Tęsdami Lietuvių kalbos dienoms skirtų veiklų ciklą ir pasitikdami Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, švenčiamą gegužės 7 d., 5-6 kl. mokiniai netradiciškai paminėjo šią svarbią datą. Su penktokais ir šeštokais, pasinaudoję Kultūros paso teikiama paslauga, dalyvavome virtualiame literatūriniame susitikime su rašytoja Gaja Guna Ekle, o su 9-10 kl. – virtualiuose vaikų ir paauglių literatūros savaitės renginiuose.

       Virtualaus susitikimo metu rašytoja pristatė 2016 m. labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“ išleistą apysaką „Brolis, kurio nereikėjo“, kurios rankraštis buvo nominuotas antra vieta Nacionaliniame vaikų literatūros konkurse. Knyga dalyvavo „Metų knygos rinkimuose“, o 2018 ir 2019 m. pateko į skaitomiausių vaikų knygų dešimtuką Lietuvos bibliotekose. Knygoje pasakojama apie devynmetį Gvidą, kurį vieną dieną tėvai nustebina žinia, jog jis turės brolį. Jie, neatsiklausę sūnaus, nusprendžia įsivaikinti tokio pat amžiaus berniuką Tomą iš vaikų namų. Gvidui skaudu ir pikta, kad nei mama, nei tėtis su juo nepasitarė. Berniukas nesupranta, kodėl tėvams neužtenka jo vieno. Priešindamasis tokiam tėvų poelgiui, jis ryžtasi padaryti viską, kad tik Tomas netaptų jų šeimos nariu.

        Rašytoja paskaitė mums ištraukų iš savo knygos, aptarė herojaus poelgius. Mokiniai pasakojo apie savo brolius ir seseris, kokių problemų kyla bendraujant su jais. Pasmalsavome, kodėl rašytoja pasirinko tokį įdomų pseudonimą, per kiek laiko ji parašo knygą. Viešnia virtualiu būdu jauniesiems mūsų mokyklos skaitytojams papasakojo ir apie savo kūrybinį kelią. Įdomu tai, jog į klausimą nuo kelerių metų pradėjo rašyti, Gana Guja Ekle atsakė, jog pirmiausia pradėjo piešti istorijas, nes rašyti dar nemokėjo. Mokinius sudomino kūrinio intriga, jie drąsiai ir aktyviai įsitraukė į diskusiją, atsakinėjo į rašytojos klausimus. Eglė Baliutavičiūtė paliko tikrą intrigą, pristačiusi pusę sukurtos istorijos, todėl mokiniams liko namų užduotis – pasiimti iš bibliotekos leidinuką ir sužadintą smalsumą pasotinti skaitant knygą ir ją „prarijus“ kantriai laukti, kol Gaja Guna Eklė parašys naują.

        Netradicinė veikla neprailgo, nes buvo įdomi ir motyvuojanti skaityti knygas. Rašytoja Astrida Lindgren yra pastebėjusi, kad „niekas kitas taip nesužadina ir neugdo vaiko vaizduotės, kaip knyga. Pamatykime džiaugsmą vaiko akyse, kai jis perskaito pirmąjį žodį ir į rankas pasiima pirmąją knygutę.“ Tad visus mokinius kviečiu kuo dažniau į rankas paimti knygą ir pajusti tikrąjį skaitymo malonumą!

Daiva Daukševičienė,

lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja