2021 m. buvo ypatingi, nes paskelbti lietuvių poeto Vytauto Mačernio metais. Visoje Lietuvoje vyko renginiai, skirti 100-osioms šio žymaus kūrėjo gimimo metinėms pažymėti. Gruodžio 8 d. ir mes, Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos mokiniai, kartu su Trakų viešosios bibliotekos Senųjų Trakų filialo vyr. bibliotekininke Agnieška Usciliene pagerbėme šį žymų Lietuvos poetą. Renginio „Aš pažinau karalių tavyje” pradžioje biliotekininkė Agnieška, naudodamasi šeimininkės teise, tarė nuoširdų įžangos žodį.

           Dešimtokai Karolina ir Norvydas pademonstravo ir pakomentavo pateiktį apie poeto Vytauto Mačernio gyvenimą ir kūrybą. Pasirinkome vizijų tekstų, kuriais paįvairinome susitikimą. Pasitelkę  informacines technologijas klausėmės poeto eilių, virtusių dainomis. Grupė „Royce“ poeto eilėraštį „Aš pažinau karalių tavyje“  nudažė elektroninio roko spalvomis. Daina paliko nuostabų įspūdį. Klausėmės autoriaus ir atlikėjo Sigito Stankūno dainų, sukurtų pagal  Vytauto Mačernio eiles: „Savo sielą, alkaną kaip žvėrį“, „Rudens sonetas“. Skambėjo grupės „Medus“ atliekama daina „Valkata“, Beno Jakšto daina „Tikėjimo kvailys“. Labai džiaugiamės, kad prie mūsų prisijungė ir Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinės mokyklos mokiniai, dažnai praveriantys bibliotekos duris. Juk būtina bendradarbiauti ir puoselėti gražius santykius su kaimynais!

        Nors už lango jau seniai nebe ruduo, o pavasariu net „nebekvepia”, bet vis labiau kanda žiemos šaltukas ir vėjas laužo plonas medžių šakas, bet visais metų laikais įdomu kalbėtis ir klausytis apie patį gražiausią jausmą žemėje – meilę. Taigi iš bibliotekininkės lūpų išgirdome įdomią istoriją, kaip šis jausmas buvo paveikęs jauną, nepaprastai gabų poetą Vytautą Mačernį. Renginio metu buvo atskleista paslaptis, kas ta poeto mylimoji. Septintokai jau buvo girdėję apie gražią 100–ąją sukaktį atšventusią senolę vardu Bronė, kuri Antrojo pasaulinio karo metu buvo pažadėjusi savo ranką ir širdį poetui Vytautui. Baigusi savo pasakojimą bibliotekininkė įtaigiai jį apibendrino.

        Dar iki renginio buvome paskelbusios dailyraščio konkursą, kuriame dalyvavo abiejų Senųjų Trakų mokyklų mokiniai. Visi nekantraudami laukė konkurso rezultatų, nes žinojo, kad laimėjimo atveju į namus negrįš tuščiomis. Trakų viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Banevičienė konkurso laimėtojams parūpino užrašinių ir rašiklių, bibliotekos šeimininkė savo ruožtu taip pat pasirūpino širdžiai mielomis dovanėlėmis. Dailyraščio konkurso laimėtojų buvo net šeši. Vienbalsiai buvo nutarta, kad I vieta atitenka Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos 8 kl. mok. Anai Baranovskai, II vietos laimėtojai buvo du: Erikas Urbanovičius, Senųjų Trakų gyventojas, besimokantis Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijoje, ir Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos 10 kl. mok. Norvydas Lavrukaitis, III vieta pasidalijo trys mokiniai: Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos 5 kl. mok. Darija Beskaravajeva, 6 kl. mok. Paulina Naumovič ir Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinės mokyklos 7 kl. mok. Danielius Vaičiulionis. Visi konkurse dalyvavę mokiniai buvo apdovanoti padėkos raštais. Vis dažniau tenka pastebėti, kad informacinių technologijų amžiuje rašto kokybė labai kenčia, bet mūsų atveju nutiko priešingai, nes visi mokiniai, dalyvavę dailyraščio konkurse, tiesiog patys save pranoko – netgi ir nelaimėję konkurso tekstą perrašė dailia rašysena. Bibliotekoje yra eksponuojami mokinių darbai.

          Nepaprastai gera ir jauku buvo Senųjų Trakų bibliotekoje. Dar ilgai klegėjo laimingi mokiniai džiaugdamiesi vieni kitų draugija, širdžiai mielomis dovanėlėmis, išgirstu poetiniu žodžiu. Visada nepaprastai gera prasmingai leisti laiką knygų ir poetinio žodžio apsupty. Nors šie kalendoriniai metai po truputį nueina į užmarštį, tačiau Mačernio metų atgarsiai dar ilgai aidės kiekvieno širdyje. Dabar belieka laukti metų pabaigos ir gražiausių žiemos švenčių. O sau ateinančiais 2022 metais norisi palinkėti dar daugiau gražių ir prasmingų renginių, sutelkiančių bendroms veikloms visą Senųjų Trakų bendruomenę.

DAIVA DAUKŠEVIČIENĖ,
 lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja