Patyčios – įvairus elgesys, kai vaikai žemina, skaudina vieni kitus. Tai gali būti kabinėjimasis, pravardžiavimas, erzinimas, stumdymas, mušimas, pinigų atiminėjimas, kuprinės, sąsiuvinių ar kitų daiktų atiminėjimas, apkalbinėjimas, ignoravimas, gąsdinimas, piktų, erzinančių SMS žinučių ar elektroninių laiškų siuntinėjimas. Kartais patyčios gali atrodyti panašios į draugų pajuokavimus. Tačiau patyčios nėra humoro forma! Kai juokaujama, linksma būna abiem žmonėms, o tyčiojantis linksma tik vienam – kitas tuo metu jaučiasi labai įskaudintas.
Priešmokyklinės, ikimokyklinės bei 1-4 klasių mokiniai nuotoliniu būdu dalyvavo socialinėje akcijoje, skirtoje prieš patyčias, už toleranciją, kurią organizavo pradinių klasių mokytoja Elvyra Lavrukaitienė ir lietuvių kalbos mokytoja Renata Matickienė. Mokiniai žiūrėjo socialinius filmukus apie kitokius žmones, kalbėjo apie toleranciją jiems.
Visi esame skirtingi… Vienų akys mėlynos, kitų yra rudos, o dar kiti turi žalias ar net pilkas akis. Mūsų skirtingas ūgis, kūno sudėjimas, skiriasi veido bruožai, kartais net odos spalva. Nesutampa ir žmonių nuomonės. Tačiau kitokius žmones privalome priimti, nepaisant jų išskirtinumo, padėti jiems, esant būtinybei. Kiekvienas iš mūsų esame vienos didelės ir margos dėlionės detalė. Nepaisant išskirtinumo, sudarome visumą.
Kovo 21-oji – Pasaulinė Dauno sindromo diena, o balandžio 2-oji – Pasaulinė autizmo supratimo diena. Ugdant visuomenės supratimą bei toleranciją kitokiems vaikams ir juos auginantiems tėvams, prisijungėme prie spalvotų, skirtingų kojinių akcijos „Nenurašau, o palaikau“ bei „Mėlynų balionų“ akcijos.
Renata Matickienė,
lietuvių kalbos mokytoja