„Vertimas – tai ne kopijavimas, o kūrybos aktas“ – José Ortega y Gasset.

                 Visą spalio mėnesį Trakų r. tautinių mažumų mokyklų 8-10 klasių mokiniai „matavosi‟ vertėjo profesiją. Bendradarbiaudami su lietuvių kalbos ir literatūros mokytojais mokiniai rinkosi lenkų poetės, Nobelio premijos laureatės Vislavos Šimborskos eilėraščius. Šios įžymios poetės kūryba buvo pasitinkta neatsitiktinai – šiemet švenčiamos jos 100-osios gimimo metinės. Proga išties ypatinga, verta dėmesio.

            Jaunųjų poezijos vertėjų konkurse „Atverkite širdis poezijai‟ dalyvavo visų tautinių mažumų mokyklų ugdytiniai: Trakų gimnazijos, Lentvario Henriko Senkevičiaus gimnazijos, Paluknio Longino Komolovskio gimnazijos ir Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos. Gavome 20 darbų (3 berniukų ir 17 mergaičių). Aktyviausi buvo rajono aštuntokai, vidutiniškai aktyvūs – devintokai, dešimtokai pateikė 3 darbus. Taigi pagrindinė kova dėl laimėtojų titulo užvirė tarp 8-9 klasių mokinių. Mokinių darbai buvo vertinami atsižvelgiant į šiuos kriterijus: pagrindinės teksto minties suvokimas, kalbos vaizdingumas, išversto teksto sakinių taisyklingumas, vertimo sprendimų kūrybiškumas, teksto apimtis. Vertinimo komisijos pirmininkė pradinio ugdymo mokytoja Eleonora Pavlovska, (Trakų r. literatų brolijos „Aukuras‟ narė) su poezija bičiuliaujasi nuo pradinių klasių, tad jos širdis labiausiai jautė tuos ypatingiausius vertimus, tad darbai buvo įvertinti profesionaliai.

               Lapkričio 10 d. mūsų mokykloje vykusių Lenkijos nepriklausomybės dienos iškilmių proga buvo pagerbti ir apdovanoti rajoninio jaunųjų poezijos vertėjų konkurso laimėtojai. I-osios vietos diplomu džiaugiasi Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos 10 klasės mokinė Ana Baranovska (mokyt. Daiva Daukševičienė), II-osios vietos – Paluknio Longino Komolovskio gimnazijos II G 8 klasės mokinė Eliza Krasovska (mokyt. Karolina Mackevič) ir  Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos 8 klasės mokinė Gabriela Klebeko (mokyt. Daiva Daukševičienė), III-iosios vietos – Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos 9 klasės mokinys Sebastjan Balkevič (mokyt. Daiva Daukševičienė), Lentvario Henriko Senkevičiaus gimnazijos 8 klasės mokinės Armina Volodkovič ir Gitana Ramaneckaitė. Vertėjų konkurso diplomantams taip pat buvo įteikti 30, 50 ir 70 eurų vertės prekybos ir pramogų centro „Akropolis‟ dovanų kuponai, kuriuos jie galės „paversti‟ savo mėgiama pramoga. Už gerus poezijos vertimo darbus buvo paskatintos šios mokinės: Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos 8 kl. mok. Greta Suchockaja ir 9 kl. mok. Dominika Tomaševič, Lentvario Henriko Senkevičiaus gimnazijos 8 kl. mokinės Gabija Sidaravičiūtė. Mokinėms buvo įteiktos padėkos ir grožinės literatūros knygos. Mokyklos direktoriaus Romualdo Gžybovskio padėkomis buvo apdovanoti Trakų r. tautinių mažumų mokyklų lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai, o visi kiti šio konkurso dalyviai buvo apdovanoti padėkos raštais.

                Dėkoju visiems Trakų r. tautinių mažumų mokyklų lietuvių kalbos ir literatūros mokytojams už savo ugdytinių paskatinimą dalyvauti rajoniniame jaunųjų poezijos vertėjų konkurse. Visada nepaprastai džiaugiamės gauta parama. Dėkojame žemės ūkio bendrovės savininkui Vladyslavui Kravčun, Trakų r. savivaldybės administracijai, kad patvirtino mūsų jaunimo iniciatyvų paraišką ir skyrė šimtaptocentinį finansavimą.

 

Daiva Daukševičienė,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja,

rajoninio jaunųjų poezijos vertėjų konkurso organizatorė