Kovo 24 d. 1-5 klasių mokiniai, lankantys Trakų krašto tradicinių amatų centro būrelį „Gyva pažintis su etnine kultūra“ lankėsi Žuklijuose ir Onuškyje.

Žuklijuose, Dalgedų sodyboje mus pasitiko tradicinių amatų meistrė Miglė Dalgedaitė-Lučiūnė. Pirmiausia sodybos šeimininkė trumpai papasakojo savo sodybos istoriją, supažindino vaikus su Gandrinių šventės tradicijomis ir papročiais, o vėliau, erdviame etnografiniame kambaryje, kuriame gausu senovinių buities daiktų, pamokė iš sviestinės tešlos pasigaminti „Gandriukų pyragėlius“. Kiekvienas turėjo suformuoti po 3 pyragaičius ir nustebinti draugus kuo įvairesnėmis jų formomis. Iškeptus duonkepėje krosnyje savo gaminius, vieni vaikai iškart juos ragavo su kmynų arbata, o kiti –  nešėsi namo, kad pavaišintų  savo artimuosius.

Atvykus į Onuškį mus pasitiko klebonas Algimantas Gaidukevičius, Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos pirmininkė Dominyka Semionovė ir asociacijos narė Liuda Korsanovienė. Kun. A. Gaidukevičius ir L. Korsanovienė pakvietė į Onuškio bažnyčią, papasakojo jos statybos istoriją. Sužinojome, kad dabartinė plytų ir akmenų mūro bažnyčia pastatyta dvarininko Kazimiero Šetkevičiaus 1823–1829 m. Lenkų rašytojas Henrikas Senkevičius buvo vedęs K. Šetkevičius dukrą Mariją. Rašytojui moteris  pagimdė du vaikus, tačiau netrukus mirė nuo tuberkuliozės.

Susipažinus su bažnyčios istorija, sugiedojome giesmę, kurią mūsų mokiniai moka lenkų ir lietuvių kalbomis. Kiekvienas mintyse, turint kilnias savo intencijas, pasimeldėme ir ėjome pagerbti 1918 m. Vasario 16-osios akto signataro Donato Malinausko atminimą, aplankant jo kapą prie bažnyčios. Įdomus faktas, kad XX a. pradžioje Onuškio bažnyčioje tarnavo kunigai lenkai, kun. Piotr Balkowski ir Stanisław Wysocki, kurie irgi palaidoti prie bažnyčios.

Diena neprailgo ir nors vaikai jautėsi pavargę nuo įspūdžių ir žinių gausos, atsidūrę parkelyje su sūpynėmis, išliejo visą kelionės metu sukauptą energiją bėgiodami ir žaisdami.

Teminės išvykos padeda vaikams suprasti juos supantį pasaulį, moko spręsti konfliktus, prisitaikyti prie besikeičiančios aplinkos. Džiaugiamės, kad ekskursijoje dalyvavo nauji mokyklos mokiniai iš Ukrainos, kurie kartu su mūsų moksleiviais galėjo ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir pasisemti naujų žinių bei gauti nepakartojamų patirčių.

Elvyra Lavrukaitienė,

direktoriaus pavaduotoja ugdymui,

pradinių klasių mokytoja