Kovo 27 dieną Senųjų Trakų bibliotekoje vyko jaukus ir įdomus susitikimas su rašytoja Justyna Kaziukonyte, kuri pristatė savo knygą „Pagyvensim – pamatysim. Prietarų knyga“.
Knyga – unikalus prietarų rinkinys, kuriuos autorė nuo vaikystės girdėjo savo šeimoje ir iki šiol naudoja kasdieniame gyvenime. Susitikimo metu Justyna dalijosi asmeninėmis istorijomis apie rašymo procesą. Viešnia atskleidė, kad prietarai – tai ne tik keistos taisyklės ar baimės, bet ir mūsų protėvių bandymas paaiškinti pasaulį. Ji pabrėžė, kad ši knygelė yra skirta tam, kad prisimintume savo šaknis, papročius ir mažas kasdienybės magijas.
Nuostabą kėlė ta aplinkybė, kad jauna žavinga mergina ėmėsi atgaivinti būtent prietarus. Esame labiau įpratę, kad patarlės, priežodžiai ar prietarai labiau rūpi vyresniajai žmonių kartai, tačiau Justyna sulaužė visus stereotipus. Knygoje surinkti net 66 prietarai. O tai jau yra labai daug! Kiekvienas prietaras yra iliustruotas. Knygos viršelyje puikuojasi raudonos spalvos akis, kuri labai atkreipia į save dėmesį. Justyna negailėjo pagyrų savo draugui, kuris paskatino ją surinkti prietarus ir juos išleisti atskira knyga. Net kelis kartus bandėme pasiteirauti, ar susitikimo viešnia yra prietaringa. „Tikrai taip”, – patvirtino Justyna. Mergina prasitarė, kad jau dabar brandina antrosios prietarų knygos sumanymą. Ji ketina apsilankyti įvairiuose etnografiniuose regionuose, pakalbinti ten gyvenančius žmones ir ir užrašyti jų naudojamus prietarus. Įdomus sumanymas!
Susitikimo metu vyko diskusija apie mums žinomus prietarus ir vaikystės prisiminimus, susijusiais su jais. Atmosfera buvo šilta, kad atrodė, jog visi pasinėrė į stebuklingą pasaulį, kur dangus būdavo perskiriamas peiliu, kad neįsilytų, o druska – gyvenimo prieskoniai – saugojo nuo nelaimių.
Šis susitikimas ne tik įkvėpė gerbti praeitį, bet ir parodė, kaip senoviniai prietarai gali tapti mūsų kasdienybės dalimi, pripildydami ją simbolių ir prasmės. Kaip rašytoja sakė: „Netgi mažiausi dalykai slepia didžiausius stebuklus.“
Daiva Daukševičienė,
lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja