Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinė mokykla – mokykla, puoselėjanti senas ir kurianti naujas tradicijas. Čia dirbantys pedagogai ne tik „atidirba valandas‟, bet ir stengiasi kiek įmanydami dėl mokinių, organizuoja įvairius renginius, siekia suburti bendruomenę – mokinių tėvus, senelius, buvusius mokyklos auklėtinius – įvairioms sportinėms veikloms.

          Jau nuo senų senovės girdime posakį „Sveikame kūne – sveika siela‟. Šių žodžių galią akivaizdžiai patvirtina sportuojantys mūsų bendruomenės nariai. Mokyklos direktorius ROMUALD GŽYBOVSKI, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės auklėtoja GALINA GRINEVIČ, dailės ir technologijų mokytoja BOŽENA LAVRUKEVIČ, pastatų priežiūros specialistas VLADISLAV SAVICKIJ  – tai žmonės, kultivuojantys įvairias žiemos ir vasaros sporto šakas. Aišku, be išvardintų nuolat sportuojančių yra ir mokytojų sporto mėgėjų, pavyzdžiui, gana gerai žaidžiančių tinklinį. EVELINA ir EVALDAS GRINEVIČ – Senųjų Trakų bendruomenės pažibos, be kurių neapsieinama jokiose žaidynėse. Mūsų mokinių tėvai taip pat tinkamai atstovauja bendruomenei čia, Lietuvoje, ir Lenkijoje vykstančiose varžybose bei žaidynėse.

           Šį kartą nutariau sužinoti visą tiesą apie pasaulio lenkų žiemos ir vasaros sporto žaidynes. Tie, kas dirba šalia manęs, privalėjo atsiskaityti už visus metus ir ne vienerius, t.y. išvardinti visus nutylėtus savo ir kolegų sportinius laimėjimus. Per pavasario atostogas su dailės ir technologijų mokytoja Božena Lavrukevič „leidomės į kelionę laiku‟. Beje, kelionė buvo labai tolima ir įdomi. Iš karto noriu pabrėžti, kad nors mano pašnekovė dar pakankamai jauna mergina, tačiau jos sportinių laimėjimų kraitis nuolat papildomas naujais sportiniais trofėjais. Božena prasitarė, kad nuo ankstyvos vaikystės ji buvo fiziškai stipri. Šeimoje augo ne kokia baltarankė. Taigi šios dienos mano tikslas – ištraukti visas „paslaptis‟ į dienos šviesą.

           Mano pašnekovė atkūrė įdomų istorinį faktą, kad pirmosios pasaulio lenkų sporto žaidynės įvyko tolimais 1934 metais Varšuvoje. 9 dešimtmetyje mūsų mokyklos globėjas Andžejus Stelmachovskis šias žaidynes „prikėlė naujam gyvenimui‟. Mano pašnekovė Božena – įvairių žiemos ir vasaros sporto šakų kultivuotoja. Čiuožimas, slidės, netgi šaudymas – visa tai ir ne kartą išbandyta šios sportiškos merginos. Kartu su ja bandėme atsekti pasaulių lenkų žiemos žaidynių chronologiją. Pirmuosius ryškius Senųjų Trakų bendruomenės laimėjimus, patekusius į sporto žaidynių istoriją, užtikome jau 2010 metais. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės auklėtoja Galina Grinevič ir jos sūnus Evald Grinevič iš žaidynių parsivežė 2 bronzos medalius. 2012 metai buvo dar sėkmingesni: net 6 medalius laimėjo mūsų mokyklos mokiniai (Evelina Grinevič – 3 aukso, Evaldas Grinevič – 1 aukso ir 2 sidabro). 2016 metai mūsų mokyklos mokinei Evelinai Grinevič „atnešė‟ aukso ir sidabro medalį. Mano pašnekovės Boženos pirmasis sportinis debiutas įvyko prieš šešerius metus – 2016 metais Užkarpatėje. Pirmas blynas nebuvo prisvilęs – kartu su Galina Grinevič laimėta IV vieta. 2017 m. vasaros žaidynėse, vykusioje Torunėje, sidabro ir bronzos medaliais pasipuošė mokyklos direktorius Romuald Gžybovski, mokytoja Galina Grinevič, jos dukra Evelina. Šie medaliai buvo laimėti stalo teniso dvejetų varžybose. Evelina Grinevič stalo teniso vienetų varžybose laimėjo aukso medalį. 2018 m. žaidynėse, vykusiose Krynica zdrój, slidinėjimo rungtyje Evelina užėmė II vietą. Taigi metai po metų mūsų sportininkų medalių kraitis vis gausėjo. „Bevalgant apetitas auga‟, – pajuokavo mano pašnekovė. Ne kartą teko lipti jai ant nugalėtojams skirtos pakilos. „Koks būdavo jausmas?‟, – klausiu. „Nerealus‟, – atsako Božena. Tą patį ir ne kartą buvo patvirtinusi ir Galina Grinevič, kuri sporte yra ne naujokė. Jau ne vienerius metus ji yra išrinkta sportiškiausia mūsų mokyklos mokytoja.

           Ne kiekvienais metais Božena dalyvavo pasaulio lenkų sporto žaidynėse. Užkarpatė, Torunė, Krynica zdrój, Visla – čia jos būta, siekta ir kilta ant nugalėtojų pakylos vieno ar kito laiptelio. Šiemet, 2022 metais, Visloje Božena ir buvusi mūsų mokyklos mokinė Evelina Grinevič kilo ant auksinio žaidynių laimėtojų laiptelio. „Ar kažkaip specialiai ruošiatės žaidynėms?‟ – klausiu Boženos. „Ne visada, nes turiu didelį laiko deficitą‟. „Buvo keleri metai, kai vykdavau pasitreniruoti į Vilniaus Akropolio ledo areną, o mūsų žiemos juk tokios, kad „neužsisakysi‟ sniego, o ir kalnų neturime‟. Per papildomas žiemos atostogas vykusio seminaro metu Božena prasitarė, kad be sporto dar mėgsta stebėti bičių gyvenimą, labiausiai pailsi su jomis „bendraudama‟. Aktyvus ir sportiškas gyvenimo būdas nėra svetimas ne tik mokyklos darbuotojams, bet ir mūsų esamų ir buvusių mokinių tėvams, seneliams: ZENONUI ir VIKTORIJAI BARANOVSKIAMS, BOGDANUI RYNKEVIČ, MARIJAI PUČ, GALINAI ir GŽEGOŽUI GRINEVIČ, VLADISLAVUI SAVICKIUI, ALBERTUI FOMINOVUI.

          Tai, kas šiandien galbūt liko praleista, tikrai anksčiau ar vėliau išlįs į dienos šviesą. Belieka palinkėti Senųjų Trakų sportuojančiai bendruomenei dar sėkmingesnių startų visose būsimose pasaulio lenkų vasaros ir žiemos sporto žaidynėse.

 

 

DAIVA DAUKŠEVIČIENĖ,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja