Kaip padaryti tobulą nuotrauką? Ką daryti, kad ji priblokštų socialinio tinklo „Facebook” draugus ir sulauktume šimtų „laikų” bei komentarų? Situacija, pažįstama kiekvienam, kada nors bandžiusiam „pagauti“ tobulą kadrą – padarai šimtą nuotraukų, tačiau tokios, apie kurią svajojai, tarp jų taip ir nėra. O kartais, rodos, atvirkščiai – pakanka vienos ir viskas atrodo puikiai. Tad kiek kadrų tobulai nuotraukai sukurti prireikia profesionaliems fotografams ir ką jie gali patarti mums, mėgėjams?

            Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus sužinojome atvykę mokytis fotografijos meno į Senųjų Trakų biblioteką, kur rugpjūčio 7 dieną vyko Trakų viešosios bibliotekos projekto – edukacinės programos „Blykstė 2020“ pirmasis susisiekimas. Šio projekto tikslas – išmokyti turima fotografavimo priemone padaryti gražiausius kadrus. Labai džiugu, kad ne tik mokiniai, bet ir mokytojai panoro patobulinti fotografavimo įgūdžius. Dar rugsėjo mėnesį mūsų mokyklos direktorius Romuald Gžybovski pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Trakų r. savivaldybės viešosios bibliotekos vadove Danguole Banevičiene. Senųjų Trakų bibliotekoje projekto veiklas kuravo vyr. bibliotekininkė Agnieška Uscilienė. Kadangi esame akyli ir ausyli, todėl apie projekto veiklas buvome skaitę žiniasklaidoje, o projekto „Blykstė 2019” ir „Blykstė 2020” dalyvių meninės fotografijos parodas esame matę įvairiose Trakų rajono bibliotekose.

          Senųjų Trakų bibliotekoje užsiėmimą vedė Vėtrė Antanaitytė, fotomenininkė ir dizainerė, jau daugiau nei 20 metų dirbanti reklamos srityje ir 9 metus Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje dėstanti fotografijos disciplinas. Vėtrė pirmoji Lietuvoje už  spalvotą fotografiją yra pelniusi Tarptautinės fotomenininkų federacijos aukso medalį. Taip pat įvairuose tarptautiniuose konkursuose ji yra apdovanota aukso, sidabro, branzos medaliais ir turi daugiau nei 30 kitų apdovanojimų.

         Fotomenininkė su profesionalo žiniomis mums papasakojo daug įdomių dalykų. Pagrindinis dėmesys buvo sukoncentruotas į natiurmortą. Aišku, prieš tai daug sužinojome apie fotografijos praeitį, žymius fotografus: prancūzą Ž. N. Nepsą, anglą V. Talbotą, amerikietį I. Peną ir kt. Fotomenininkė mokė, kaip „pagauti“ tobulą kadrą, aiškino apie linijos, taško, spalvos, šviesos reikšmę fotografijoje, pamokė, kaip, naudojantis „Trečdalio taisykle“, sudėlioti vaizdą, kad jis būtų patrauklus ir įdomus. Bendri patarimai, kaip tobulai fotografuoti, būtų tokie: nereikia kadro komponuoti simetriškai, išskyrus tuos atvejus, kai norima parodyti ritmą ar simetriją kaip pagrindinę mintį. Gavome konkrečių patarimų, į ką atkreipti dėmesį „piešiant šviesa“ – fotografuojant. Po teorinės dalies pabirę į bibliotekos kiemą išbandėme praktiškai natiurmorto detalių komponavimo subtilybes, kurias įamžinome savo fotoaparatais bei išmaniaisiais telefonais.

          Visiems projekto dalyviams buvo skirti namų darbai – naudojant daržoves, vaisius sukurti natiurmortą. Būtina sąlyga – fotografuojant suteikti nuotraukai kuo daugiau tikroviškumo, perteikti nuotaiką ir išskirtinumą. Fotomenininkė pabrėžė, kad „nuotrauka – tai nėra tik kardo užfiksavimas, jai reikia suteikti ir atitinkamą formą”. Prieš išsiskirdami iš Vėtrės lūžų išgirdome, kad kiekvieno naujo susitikimo metu bus atrenkamos geriausios nuotraukos, įvardijamas laimėtojas arba laimėtoja.

          Tad dabar belieka tik nekantriai laukti kito penktadienio ir antrojo susitikimo. O kad laukimas neprailgtų – visą savaitę ieškosime to vienintelio tobulo kadro, kuris suteiktų mūsų nuotraukai išskirtinumo ir tobulumo. Tikimės, kad gims gražus projekto dalyvių nuotraukų ciklas, kuris papuoš ne tik mūsų mokyklos, bet ir Trakų rajono įstaigų viešąsias erdves. O galbūt šis susitikimas taps lemtingas kuriam nors projekto dalyviui, besirinksiančiam būsimą profesiją? Ką gali žinoti…

DAIVA DAUKŠEVIČIENĖ,

projekto „Blykstė 2020” dalyvė