios ilgą laiką gyvavusios gražios tradicijos. Manau, kad mūsų mokiniams nebūtų gėda susirungti ir su kitų mokyklų ugdytiniais.
Atsipūtę po dailyraščio konkurso, pasistiprinę valgykloje, priešmokyklinės ugdymo grupės ir 1-4 klasių vaikai kibo į kitą darbą. Šįkart užduotis buvo ne iš lengvųjų – reikėjo nupiešti ledus, įvairių formų, rūšių, spalvų. Kas iš mūsų karštą vasaros dieną nėra valgęs ledų? Visi. Tačiau viena yra valgyti, o kita – piešti. Nepaisant visko mokinukai nesutriko. Kodėl buvo pasirinkta tokia neįprasta užduotis? Pasirodo, kad profesorius A. Stelmachovskis nepriklausomai nuo metų laiko nepaprastai mėgo ledus. Kokių tik ledų mokiniai nepripiešė!!! Žiūrėjome į vaikų piešinius ir galvojome: „Iš kur jų mažose galvelėse tiek išmonės, kūrybiškumo?” Šio konkurso laimėtojai buvo visi mokiniai, nes kiekvienas piešinys buvo gražus, spalvingas. Nupiešti ledai atrodė nepaprastai tikroviškai. Tik pasibaigus konkursui, labai gražiai vaikų piešinukais buvo papuoštos mažiausiųjų ugdytinių ir 1-4 klasių mokinukų valdos. Priešmokyklinės ugdymo grupės auklėtoja Galina Grinevič darbelius sukabino ant durų, kurios tiek vaikučiams, tiek jų tėveliams kas rytą bei vakarą primins vasaros dienas, kai, gelbėdamiesi nuo karščio, visi suvalgydavo ne vieną porciją ledų. Visų klasių ugdytiniai gavo dovanų. Šiandien mokiniai galėjo džiaugtis tikru dovanų lietumi!!!
Andžejaus Stelmachovskio gimimo dienos proga 10 klasės mokiniai parengė pateiktį, kurią pailiustravo svarbiausiais profesoriaus gyvenimo faktais, jo vaikystės, jaunystės nuotraukomis. Prieš pateikties peržiūrą dešimtokai pademonstravo trumpą video įrašą, kuriame kalba profesorius. Gražūs ir šilti žodžiai apie profesorių A. Stelmachovskį nuskambėję iš mokyklos direktoriaus, mokytojų, mokinių lūpų, tik dar kartą patvirtino, koks gerbiamas ir mylimas tai buvo žmogus. Profesoriaus vertybės, kurioms jis buvo ištikimas, šiandien yra sektinas pavyzdys mūsų jaunimui. Tas bendražmogiškąsias vertybes mūsų ugdymo institucija ir toliau puoselės, ugdydama mokyklos Globėjo vardo vertą dorą, mylintį savo valstybę pilietį.
Sausio 25 dieną ne tik pradinukai, bet 5-10 klasių mokiniai dalyvavo dailės darbų konkurse. Kokia turėtų būti ateities mokykla? Ką galima pakeisti, kad mokytis būtų įdomiau, o gautos žinios atitiktų ateities gyvenimo poreikius? Į šiuos ir kitus klausimus savo darbuose bandė „atsakyti” mokiniai. Kokių įmantrių piešinių čia tik nebuvo! Vieni mokiniai mokyklą perkėlė į kosmosą, kiti – mokinius ir mokytojus pavertė robotais, treti – nubraižė brėžinius, kuriuose labai tiksliai nurodė visus būtinus tobulos mokyklos atributus. Aišku, visi konkurso dalyviai labai stengėsi, tačiau laimėtojų visada būna tik keli. Šįkart darbų vertinimas buvo kiek kitoks. Autoritetinga komisija, kurios pirmininku buvo išrinktas mokyklos direktorius Romuald Gžybovski, atrinko 3 geriausius mokinių darbus. Vėliau leido žiūrovams patiems nuspręsti, kaip bus paskirstytos prizinės vietos. Tiesa, dar ir patys piešinių autoriai žodžiu turėjo pristatyti savo ateities mokyklos viziją. Didžiausio palaikymo sulaukė aštuntoko Lukašo Jarmolovič, kuriam buvo skirta I vieta, darbas, II vietos laimėtoja tapo 5 klasės mokinė Ana Baranovska, III vietos – 8 klasės mokinė Karolina Pavliukevič. Šaunuoliai!!! Mokiniai buvo apdovanoti padėkos raštais ir dovanomis. Rašinių konkurso laimėtojus paskelbė lenkų kalbos ir literatūros mokytoja Irena Orlova, kuri dar buvo ir renginio organizatorė bei mokinių rašinių vertintoja. I vietą šiame konkurse užėmė Kornelija﴾6 kl.﴿ ir Eivinas ﴾8 kl.﴿ Pileckiai, II vietą – 5 klasės mokinė Ana Baranovska, III vietos laimėtojai buvo du: 6 klasės mokinė Amelija Naumovič ir 10 klasės mokinys Kamilis Milevskis. Neliko nepastebėti ir dar trijų mokinių darbai: Norvydo Lavrukaičio ﴾7 kl.﴿, Karolinos Prokopjevos ﴾7 kl.﴿, Klaudijos Lavrukaitytės ﴾7 kl.﴿. Malonu buvo klausyti mokinių skaitomų be galo nuoširdžių darbų. Ačiū jiems!!!
Štai tiek netradicinių veiklų turėjome žiemiškai šaltą ir žvarbų penktadienį. Džiugu, kad mokiniai skirstėsi į namus praturtėję naujomis žiniomis, nešini laimėtomis padėkomis bei dovanomis. Daugelio mokinių veidai bylojo, jog jie didžiuojasi besimokantys mokykloje, kurios Globėjas toks talentingas, darbštus ir žymus žmogus. Dosnus, giedro žvilgsnio, su šypsena veide – toks Andžejus Stelmachovskis išliks ilgam mūsų visų atmintyje…
Daiva Daukševičienė
lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja