Sakoma, kad poezija – tai muzika sielai. O gal tai sielos muzika? Juk eilės gimsta iš sielos gelmių, o poezija ir muzika kartu sutelkia žmogų, neišblaško, palengvina akistatos su savimi minutes. Kaip pavasarinis lietus atgaivina žemę, taip eilės ir muzika – sielą.
Gražų ir šiltą gegužės 20 d. šeštadienį Bareikiškėse įvyko išskirtinė, tradicinė poezijos ir muzikos šventė „Sirokomlės Lyra“. Šiais metais šventė buvo skirta Liudviko Kondratavičiaus (Vladislavo Sirokomlės) 200-osioms gimimo metinėms pažymėti. Nuo ankstyvo ryto į Bareikiškes rinkosi ir dar tik pirmuosius žingsnius žengiantys poetai bei vertėjai, ir poetinio žodžio mylėtojai.
Konkurso „Išversk V. Sirokomlės eilėraštį į lietuvių kalbą“ rengėjams pateikėme tris 9 klasės mokinių darbus: ANOS BARANOVSKOS, ALICIJOS BARANOVSKOS, DONATO NOVICKIO. Džiaugiamės visų jų pastangomis, o ypač dviem II-OSIOMIS VIETOMIS! Mokiniai buvo apdovanoti piniginėmis premijomis, laureatų diplomais, knygomis, rėmėjų dovanomis. Įdomumo dėlei renginio koordinatorius Juzefas Šostakovskis mums davė poeto Viktoro Tamošiūno eilėraščio „Borejkowszczyzna‟ vertimą, kurį palyginome su Alicijos vertimu. Abu vertimai vienodai geri!
Alicijai eilėraščio vertimo kelias nebuvo lengvas. Jame, kaip ir poeto kelyje, visko buvo: ir dyglių, ir rožių. Vienu metu net buvo kilusios abejonės: „O gal imtis kito eilėraščio vertimo?‟. Daugiausia laiko užėmė vaizdingų veiksmažodžių, sinonimų, įvairių meninės raiškos priemonių paieška. Tenka konstatuoti, jog šis „vargas‟ atsipirko su kaupu – Alicijos darbas buvo pripažintas geriausiu tarp 15-18 metų jaunimo! Konkursui atsiųstus darbus vertino komisija, kurią sudarė profesionalūs rašytojai – Lietuvos rašytojų sąjungos nariai, vertėjai, Vladislavo Sirokomlės muziejaus atstovas. Komisijos pirmininko pareigas teko atlikti žinomam lietuvių poetui Vladui Braziūnui, kuris šventės metu deklamavo savo kūrybos eilėraščius.
Vieta šiam konkursui buvo pasirinkta ne atsitiktinai. Bareikiškėse prabėgo lietuvių-lenkų bajoro, žymaus vertėjo, publicisto ir poeto Vladislavo Sirokomlės patys kūrybingiausi gyvenimo metai. Čia gyvendamas poetas parašė net 24 kūrinius! XIX a. kūrėjas buvo labai gerbiamas bei mylimas. Į renginį atvyko lenkų poetų, svečių, kuriuos pasveikino Vladislavo Sirokomlės muziejaus direktorė Helena Bakulo, poetas ir prozininkas, humanitarinių mokslų daktaras Juzefas Šostakovskis. Šių metų susitikime su savo kūryba susirinkusius supažindino poetai: Miroslava Bartoševič, Daniel Doveiko, Irena Duchovska, Agnieška Masalytė, Teresa Markevič, Božena Naruševič ir kt. Kiekvienas iš susirinkusių poetų turėjo galimybę perskaityti kelias, laisva tema sukurtas eiles.
Renginyje netrūko nei muzikos, nei poezijos, o įspūdingo dydžio, grožio ir skonio šventinis tortas nepaliko nei vieno abejingo. Lauksime kitų susitikimų su Poezijos mūza.
Daiva Daukševičienė,
lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja