Įvairių literatūrinių patirčių ir ypač susijusių su skaitymo propagavimo temomis stengiamės nepraleisti pro akis. Situacija, susijusi su paauglių skaitymu Lietuvoje, nėra itin gera, todėl pasitaikius progai mokiniams organizuoju susitikimus su rašytojais, leidyklų darbuotojais, kurie ir savo asmeniniu pavyzdžiu propaguoja skaitymo svarbą bei būtinybę.

Laikas nuo laiko bandau uždegti mokinių širdyse tą skaitymo ugnelę, kuri praeityje spindėjo dažno mūsų akyse. Tenka pastebėti, kad postūmis į priekį yra. Jau tai gerai. Neseniai nuvilnijusios Šiaurės šalių bibliotekų savaitės netradicinės veiklos iš dalies suveikė. Astridos Lindgren kūriniai po truputį tampa savi ir artimi: „Ronja plėšiko duktė” atsidūrė penktokės Arnetos, o „Pepė Ilgakojinė” – Evaldo rankose. Per atvirų durų dieną su Evaldo mama džiaugėmės, kad į knygos paieškas sūnus įtraukė ir ją, savo mamą, o knygos turinio vingrybėmis taip pat buvo pasidalinta su šeimos nariais ir bendraklasiais per privalomosios grožinės literatūros atsiskaitymo pamokas. Šeštokai visai neseniai padarė atradimą: beveik metus jų namuose gulėjusios knygos, padovanotos už sėkmingą dalyvavimą kūrybinių darbų konkurse, yra labai įdomios. Gabrielė bene labiausiai tuo stebėjosi. Šiandien Milana, Paulina, Gabrielė ir septintokė Beata verčia puslapį po puslapio norėdamos sužinoti tolimesnį knygų veikėjų likimą, o mes nekantraudami laukiame tęsinio, kurį šįkart išgirsime tik po gražiausių kalendorinių metų švenčių. „Dėdės Tomo trobelė”, „Kalėdų bičiulis”, „Berniukas baltame kambaryje”, „Robinzono Kruzo nuotykiai” – tai knygos, kurios, manau, paliks pėdsaką jas skaitančių mergaičių širdyse.

Likus savaitei iki žiemos atostogų su 5, 7, 8 kl. mokiniais dalyvavome nuotolinėse pamokose apie paauglių literatūrą. Rašytoja Eglė Ramoškaitė parengė smagų ir informatyvų pamokos trukmės video įrašą, kuriame pasakojo apie paauglių literatūrą ir pristatė leidyklos „Nieko rimto“ įdomiausias knygas. Vienas pagrindinių šios leidyklos tikslų – ugdyti jauno žmogaus meilę literatūrai, skatinti domėtis knygomis ir padėti pasirinkti tas, kurios patiks labiausiai. Turbūt ne kiekvienas paauglys žino, kokios knygos vadinamos „knygomis paaugliams“, kuo jos skiriasi nuo knygų suaugusiems, kada atsirado ir kodėl, todėl mūsų ir kitos Lietuvos mokyklos gavo laiškus apie nuotolinius susitikimus su paaugliais, kurių metu buvo papasakota apie plačiuosius paauglių literatūros vandenynus. Labai džiaugiausi, kad penktokai, klausydamiesi rašytojos pasakojimo ir matydami vaizdą kompiuterio monitoriuje, užsirašė labiausiai rekomenduojamų autorių knygas. Buvo pristatytos įvairių teminių grupių knygos: istorinės, fantastinės, nuotykių ir pan. Smalsiai knygų viršelius apžiūrinėjo ir 7-8 kl. mokiniai, kurie taip pat savo užrašus papildė itin rekomenduojamų autorių pavardėmis.

Pasibaigus nuotolinėms pamokoms, su mokiniais daug kalbėjome apie tai, kad skaitymas suteikia mums fantastišką galimybę keliauti ir patirti pasaulį. Knygose žavimės nepažintomis vietomis, atpažįstame jau lankytas vietas, pastebime skirtumus ir panašumus su mūsų pačių kultūra ir kasdiena. Per literatūrą, pasitelkdami vaizduotę, galime tūkstančius kilometrų nukeliauti neiškeldami kojos iš namų. Leidžiamės į kelionę kartu su rašytoju – matome ir girdime, jaučiame kvapus, tyrinėjame ir mokomės. O pakeliui dažnai smagiai nusikvatojame ar nubraukiame ašarą. Knygos tiesiog pulsuoja gyvybe, jos kelia didžiuosius klausimus apie gyvenimą ir mirtį, apie privilegijas, teises ir atsakomybę. Žmogus jose kaip visumos dalis, su visomis savo žmogiškosiomis savybėmis, kurios vienija, bet neretai ir išskiria. Bibliotekų lentynose yra labai daug savo viršeliais ir pavadinimais viliojančių knygų. Norisi kiekvieną paimti į rankas, pavartyti, pasidomėti, kokios paslaptys joje slypi.

Supratau vieną paprastą tiesą, kad šios savaitės netradicinės pamokos palietė mano ugdytinių širdis. Kažkodėl giliai širdyje tikiu, kad per žiemos atostogas mokiniai pravers Senųjų Trakų bibliotekos duris ir ieškos jiems patikusių knygų, o galbūt kuriam nors skaitančiam draugui ar draugei padarys staigmeną – padovanos dar leidyklos dažais kvepiančią knygą, apie kurią sužinojo per nuotolines lietuvių literatūros pamokas.

DAIVA DAUKŠEVIČIENĖ,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja