Kovo 20 d. minima pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris. Šiomis dienomis ateina pavasario lygiadienis – dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose. 1971 m. Jungtinės Tautos pavasario lygiadienį paskelbė Pasauline Žemės diena.
Visą kovo mėnesį mūsų mokyklos 0-10 klasių mokiniai kartu su mokytojais pamokų metu kūrė darbelius, diskutavo, žiūrėjo filmus aplinkosaugos tema. Pamokų metu peržiūrėjus vaizdo medžiagą „Šiukšlių salų piliečiai” bei ,,Žemė-mūsų namai“ buvo diskutuojama apie globalias mūsų Planetos – Žemės problemas, buvo ieškomi jų sprendimo būdai ir galimybės patiems asmeniškai prisidėti prie darnaus vystymosi ir tvarios aplinkos.
Mokyklos direktorius Romuald Gžybovski apdovanojo aktyviausius mokinius, sukūrusius eilėraščius lenkų, lietuvių, anglų kalba, nupiešusius piešinius. Padėkos raštu buvo apdovanota ir dorinio ugdymo mokytoja MAGDALENA KLEPKA, kuri visada aktyviai dalyvauja įvairiose akcijose ir konkursuose. Šį kartą mokytoja sukūrė eilėraštį. Jam pritaikė ir spalvingą vizualų foną. Džiaugiasi mokyklos bendruomenė mūsų mažiausių šeimos narių, vadovaujamų auklėtojų DIANOS KIRIJENKO ir GALINOS GRINEVIČ, darbeliais. Visų konkurso dalyvių darbai eksponuojami pirmojo aukšto fojė.
Mokiniai nustebo, sužinoję turintys antrąją Šiukšlių salos pilietybę, – kiekvieną kartą, eidami į parduotuvę, didiname Šiukšlių salos plotą. Didžiausias plastiko teršėjas gamtoje – “Coca-Cola” buteliukai. Ši kompanija 2020 metais užėmė pirmąją vietą plastiko teršėjų sąraše. Mokiniai liko šokiruoti išgirdę, jog didžiausios šiukšlių salos dydis prilygsta trijų Prancūzijų arba dviejų Teksaso valstijų dydžiui – tai sudaro tik 10% matomų šiukšlių, 90% atliekų jau glūdi Pasaulinio vandenyno dugne. Mokslininkų skaičiavimu, norint per metus surinkti bent 1% Šiukšlių salos, kasdien turėtų dirbti bent 60 laivų ištisus metus. 74% jūros vėžlių mitybos sudaro plastiko šiukšlės. Vėžliams plastiko maišelis vandenyje atrodo taip pat kaip medūza.
O kaip mes kartu su mokiniais, galime sakyti NE Šiukšlių salai? Gerkime vandenį iš savo atsineštų gertuvių, o ne popierinių ar plastikinių puodelių! Atsakingai rūšiuokime ir puoselėkime darnųjį vystymąsi! Mylėkime ir saugokime savo motiną Žemę, nes ji be mūsų išgyvens, o mes be jos niekaip!
VIDA KASPERAVIČIŪTĖ,
chemijos vyresnioji mokytoja
Teksto koregavimas ir nuotraukos Daivos Daukševičienės,